Podkarpacki Finał Pucharu Tymbarku za nami! [PODSUMOWANIE]

184
Fot. Cyfra Sport

Kurzyna Średnia, Laszki, Stalowa Wola, Łańcut, Rzeszów – z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy Podkarpackiego Finału Wojewódzkiego XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Łącznie do rywalizacji w Stalowej Woli przystąpiło aż 101 drużyn w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze drużyny w kategorii U-10 i U-12 zawalczą w czerwcu o udział w Wielkim Finale na PGE Narodowym.

6 maja zespoły z całego województwa podkarpackiego rywalizowały w Stalowej Woli o miano najlepszej drużyny w regionie. Na pięciu pełnowymiarowych boiskach do walki przystąpiło 101 zespołów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12 – z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewcząt i chłopców. Najliczniej w turnieju reprezentowana była kategoria U-12 chłopców, w ramach której na boiska wybiegło aż 24 zespoły. Najlepszy w tej rywalizacji okazał się być zespół z Rzeszowa.

Jesteśmy dumni, że będziemy mogli reprezentować województwo podkarpackie podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie. Cieszę się, że ta drużyna, ci chłopcy, osiągnęli tak duży sukces, ponieważ na co dzień zostawiają bardzo dużo serca na treningach – mówił po finale trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego Resovia w Rzeszowie, Konrad Kaczmarczyk. – Chcemy pokazać, że na Podkarpaciu jest mnóstwo utalentowanych zawodniczek i zawodników. Mam więc nadzieję, że w Warszawie godnie będziemy reprezentować SMS Resovię oraz całe Podkarpacie – dodaje.

Wśród dziewczyn zwycięstwo odniosła drużyna SP2 Stal Łańcut, która w finale pokonała zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej (5:1).

W kategorii U-10 województwo podkarpackie reprezentować będą w Finale Ogólnopolskim drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Rzeszowie (dziewczęta) oraz Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli (chłopcy). Reprezentantki szkoły z Rzeszowa wygrały w finale ze Szkołą Podstawową nr 3 w Nisku 1:0. Emocji nie zabrakło również w meczu chłopców, w którym padło aż siedem bramek! Gospodarze turnieju zwyciężyli z SMS Przemyśl 4:3.

Na etapie wojewódzkim zakończyły się rozgrywki w kategorii U-8. Wśród chłopców zwycięska okazała się drużyna ze szkoły w Laszkach, która w finale pokonała SMS Kolbuszowa 6:1. Najlepszy zespół w kategorii dziewcząt udowadnia, że w Pucharze Tymbarku może wygrać każdy, a liczba uczniów w szkole czy klasie nie determinuje rezultatu w rozgrywkach.

– Nasza szkoła liczy zaledwie 130 osób, dlatego też dzisiejszy rezultat jest dla nas ogromnym osiągnięciem. Jesteśmy dumni, że nawet w tak małej miejscowości zbudowaliśmy grupę osób zaangażowanych w rozwój piłki nożnej kobiet. Zarówno dziewczynkom, jak i ich rodzicom należą się wielkie brawa, że uwierzyli, iż piłka nożna może być sposobem na aktywność fizyczną dziewczynek. Nasze zawodniczki pokochały ten sport i chcą regularnie trenować – mówi trener WKS Kurzyna, Rafał Dudek.  – Udział w Pucharze Tymbarku był dla dziewczynek bardzo dużym przeżyciem, ale staraliśmy się nie narzucać im presji wyniku. Przez większość meczów nie wiedziały, o co grają. Liczyła się przede wszystkim zabawa i… obietnica, że jak wygramy mecz, to polewamy się wodą. Wierzę, że ściągnięcie presji oraz dobry kontakt z rodzicami, którzy wspierają i również podchodzą do gry zabawowo, jest kluczem do sukcesu. Na koniec dnia najważniejszy jest uśmiech dzieci – dodaje.

GALERIA ZDJĘĆ Z PODKARPACKIEGO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO

Finał Ogólnopolski XXIV edycji Pucharu Tymbarku odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Warszawie. Wielki Finał na PGE Narodowym w kategorii U-10 i U-12 zaplanowano na 10 czerwca – tuż przed spotkaniem towarzyskim Polska-Turcja. Wcześniej, bo już 28 maja, dowiemy się, w jakich grupach będą rywalizowały drużyny z Podkarpacia.

Losowanie grup transmitowane będzie na profilu Łączy Nas Piłka TV na YouTube.

Ze szkolnego orlika na PGE Narodowy!

Do udziału w XXIV edycji Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do poprzedniej edycji turnieju. Od połowy marca większość zespołów przystąpiła do rozgrywek gminnych i powiatowych, odbywających się najczęściej na przyszkolnych orlikach, aby wyłonić reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12.

– Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa, docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym – mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak. – Życzę wszystkim piłkarkom i piłkarzom, aby turniej był dla nich niezwykłą przygodą, pełną radości z gry, ładnych akcji i pięknych bramek – dodaje.  

Ruch i sport są ważnymi elementami dzieciństwa, bo to inwestycja w zdrowie i kształtowanie charakteru. Dla najlepszych to też możliwość uczynienia pierwszego kroku, by kiedyś zagrać w reprezentacji Polski, a historia Pucharu Tymbarku pokazuje, że to bardzo realne. To projekt, który niesie pozytywne efekty społeczne oraz sportowe, dlatego jako Tymbark już od 18 lat jesteśmy generalnym sponsorem rozgrywek. Życzę wszystkim uczestnikom XXIV edycji Pucharu Tymbarku, by udział w turnieju był fantastyczną przygodą, która jeszcze bardziej rozwinie piłkarską pasję – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.    

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz lokalnych klubów. Do tej pory w turnieju brało udział wiele zawodniczek i zawodników, grających dziś w najlepszych klubach w Europie i reprezentacji Polski. Aż 11 uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na mistrzostwa Europy z reprezentacją prowadzoną przez selekcjonera Michała Probierza! Są w tym gronie: Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański, Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior czy Bartosz Bereszyński. Od 2023 roku Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy są oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia. Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie podkarpackim jest firma Specjał.

PODSUMOWANIE PODKARPACKIEGO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO XXIV EDYCJI PUCHARU TYMBARKU

KATEGORIA U-12 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – SMS Resovia
2. miejsce – SMS Przemyśl
3. miejsce – SP 1 w Brzozowie  
Najlepszy zawodnik: Karol Urban (SMS Resovia)
Król strzelców: Wiktor Włodarski (SP 15 w Krośnie)
Najlepszy bramkarz: Adam Gazdowicz (SP 1 w Brzozowie)

KATEGORIA U-12 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – SP 2 SPEC Stal Łańcut
2. miejsce – Jedynka (SP 1 w Kolbuszowej)
3. miejsce – Aktywny Junior (SP w Borowej)  
Najlepsza zawodniczka: Gabriela Szałach (Aktywny Junior, SP w Borowej)
Królowa strzelców: Milena Mączka (SP 2 SPEC Stal Łańcut)
Najlepsza bramkarka: Julia Krogulec (Jedynka z SP w Kolbuszowej)

KATEGORIA U-10 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – Dwunastka (SP 12 w Stalowej Woli)
2. miejsce – SMS Przemyśl
3. miejsce – SMSiaki (SMS w Dębicy)  
Najlepszy zawodnik: Michał Rędzio (Dwunastka, SP 12 w Stalowej Woli)
Król strzelców: Oskar Błaszczyk (SMS Przemyśl)
Najlepszy bramkarz: Filip Ryba (Dwunastka, SP 12 w Stalowej Woli)

KATEGORIA U-10 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – SP 21 w Rzeszowie
2. miejsce – PSP 3 w Nisku
3. miejsce – GirlsPower (SP w Przecławiu)  
Najlepszy zawodnik: Natalia Tabaka (PSP 3 w Nisku)
Król strzelców: Karmen Kudyba (SP 21 w Rzeszowie)
Najlepszy bramkarz: Hanna Czechowicz (SP 21 w Rzeszowie)

KATEGORIA U-8 CHŁOPCÓW:

1. miejsce – Jedynka Laszki (SP w Laszkach)
2. miejsce – SMS Kolbuszowa
3. miejsce – SMS Żak Przemyśl  
Najlepszy zawodnik: Tobiasz Kuta (SP w Laszkach)
Król strzelców: Adam Zięba (SMS Żak Przemyśl)
Najlepszy bramkarz: Aleksander Płaza (SMS Kolbuszowa)  

KATEGORIA U-8 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce – WKS Kurzyna
2. miejsce – SP Krasne
3. miejsce – ZS-P Morawsko/Tuczempy  
Najlepsza zawodniczka: Marika Gmyrek (SP Krasne)
Królowa strzelców: Magdalena Tryk (WKS Kurzyna)
Najlepsza bramkarka: Nikola Dzięgielowska (ZS-P Morawsko/Tuczempy)  

***
O TURNIEJU

Od 24 lat Polski Związek Piłki Nożnej organizuje największy w Europie turniej piłkarski dzieci, realizowany w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Do tej pory w rozgrywkach udział wzięło wiele piłkarek i piłkarzy grających dziś w najlepszych klubach europejskich oraz reprezentacji Polski. Od 2007 r. Sponsorem generalnym wydarzenia jest marka Tymbark. Więcej informacji na temat Pucharu Tymbarku, nagród oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku.