Organizowana przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej Podkarpacka Liga Mamusiek znalazła się w gronie trzech najlepszych inicjatyw na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet podczas Gali Orlen Ekstraligi Kobiet.

To był historyczny wieczór, bo organizowana przez Polski Związek Piłki Nożnej Gala ORLEN Ekstraligi Kobiet odbyła się po raz pierwszy. 1 czerwca w Warszawie wręczono nagrody aż w 11 kategoriach – od MVP sezonu i najlepszych zawodniczek na poszczególnych pozycjach po wyróżnienia dla osób oraz projektów wspierających rozwój kobiecej piłki nożnej w Polsce.
Transmisję z gali przeprowadziła stacja TVP Sport, a wydarzenie poprowadzili Paulina Chylewska i Łukasz Kadziewicz.
Zaś statuetki wręczali m.in. Pierwsza Dama Marta Nawrocka, Minister Sportu i Turystyki Jakub Rutnicki oraz Prezes PZPN Cezary Kulesza.
Podkarpacki Związek Piłki Nożnej reprezentowali Prezes Mieczysław Golba oraz Przewodniczący Wydziału Piłki Kobiecej Dariusz Widelak.
Liga Mamusiek znalazła się początkowo wśród 5 nominowanych inicjatyw. W tym gronie były również inicjatywy takie jak:
– Dziewczyny do piłki, organizator: Wielkopolski Związek Piłki Nożnej
– Dziewczyny Grają Fair, organizator: Ich Własna Liga
– Pierwsze klubowe mecze kobiecego ampfutbolu w Europie, organizator: Amp Futbol Polska
– 8311 kibiców na meczu Lech Poznań UAM – GKS Katowice, organizator: Lech Poznań UAM
Potem PLM była też w wąskim gronie trzech wyróżnionych inicjatyw. Ostatecznie 1. miejsce przyznano rekordowej frekwencji na meczu piłkarski Lech Poznań UAM – GKS Katowice. Ale dla całego podkarpackiego środowiska piłkarskiego kobiet, wyróżnienie też znaczy bardzo dużo i za to serdecznie dziękujemy kapitule.
Przypomnijmy w Podkarpackiej Lidze Mamusiek w sezonie 2025/2026 wystąpiło aż 13 drużyn z naszego województwa. Klasyfikację generalną zwyciężyły mamy z Beniaminka Krosno, a w rywalizacji brały również ekipy: Stali Łańcut, ActivPro Rymanów, Grodziszczanki Grodzisko Dolne, Atlantic Chałupki Dębiańskie, WKS Kurzyna, San Kłyżów, Rotunda Krzeszów, Czarni Lipa Lejdis, Orlik Rudnik, Sokół Kolbuszowa Dolna, Stal Stalowa Wola, GAP Queens Pysznica.
Pełna lista laureatek i laureatów I Gali Orlen Ekstraligi Kobiet:
MVP sezonu: Paulina Tomasiak (Górnik Łęczna).
Najlepsza bramkarka: Oliwia Szperkowska (Czarni Antrans Sosnowiec).
Najlepsza obrończyni: Katarzyna Nowak (GKS Katowice).
Najlepsza pomocniczka: Patrycja Sarapata (Czarni Antrans Sosnowiec).
Najlepsza napastniczka: Klaudia Miłek (Czarni Antrans Sosnowiec).
Najlepsza młoda piłkarka: Lena Świrska (Pogoń Szczecin).
Trener sezonu: Sebastian Stemplewski (Czarni Antrans Sosnowiec).
Królowa strzelczyń: Klaudia Miłek (Czarni Antrans Sosnowiec).
Najlepszy gol sezonu: Paulina Tomasiak, Górnik Łęczna – Śląsk Wrocław.
Inicjatywa na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet: 8311 kibiców na meczu Lech Poznań UAM – GKS Katowice, organizator: Lech Poznań UAM.
Ambasador piłki nożnej kobiet: ORLEN S.A.