Podkarpacki Związek Piłki Nożnej

Podkarpacie to jeden z liderów w Polsce, wśród województw uczestniczących w programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Szczególnie pod względem liczby przyznanych gwiazdek. Jednym z uczestników tego programu jest Akademia Piłkarska Stal Stalowa Wola, w której na co dzień trenuje około 250 dzieci.

– Zaczynaliśmy od srebrnej gwiazdki, od kilku lat mamy już złotą – pochwalił się trener i współzałożyciel AP Stal Stalowa Wola Karol Wołoszyn, który ponad 12 lat temu wspólnie z Michałem Czubatem rozpoczął działalność akademii. – Byłem na turnieju o Puchar im. Marka Wielgusa, tam odbywały się specjalne warsztaty, szkolenia i spodobało mi się to. Pomyślałem, że moglibyśmy to zrobić u nas w Stalowej Woli. W okolicy nikt wówczas nie szkolił dzieci w wieku 4-5 lat, podpytaliśmy trochę, jak to zrobić, a że mieliśmy już doświadczenie w pracy z młodzieżą w Stali Stalowa Wola, to postanowiliśmy spróbować sił.

Akademia Piłkarska rozpoczęła oficjalnie swoją działalność w 2012 roku, kiedy w Polsce i na Ukrainie odbywało się Euro. Ogromne wówczas zainteresowanie piłką nożną w kraju sprawiło, że szkółka nie miała problemu z naborem i już na pierwszych treningach zjawiło się około 50 młodych piłkarzy, a z czasem AP Stal Stalowa Wola stała się największą tego typu szkółką w okolicy.

Fot. Łukasz Pado

– Była duża euforia w związku z EURO 2012, każdy chciał być, jak Robert Lewandowski i zagrać na Stadionie Narodowym. Można powiedzieć, że niektórym się udało, bo graliśmy tam już trzy razy w finałach turnieju „Z Podwórka na Stadion”. Dwa razy były dziewczynki i raz chłopcy, którzy zajęli drugie miejsce – powiedział Wołoszyn.

Dziś Akademia Piłkarska Stal Stalowa Wola, to około 250 dzieci i 13 trenerów. Ma podpisaną stałą współpracę z PSA Stal Stalowa Wola. W Akademii szkoleni są zawodnicy do 13 roku życia, którzy potem trafiają do Piłkarskiej Spółki Akcyjnej.

– Nasza praca opiera się na takich czterech filarach. Pierwszy z nich i najważniejszy, to dzieciaki i ich rodzice, bo to oni tworzą tak naprawdę naszą akademię. Drugi filar to Miasto Stalowa Wola i Prezydent Lucjusz Nadbereżny. Dzięki nim możemy trenować na najlepszych obiektach w tej części Polski. Mamy do dyspozycji boisko pod balonem, co sprawia, że możemy prowadzić zajęcia przez cały rok w doskonałych warunkach. Latem mamy trzy boiska naturalne i jedno ze sztuczną nawierzchnią. Pod względem dostępnej infrastruktury przebijamy nawet kluby z ekstraklasy. Trzeci filar, to najlepsza kadra trenerska w okolicy. Mamy kilkunastu znakomicie wykształconych i młodych trenerów, a czwarty filar, to motto AP Stal Stalowa Wola, które jest z nami od początku, „uśmiech, zabawa, zielona murawa”. Tym się kierujemy w naszym szkoleniu, bo zależy nam na tym, żeby z twarzy dziecka nie schodził uśmiech i żeby dzieci dobrze się bawiły podczas zajęć – wyjaśnia Karol Wołoszyn.

Kamil Kokoszka, trener UEFA B, z AP Stal Stalowa Wola związany jest od 10 lat i pracuje z jedną z najmłodszych grup, z rocznikiem 2018.

– Od początku mojej pracy, jako trenera jestem w Akademii. Jestem zaangażowany zarówno od strony organizacyjnej, jak i szkoleniowej. Dla mnie najważniejsze jest, żeby dzieci czuły się zaopiekowane. Czuły się bezpiecznie i takie właśnie środowisko staram się im stworzyć. Praca z małymi dziećmi jest specyficzna, ale daje dużo frajdy. Nic tak nie cieszy trenera, jak postępy podopiecznych, a w przypadku dzieci, to widać bardzo. Staram się skupić na treningu przez zabawę, dzięki temu zajęcia dla nich i dla mnie są przyjemnością – powiedział K. Kokoszka.

Akademia ma już na koncie mniejsze i większe sukcesy. Jej podopieczni zajmowali m.in. czołowe miejsca w turnieju o Puchar Tymbarku. Jak zaznaczają włodarze Akademii, największym sukcesem są jednak wychowankowie, którzy dziś rywalizują w profesjonalnych klubach.

– Trzech naszych wychowanków zagrało na poziomie 1 ligi w Stali Stalowa Wola , ale są też tacy zawodnicy, jak Eryk Grzywacz, który u nas trenował, a obecnie jest piłkarzem VfL Wolfsburg. Kilku naszych chłopców jest w grupach młodzieżowych Korony Kielce czy Cracovii – wymienia Wołoszyn. – Pierwszym rocznikiem w akademii był rocznik 2005, z którego Bartosz Pikula zdążył zadebiutować w pierwszej drużynie Stali w sezonie 2022/23 walnie przyczyniając się do awansu na drugoligowe boiska, zdobywając ważne bramki w drodze do awansu i 2006, gdzie na boiskach pierwszoligowych zadebiutowali w drużynie Stali Cyprian Pchełka, Oskar Bystrek oraz Bartosz Pioterczak, zdobywca decydującej bramki w meczu barażowym o awans do 1 ligi z drużyną Chojniczanki, a następnie w finale barażu z drużyną z Kalisza pojawił się tuż po przerwie, zmieniając całkowicie obraz gry Stali, co pozwoliło na upragniony awans do 1 ligi. Więc na pewno nasi piłkarze coraz częściej będą pojawiać się w najwyższych ligach. Jedna z naszych podopiecznych – Oliwia Pałamarz, zaczynała u nas, jako piłkarka, a dziś jest jedną z trenerek.

W AP Stal trenują już dzieci od 4 roku życia. Treningi dla najmłodszych grup odbywają się dwa razy w tygodniu, trzy razy trenują Żacy i Orlicy, a Młodzicy po cztery dni w tygodniu. Akademia bierze też udział w Programie Certyfikacji Szkółek PZPN, w którym posiada najwyższą złotą gwiazdkę.

– Dzięki Certyfikacji posiadamy swój model gry, swój plan szkoleniowy i staramy się go z całych sił realizować. Certyfikacja była dużym krokiem naprzód, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży – zakończył założyciel AP Stalowa Wola.

Trenerzy AP Stal Stalowa Wola:

  • Karol Wołoszyn – UEFA A
  • Sławomir Bednarz – UEFA A
  • Damian Tracz – UEFA A
  • Kamil Kokoszka – UEFA B
  • Krzysztof Urbanik – UEFA B
  • Paweł Bielecki – UEFA B
  • Filip Szafraniec – UEFA B
  • Oliwia Pałamarz – UEFA C
  • Wojciech Bosak – UEFA C
  • Adam Cichoń – UEFA C
  • Damian Skakuj – UEFA A
  • Marcin Kłyza – UEFA C
  • Dariusz Krawiec – UEFA C, trener bramkarzy
  • Jakub Krawiec – trener przygotowania motorycznego
  • Łukasz Olszowy – fizjoterapeuta