Mistrzostwa Polski U-19 w futsalu 23-25 lutego w Mielcu. Jarosław broni tytułu, Stal chce się pokazać u siebie

648
Fot. AZS UMCS Lublin/Elbrus Studio

Już tylko tydzień pozostał do rozpoczęcia finałów Mistrzostw Polski do lat 19 w futsalu. Te najbardziej prestiżowe spośród młodzieżowych mistrzostw w futsalu zawody po raz pierwszy rozgrywane będą na Podkarpaciu. Turniej odbędzie się w hali MOSiR w Mielcu w piątek 23 lutego i potrwa do niedzieli. Wstęp na mecze jest bezpłatny. Zmagania można będzie też oglądać na żywo na kanale YouTube Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Mistrzostwa Polski w futsalu nie często gościły w województwie podkarpackim, ale w ostatnim czasie ta dyscyplina przechodzi w naszym regionie duży rozkwit. Najlepszym dowodem na to jest awans w 2023 roku do ekstraklasy drużyny Eurobusu Przemyśl, a także mistrzostwo Polski do lat 19 SMS-u JKS Jarosław.

Przypomnijmy też, że kilka miesięcy temu w Mielcu gościliśmy pierwszą reprezentację naszego kraju. W Mielcu podopieczni trenera Błażeja Korczyńskiego zagrali w ramach eliminacji mistrzostw świata z Belgią, pokonując ekipę z Beneluksu 7:2.

– Bardzo dawno nie było w naszym regionie zawodów rangi mistrzostw Polski, a że Mielec zgłosił chęć organizacji, to zgłosiliśmy naszą kandydaturę i ta oferta została wybrana. Cieszę się, że będą to właśnie mistrzostwa do lat 19, bo to najbardziej prestiżowe mistrzostwa spośród tych młodzieżowych. Tu już są zawodnicy, którzy reprezentują drużyny z ekstraklasy i I ligi futsalu, więc poziom będzie zdecydowanie wysoki – mówi Łukasz Krawczyk, przewodniczący Wydziału Futsalu w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej i członek Komisji Futsalu w PZPN.

Ostatni raz turniej rangi mistrzostw Polski na Podkarpaciu rozgrywany był w 2013 roku, kiedy to również w Mielcu organizowano mistrzostwa Polski w futsalu U-16. Tamten turniej odbywał się jeszcze na starej wyburzonej już hali „Hangar Arena”, w miejscu gdzie wybudowano obecną.

Turniej rozpocznie się w piątek, 23 lutego i potrwa do niedzieli. Areną rywalizacji 16 najlepszych drużyn w Polsce będzie nowa hala MOSiR w Mielcu, ta sama w której rozgrywany był w październiku mecz Polska – Belgia.

Wśród uczestników znalazły się dwie drużyny z Podkarpacia Stal Mielec, jako gospodarz oraz JKS SMS Jarosław, obrońca tytułu sprzed roku.

– To nie jest ta sama drużyna co przed rokiem, bo około połowa chłopaków, ze względu na wiek, nie mieści się w tej kategorii, ale mamy w zespole kilku mistrzów sprzed roku. Do nich dołączyło kilku młodszych i ten zespół wygląda obiecująco – mówi Robert Kurosz, trener SMS JKS Jarosław. – Nasi chłopcy zdobywali cenne doświadczenie głównie grą w 3 lidze, gdzie wywalczyli awans. Na pewno mamy mocną grupę, ale jako obrońcy tytułu musimy sobie stawiać wysokie cele. Wyjście z grupy to cel minimum. Będzie trudniej niż rok temu, ale jesteśmy dobrze przygotowani i na pewno będziemy walczyć z każdym i w każdym meczu.

SMS JKS Jarosław zagra w grupie B, gdzie czeka ich trudne zadanie, bo spotka się m.in. z Constractem Lubawa i Sferanetem Wilkowice, drużynami które z powodzeniem rywalizowały w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19, wygrywając swoje grupy. Stawkę czterech drużyn w grupie B uzupełnia Stal Mielec.

– To dla nas duża nobilitacja, że możemy organizować tak duży turniej. Na Podkarpaciu futsal w ostatnich latach mocno się rozwija i warto, żeby takie turnieje się u nas odbywały. Jeśli chodzi o drużynę, to sądzę, że możemy powalczyć o awans z grupy, choć będzie to niezwykle trudne, patrząc na stawkę. Mamy w grupie mistrza Polski i dwie najlepsze drużyny Centralnej Ligi Juniorów. Łatwo nie będzie – powiedział Jacek Cyganowski, trener Stali Mielec.

Ciekawie prezentuje się też m.in. stawka grupy C, gdzie znalazł się wicemistrz Polski sprzed roku Futsal Leszno i multimedalista tych imprez Rekord Bielsko-Biała, który w rozgrywkach młodzieżowych jest wręcz hegemonem w Polsce. A najlepszym dowodem na to jest fakt, że Rekord ma już w tym roku dwa tytuły mistrza Polski U-17 i U-15 oraz wicemistrza U-13.

– To są mistrzostwa Polski i tu już nie ma słabych drużyn, tu każdy daje z siebie 100 procent i nie będzie odpuszczał, niezależnie od tego kim jest przeciwnik – dodaje Krawczyk.

Grafika Kuba Zegarliński

Kto zagra w mistrzostwach w Mielcu?

Do finałów Mistrzostw Polski U-19 awansowało 16 drużyn. 8 z nich to mistrzowie i wicemistrzowie czterech grup makroregionalnych Centralnej Ligi Narodów, sześć kolejnych wywalczyło sobie awans w eliminacjach, a stawkę uzupełniły gospodarz i obrońca tytułu sprzed roku.

Rywalizacja w turnieju finałowym U-19 rozpocznie się w fazie grupowej. Drużyny podzielono, w drodze losowania, do czterech grup, gdzie toczyć się będzie rywalizacja każdy z każdym.

Podział na grupy:

Grupa A:

Legia Futsal Warszawa

Junior Hurtap Łęczyca

GKS SMS Futsal Tychy

Okocimski CANPACK Brzesko

Grupa B:

JKS SMS Jarosław

Stal Mielec

Constract Lubawa

GLKS Sfreranet Wilkowice

Grupa C:

MG Green Energy Futsal Jędrzejów

Rekord Bielsko-Biała

Futsal Leszno

Wemet Kamienica Królewska

Grupa D:

GKS Futsal Nowiny

Red Dragons Pniewy

BAF Bonito Białystok

AZS UEK Kraków

Do 1/4 finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu, awans uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy eliminacyjnej, które utworzą pary wg następującego klucza:

a) zwycięzca grupy A – drugi zespół grupy B (mecz nr 25), 

b)zwycięzca grupy B – drugi zespół grupy A (mecz nr 27),

c)zwycięzca grupy C – drugi zespół grupy D (mecz nr 26), 

d)zwycięzca grupy D – drugi zespół grupy C (mecz nr 28).

Do 1/2 Finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu, awans uzyskają zespoły, które odniosą zwycięstwa w meczach ćwierćfinałowych. Zespoły te utworzą pary wg następującego klucza: 

a)zwycięzca meczu nr 25 – zwycięzca meczu nr 26, 

b)zwycięzca meczu nr 27 – zwycięzca meczu nr 28.

Zwycięzcy meczów półfinałowych otrzymają prawo gry w finale, natomiast przegrani w meczach półfinałowych wystąpią w meczu o 3. miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Począwszy od meczów ćwierćfinałowych w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, stosuje się bezpośrednio rzuty karne, które wyłonią zwycięzcę.

Jeden mecz mistrzowski to dwie połowy po 12 minut efektywnego czasu gry. Zgodnie z zasadami obowiązuje liczba tzw. fauli akumulowanych. „Przedłużony rzut karny” wykonywany jest po 4 takich faulach i każdym kolejnym.

REGULAMIN TURNIEJU