Podkarpacki Związek Piłki Nożnej

Reprezentacja Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej U12 na sezon 2025/2026 zaczęła się tworzyć. W Pustyni odbyły się pierwsze konsultacje, poznaliśmy też pełny skład sztabu szkoleniowego.

Jak już wcześniej informowaliśmy trenerem reprezentacji U12, w której będą grać piłkarze urodzeni w 2014 roku i młodsi będzie Rafał Domarski.

Do 52-letni doświadczony trener i były piłkarz. W latach 1990-98 był występował w Stali Rzeszów, Stali Mielec, Hutniku Kraków. Ma na koncie występy zarówno na poziomie ekstraklasy, jak i 1 ligi.

W przeszłości był też trenerem kadry Podkarpackiego ZPN. Miało to miejsce w latach 2006-2008.

Jako trener pracował m.in. w Kolbuszowiance Kolbuszowa, Rzemieślniku Pilzno, Koronie Rzeszów i Lechii Sędziszów Młp.

Od 2019 roku jest trenerem Mobilnej Akademii Młodych Orłów.

Posiada uprawnienia trenerskie: UEFA A i jest też trenerem edukatorem.

Do sztabu szkoleniowego Rafała Domarskiego dołączeni zostali również czterej trenerzy asystenci.

Pierwszym asystentem będzie Przemysław Matuła.

Ma 49 lat i jest wychowankiem Resovii, którą reprezentował m.in. w 2 i 3 lidze. Podczas studiów na AWF Warszawa występował też w drużynach: AZS-u AWF Warszawa, Hutnika Warszawa, Ożarowianki i Targówka Warszawa. Po studiach był zawodnikiem Strugu Tyczyn, Izolatora Boguchwała, Korony Rzeszów.

Jako trener zaczął pracę w Orłach Rzeszów (7 lat). Jego kolejnymi klubami były: Izolator Boguchwała (asystent), Strug Tyczyn, Crasnovia (awans do 4 ligi), Resovia (asystent), Stali Rzeszów (asystent), Dynovia Dynów, Orzeł Przeworsk, Sandecja Nowy Sącz (asystent), Izolator (3 liga).

Od 2019 roku jest trenerem Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Posiada uprawnienia UEFA A i jest trenerem edukatorem PZPN.

Drugim asystentem będzie Kamil Zaskalski.

To 35-latek posiadający uprawnienia trenerskie UEFA B.

Jako piłkarz związany był od początku ze Stalą Mielec, gdzie przeszedł pełny tryb szkolenia. Występował też w kilku drużynach z okolic Mielca.

Od 10 lat związany jest też ze Stalą Mielec jako trener. Obecnie pełni rolę koordynatora Akademii Piłkarskiej FKS Stal Mielec oraz trenera rocznika 2015.

Funkcję trenera bramkarzy pełnił będzie Michał Wilczyński. To 39 letni trener UEFA B.

Jako zawodnik zaczynał w Igloopolu Dębica potem występował też w Czarnovii Czarna, Kmicie Zabierzów, Karpatach Krosno, Unii Tarnów i Rzemieślniku Pilzno.

To właśnie w tym ostatnim klubie rozpoczął również pracę trenera w drużynach młodzieżowych. Obecnie jest trenerem rocznika 2012 i asystent trenera rocznika 2013 w Igloopolu Dębica, a także trenerem bramkarzy w SMS i LOMS Igloopol Dębica.

Do sztabu dołączył też Robert Kozubal, którego głównym zadaniem będzie analiza.

Trener Kozubal ma 31 lat i ma za sobą kurs UEFA A. To były piłkarz takich klubów jak: Karpaty Krosno, Ruch Chorzów (ME) i Partyzant Targowiska. Mimo młodego wieku ma też już doświadczenie jako trener m.in. w Akademii Piłkarskiej Fivio Krosno, drużynach młodzieżowych Karpat MOSiR Krosno, a obecnie pracuje w Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. W przeszłości był też asystentem trenera w kadrze Podkarpackiego ZPN rocznik 2010.

– Zależało mi, żeby dzięki osobom w sztabie mieć rozeznanie na całe województwo, dlatego starałem się, żeby mieć po jednym człowieku na daną okolicę – mówi Rafał Domarski. – Robert pracuje w Krośnie, to będzie miał za zadanie obserwować tamten teren, W Dębicy jest Michał Wilczyński, zaś Mielec, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, to będzie teren Kamila Zaskalskiego. Ja i Przemek Matuła zajmiemy się Podokręgiem Rzeszów i Podokręgiem Jarosław. Znam się z tymi osobami już jakiś czas. Są to osoby, które już mają na swoim koncie pewne osiągnięcia i doświadczenie z pracy z młodzieżą.

21 października w Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym w Pustyni odbyła się pierwsza konsultacja kadry U12. Wzięło w niej udział 36 piłkarzy z 13 klubów.

Odbył się wspólny trening oraz gierki, podczas których trenerzy wspólnie oceniali obecną dyspozycję zawodników.

Za kilka dni podobna konsultacja odbędzie się w Rzeszowie, a powołanych na nią ma być ponad 40 piłkarzy.

– To dopiero początek. Kilka tygodni temu byłem na turnieju kadr Podokręgów właśnie z tego rocznika, teraz robimy przegląd, żeby zobaczyć jak najwięcej chłopaków. Za tydzień spotkamy się z 44 piłkarzami z 24 klubów. Pewne wnioski sobie już wyciągamy. Wynotowaliśmy sobie kilkunastu piłkarzy, którzy wyróżnili się w Pustyni. Cieszy mnie fakt, że pozostali nie odstawali znacząco od nich umiejętnościami. Dlatego będziemy nadal ich monitorować i pewnie z niektórymi znów się zobaczymy na konsultacjach – powiedział trener.

11 listopada kadrę Rafała Domarskiego czeka pierwsze przetarcie. Wystąpi ona podczas Turnieju Niepodległości o Puchar im. Gen. Bernarda Monda, który odbędzie się w Krakowie. Reprezentacja Podkarpackiego ZPN spotka się tam z rówieśnikami z kadr Małopolskiego, Opolskiego i Śląskiego ZPN. Na te zawody pojedzie blisko 20 piłkarzy.

Kadra rocznika 2014 będzie w tym sezonie tworzona z piłkarzy z klubów z Podkarpacia. Przez najbliższe miesiące trener kadry będzie prowadził konsultacje i obserwacje, mające na celu wyselekcjonowanie piłkarzy.

Stopniowo kadra brać będzie udział w pierwszych turniejach oraz meczach towarzyskich z innymi kadrami WZPN, a od sezonu 2026/2027 zacznie regularnie rywalizować w Pucharze im. Kazimierza Górskiego, zaś w kolejnym roku w Pucharze im. Kazimierza Deyny.

Autor Łukasz Pado

Fot. Łukasz Pado