
103 drużyny wzięły udział w Wojewódzkim Finale XXV Edycji Turnieju o Puchar Tymbarku, który odbył się w Stalowej Woli. Cztery najlepsze zespoły awansowały do finału krajowego, który w czerwcu odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Stadion Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli, jak co roku ponownie stał się kolorowy dzięki wspaniałym drużynom szkolnym, które już po raz 25 rywalizowały o miano najlepszej ekipy w województwie.
Jak co roku do zmagań przystąpiło tysiące drużyn, zaczynając od etapów gminnych przez powiatowe, aż do finału wojewódzkiego.
Do Stalowej Woli od rana zjeżdżało się dziesiątki autokarów z każdego zakątka województwa podkarpackiego, od Stalowej Woli, aż po Cisną. Łącznie na 23 wyznaczonych boiskach stadionu przy ul. Hutniczej zagrało 103 drużyny.
Województwo podkarpackie jest jedynym z tak dużą liczbą uczestników, które finał organizuje jednego dnia.
Przygotowania boisk i oprawy rozpoczęły się już w piątek i sobotę. W poniedziałek od rana krzątały się ekipy techniczne, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Nad całością czuwali koordynatorzy wojewódzcy: Karol Wołoszyn i Michał Czubat.
Wydarzenie poprowadził niepodrabialny i znakomity DJ Ucho czyli Darek Ślęzak, który z Pucharem Tymbarku związany jest od dwudziestu lat.
O godzinie 9.30, gdy już wszystkie zespoły zjawiły się na stadionie rozpoczęło się uroczyste otwarcie, którego dokonali Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Prezes Golba podkreślał rangę turnieju oraz to, że warto grać w piłkę, bo właśnie na takich turniejach wychowywali się najlepsi piłkarze w Polsce m.in. Piotr Zieliński czy Ewa Pajor. Docenił też obiekt w Stalowej Woli, który umożliwia zorganizowanie tak dużej imprezy.
Prezydent Stalowej Woli cieszył się, że może gościć na obiektach miejskich tylu młodych wspaniałych piłkarzy.
W otwarciu wzięli udział też wszyscy uczestnicy, m.in. prezes Podokręgu Stalowa Wola Józef Kornatowski, czy członek zarządu Podkarpackiego ZPN Tomasz Wolan, a także ponad 20 sędziów, którzy przez cały dzień później dbali o to by zawody odbyły się zgodnie z przepisami.
Na koniec DJ Ucho przypomniał zasady gry i to, aby świetnie się bawić i pamiętać o zasadach fair-play.
Po odśpiewaniu hymnu turnieju oraz wspólnej fotografii drużyny ustawiły się na boiskach i zaczęła się rywalizacja. Najpierw faza grupowa, potem pucharowa. W kilku meczach do rozstrzygnięcia potrzebne były konkursy rzutów karnych, w innych o wygranej lub przegranej decydował nie raz jeden gol.
Trenerzy żyli wydarzeniem, a młodzi piłkarze nie szczędzili sił na boiskach.
W trakcie zawodów okazało się, że jedną z drużyn opiekuje się pani Oliwia, która przed 10 laty sama rywalizowała na turnieju. Podobnie jak Aleksander Drobot, były król strzelców Pucharu Tymbarku, tym razem wraz z tatą Piotrem poprowadził do wygranej ekipę SMS-u Igloopol Dębica.
Po turnieju doceniono też panią Barbarę Rynasiewicz i Józefa Misia, którzy na turnieje o Puchar Tymbarku przyjeżdżają wraz ze swoimi drużynami od 25 lat.
Cztery najważniejsze finały, które decydowały o tym, kto pojedzie na finał krajowy do Chorzowa, odbyły się jednocześnie na głównej płycie stadionu w Stalowej Woli.
Niektórych rozstrzygnięć można było się spodziewać. W rywalizacji chłopców, najlepsze okazały się drużyny z większych miast z Rzeszowa i Dębicy, ale w turniejach dziewczynek główne trofea zdobyły nieco mniejsze miejscowości. Wśród 8-latek ekipa SP Kurzyna Średnia, a w starszych SP Czarni Oleszyce i Aktywny Junior Borowa.
Po każdym meczu były wybuchy radości i niestety również łzy. Na szczęście o tych ostatnich większość szybko zapominała.
Każda drużyna, która znalazła się na podium, otrzymała okazały puchar i pamiątkowe medale. Nagrodzono też najlepszą bramkarkę, najlepszego strzelca i najlepszego zawodnika lub zawodniczkę w każdej z sześciu kategorii.
Rywalizacja w kategorii 8-latków kończy się na etapie wojewódzkim, ale zwycięzcy dwóch pozostałych kategorii, zarówno chłopców, jak i dziewczynek uzyskały prawo gry w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Chorzowie, przed meczem Polska – Mołdawia.
Uczestników oprócz sportowej rywalizacji, czeka też spotkanie z reprezentantami Polski oraz wspólne wyjście na mecz Polska – Mołdawia, który odbędzie się na Stadionie Śląskim 6 czerwca.
Czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach finału wojewódzkiego Pucharu Tymbarku:
KATEGORIA U8
Dziewczynki
1. SP Kurzyna Średnia
2. Skrzatki z SMS-u Przemyśl
3. SP Grodzisko Dolne
4. Adamówka
Najlepsza zawodniczka: Malwina Matysko (SMS Przemyśl)
Najlepsza strzelczyni: Kornelia Piwowar (SP Kurzyna Śr.)
Najlepsza bramkarka: Zofia Niedźwiedzka (SP Grodzisko Dolne)
Chłopcy
1. SMS Igloopol Dębica
2. SP Jawornik Polski
3. SMS Przemyśl
4. SP Łączki Brzeskie
Najlepszy zawodnik: Jan Szmulik (SP Jawornik Polski)
Najlepszy strzelec: Szymon Mendalka (SMS Igloopol Dębica)
Najlepszy bramkarz: Adam Czopik (SMS Przemyśl)
KATEGORIA U10
Dziewczynki
1. SP Oleszyce
2. Orlik Rudnik nad Sanem
3. ZP-P Morawsko/Tuczempy
4. SP Kuryłówka
Najlepsza zawodniczka: Kornelia Powroźnik (SP Oleszyce)
Najlepsza strzelczyni: Paulia Dubiel (Orlik Rudnik)
Najlepsza bramkarka: Zuzanna Staroń (SP Kuryłówka)
Chłopcy
1. SMS Igloopol Dębica
2. SP 18 Rzeszów
3. SP 14 Krosno
4. SP Wadowice Górne
Najlepszy zawodnik: Filip Wilczyński (SMS Igloopol Dębica)
Najlepszy strzelec: Filip Czech (SP Wadowice Górne)
Najlepszy bramkarz: Miłosz Leniart (SP 18 Rzeszów)
KATEGORIA U12
Dziewczynki
1. Aktywne Juniorki Borowa
2. SP 21 Rzeszów
3. SP Kurzyna
4. SP Besko
Najlepsza zawodniczka: Maja Seruga (Aktywne Juniorki)
Najlepsza strzelczyni: Zuzanna Żak (SP 21 Rzeszów)
Najlepsza bramkarka: Iga Zalewska (SP Kurzyna)
Chłopcy
1. SMS Stal Rzeszów
2. SP 9 Sanok
3. SMS Igloopol Dębica
4. SP Wojaszówka
Najlepszy zawodnik: Łukasz Papierz (SP 9 Sanok)
Najlepszy strzelec: Antoni Miszczyszyn (SMS Stal Rzeszów)
Najlepszy bramkarz: Kacper Łakomy (SMS Igloopol)
Szczegółowe wyniki turnieju
www.laczynaspilka.pl/turnieje/puchartymbarku