– Wyrażamy stanowczy sprzeciw, bo wszyscy ciężko pracujemy dla piłkarstwa w naszym regionie – mówią zgodnie wiceprezesi i zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, którzy postanowili zaprotestować wobec informacji, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w mediach. Biją one w dobre imię związku, a przede wszystkim jego prezesa – Mieczysława Golby.
Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowego filmu o działalności Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i prezesa Mieczysława Golby w latach 2016-2024.
Wzrost poziomu sportowego piłkarzy, mecze reprezentacji Polski i turnieje młodzieżowe w regionie, a także nowa siedziba oraz bogaty sponsor to dowody, że w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej sporo się zmieniło.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z działaniami Zarządu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i prezesa Mieczysława Golby w ostatnich latach.
W lutym 2016 roku, gdy stery w Podkarpackim ZPN przejmował Mieczysław Golba, kondycja organizacji nie była najlepsza. Kasa świeciła pustkami, poziom sportowy klubów sięgał najwyżej drugiej ligi krajowej, a działacze świecili oczami, bo co rusz ujawniano afery poprzedniego prezesa związku.
Nowy zarząd z prezesem Golbą na czele, rozpoczął mozolny proces restrukturyzacji, a równolegle z nim, dzięki ogromnej pracy klubowych działaczy, poprawił się status lokalnych drużyn piłkarskich.
Jednym z najważniejszych sukcesów nowego zarządu, był zakup budynku pod siedzibę Podkarpackiego ZPN za kwotę 2 300 000 zł. Odważna decyzja prezesa Mieczysława Golby sprawiła, że dziś organizacja może być dumna, bo nieliczne WZPN-y mają własne budynki. Podkarpacki ZPN nie musi dziś płacić ogromnych kwot za wynajem pomieszczeń, a wręcz przeciwnie. Zarabia na wynajmowaniu podmiotom zewnętrznym swoich powierzchni. Dzięki czemu w ciągu niespełna czterech lat udało się spłacić kredyt zaciągnięty na zakup budynku.
Związek nie od ponad 10 lat nie podnosi też klubom opłat za udział w rozgrywkach.
Dzięki działaniom między innymi Prezesa Golby, Podkarpacki ZPN był w stanie wyjść z poważnych kłopotów finansowych spowodowanych upadkiem Banku Spółdzielczego, w którym stowarzyszenie trzymało swoje oszczędności, w kwocie blisko miliona złotych. Dzięki mądrym decyzjom zarządu i pomocy partnerów udało się zachować płynność finansową i zaufanie innych.
Dziś związek może wspierać działania klubów piłkarskich z regionu przy okazji organizacji turniejów dla dzieci, których na Podkarpaciu każdego roku odbywa się dziesiątki, a nawet setki. Organizować szkolenia dla trenerów, sędziów czy wyjazdy naszych drużyn na turnieje ogólnopolskie, czy międzynarodowe.
Dzięki działalności Prezesa Golby w PZPN na Podkarpaciu odbywa się wiele wspaniałych imprez piłkarskich, a w szczególności mecze młodzieżowych reprezentacji Polski czy pierwszych reprezentacji Polski kobiet oraz kadry futsalu. Takie wydarzenia podnoszą prestiż organizacji i promują piłkę nożnej w naszym regionie, a to jeden z najważniejszych jego celów.
Tylko w 2023 roku w województwie podkarpackim odbyło się 10 meczów międzynarodowych. Był to turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy kobiet do lat dziewiętnastu w Stalowej Woli, mecz eliminacji do mistrzostw świata w futsalu w Mielcu, a także spotkanie Polska – Słowacją w Rzeszowie, z udziałem brązowych medalistów mistrzostw Europy U17. Kilka dni później kadra do lat 21 z Nikolą Zalewskim na czele, pokonała w Stalowej Woli 5:0 Estonię w eliminacjach mistrzostw Europy, a w grudniu odbył się mecz Ligi Narodów Kobiet Polska – Ukraina.
W 2025 roku nasze województwo, w tym Podkarpacki Związek Piłki Nożnej, będzie współorganizatorem Mistrzostw Europy kobiet do lat 19, które są największą imprezą w historii polskiego kobiecego futbolu. Bez pomocy i wstawiennictwa Pana Prezesa Golby nie dostalibyśmy tego turnieju.
Mecze reprezentacji Polski, to tylko część działań promocyjnych Podkarpackiego ZPN. Związek, nie licząc rozgrywek ligowych, każdego roku organizuje wiele różnych turniejów piłkarskich. Te najważniejsze to Turniej o Puchar Grzegorza Lato i Jana Domarskiego, czy odbywający się od trzech lat Podkarpacki Festiwal Piłki Nożnej Kobiecej, który jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce. W naszym województwie odbywają się też turnieje dla dzieci zarówno na trawie, jak i w futsalu, a dzięki współpracy z PZPN, Podkarpacki związek jest współorganizatorem renomowanych turniejów na etapie regionalnym, jak: „Puchar Tymbarku”, „1 na 1” i tym podobnych.
W 2023 roku Związek zorganizował mistrzostwa Polski drużyn wojewódzkich do lat 13 o Puchar im. Kazimierza Górskiego, a rok później mistrzostwa Polski w futsalu do lat 19.
Warto zaznaczyć, że zdecydowaną większość tych imprez sfinansowano dzięki zabiegom Pana Prezesa Golby w PZPN czy innych programów pomocowych.
W ostatnich latach Podkarpacki Związek Piłki Nożnej przeprowadził rekordową liczbę kursów trenerskich, które ukończyło setki szkoleniowców. Podkarpacki ZPN, jako jedna z nielicznych instytucji może organizować prestiżowy kurs trenerski UEFA A, którego ukończenie pozwala absolwentom pracować z drużynami na szczeblu centralnym rozgrywek piłkarskich w Polsce. Imponująca jest kadra prelegentów na takich kursach złożona z trenerów pracujących w ekstraklasie. To właśnie w ostatnich latach udaje się organizować jedną z największych w Polsce konferencji trenerskich, która na przełomie listopada i grudnia przyciąga blisko tysiąc trenerów z regionu i okolic.
Dzięki dobrym decyzjom prezesa Golby, który na szefa Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej powołał Mariusza Złotka, pełną parą ruszyła odbudowa struktur sędziowskich w regionie, a nasi sędziowie mają okazję uczyć się od najlepszych w Polsce na czele z Szymonem Marciniakiem.
Ostatnie lata to też duże sukcesy lokalnych klubów i kadr wojewódzkich. Podkarpacie ma swoich przedstawicieli zarówno w ekstraklasie męskiej, kobiecej oraz futsalu, a także dwa kluby w pierwszej lidze, jeden w drugiej i cztery w trzeciej lidze piłkarskiej.
Drużyny z naszego województwa są zaliczane do krajowej czołówki w rozgrywkach młodzieżowych, a kadry wojewódzkie prowadzone przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej sięgają po medale mistrzostw Polski.
Dzięki decyzjom Prezesa Golby związek znacząco poprawił swój wizerunek oraz działalność marketingową, a to jest podstawą do rozmów z potencjalnymi sponsorami.
Prezesowi Golbie udało się nawiązać współpracę z firmą Tomadex, właścicielem marki Keeza, dzięki której kluby z naszego województwa otrzymały sprzęt sportowy na łączną kwotę blisko dwóch milionów złotych.
Swoimi działaniami marketingowymi i wizerunkowymi, jak również promocją piłki nożnej w internecie i mediach społecznościowych udaje się zarażać mniejsze kluby oraz zachęcać sponsorów do inwestycji w piłkę nożną.
Dzięki Prezesowi Golbie związek organizuje największe Gale Piłkarskie, jak Jubileuszowa dwudziesta PODKARPACKA NIKE w lutym 2024 roku na ponad 1000 uczestników. To właśnie podczas takich wydarzeń Pan Prezes Golba z wiceprezesami i Zarządem doceniają dokonania piłkarskie dzieci i młodzieży. Wyróżniają najlepsze piłkarki, piłkarzy, drużyny w naszym regionie, a także trenerów, wychowawców dzieci i młodzieży, samorządowców dbających o nowoczesne obiekty piłkarskie, sponsorów wspierających kluby z naszego regionu.
To dzięki staraniom Prezesa Golby nasze piłkarskie kluby licznie mogą korzystać z programów pomocowych PZPN i ministerstw. Prawie 150 naszych klubów piłkarskich uczestniczy w certyfikacji szkółek piłkarskich i podnosi poziom szkolenia. To dzięki staraniom Prezesa Golby zostały uporządkowane badania lekarskie dla piłkarzy dla sportowców w całym kraju.
To tylko część przykładów działań, które były i są nadal podejmowane przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. Większość z nich to pomysły i inicjatywa Prezesa Golby, któremu w ciągu kilku lat udało się postawić Związek na nogi.
Dziś Podkarpacie piłkarsko nie ma się czego wstydzić i często rywalizuje z dużo większymi województwami, a Podkarpacki Związek może się pochwalić przedstawicielem w prezydium PZPN oraz ponad dwudziestoosobową grupą ludzi działających w Wydziałach i Komisjach Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Dziś Podkarpacki Związek Piłki Nożnej tworzy blisko 700 klubów, w których gra i trenuje kilkadziesiąt tysięcy piłkarek i piłkarzy.