Zjawiskowa XX Gala Piłkarska Podkarpacka Nike. Wydarzenie, jakiego nie było [ZDJĘCIA]

153
FOT. Konrad Kwolek, Grzegorz Bąk

XX Gala Piłkarska Podkarpacka Nike za nami. Było to przepiękne wydarzenie, na którym bawiło się ponad tysiąc osób, przedstawiciele setki klubów z Podkarpacia, piłkarze, piłkarki, trenerzy, działacze i przyjaciele oraz fani piłki nożnej, wszyscy zgodnie twierdzili, że to najlepsza gala piłkarska, na jakiej byli.

– To wyjątkowa gala, to gala marzeń i zaprezentujemy najlepszych od ekstraklasy do B-klasy. Tak jeszcze nigdy nie było i tak nie organizował gali chyba jeszcze nikt w Polsce i tak licznej gali. Był to dla nas ogromny wysiłek, ale wysiłek pokazujący, jak mocno i prężnie działa zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i ma wielu przyjaciół, a nimi są te wszystkie firmy i samorządu, które przedstawiamy na naszej gali. Ta gala jest dla naszych działaczy, piłkarek, piłkarzy, trenerów, sędziów, naszych kibiców – mówił w przemówieniu Golba.

Gala Piłkarska Podkarpacka Nike po raz pierwszy zorganizowano w hali G2A Arena w Jasionce i po raz pierwszy dla tak dużej liczby gości. Zaproszenia zostały wysłane nie tylko do laureatów, ale również do wszystkich klubów z województwa zrzeszonych w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej oraz do wszystkich prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów z naszego terenu.

Z okazji, że była to dwudziesta jubileuszowa gala, zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej zdecydował się na poszerzenie organizowanego co roku przy tej okazji plebiscytu. Oprócz 10 głównych kategorii postanowiono przyznać również nagrody dla najlepszych piłkarzy w klasach O, A i B, a także nagrody w 5 kategoriach dla 4 ligi podkarpackiej.

Nie zabrakło też tradycyjnych Nagród Specjalnych, których równie była rekordowa liczba.

Skala przedsięwzięcia sprawił, że w gali chętnie wzięli udział oficjele. Osobiście zjawił się na niej m.in. Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, byli też inni członkowie zarządu PZPN, prezesi wojewódzkich ZPN-ów, posłowie, senatorzy Rzeczypospolitej Polskiej, a także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpcka Teresa Kubas-Jul, samorządowcy.

Na tak uroczystej gali nie mogło zabraknąć Jana Domarskiego, rzeszowianina, słynnego strzelca bramki podczas meczu Anglia – Polska na Wembley, uczestnika mistrzostw świata 1974. Z powodów zdrowotnych nie mógł się zjawić Król Strzelców tamtego Mundialu Grzegorz Lato, który za pośrednictwem prezesa Golby przeprosił i przekazał pozdrowienia dla uczestników zabawy.

Galę ochoczo wsparli również sponsorzy, firmy i instytucje wspierające, a także partnerzy.

Co ważne mogliśmy podczas gali gościć niemal wszystkich laureatów. Tylko nieliczni wysłali w swoim imieniu zastępców, ale za każdym razem były to bardzo ważne powody.

Piłkarzem Roku 2023 został Maciej Domański, zawodnik Stali Mielec, który sięgnął po Podkarpacką Nike po raz drugi z rzędu. Niestety, ponieważ jego drużyna rozgrywała ligowy mecz o tej samej porze, w jego imieniu statuetkę na scenie odebrał Paweł Szyler, dyrektor Stali. Maciej Domański w końcu jednak dotarł na galę i mógł osobiście pokazać się ze statuetką. Odebrał też kluczyki do BMW Serii 5, które to auto na miesiąc bezpłatnie udostępni mu salon BMW Autoserwice, który był partnerem gali.

– Niestety rok temu ominęła mnie ta piękna gala, bo graliśmy mecz ligowy nieco później. Teraz cieszę się, że tu jestem. Bardzo cieszę się z nagrody, z tego wyróżnienia. Naprawdę bardzo to docenia – powiedział Maciej Domański, który podczas gali był w wyjątkowo dobrym humorze, bo nie tylko cieszył się z nagrody, ale też ze zwycięstwa jego drużyny w meczu z Puszczą Niepołomice 2:1.

Piłkarką Roku została z kolei Alicja Barszcz, bramkarka Resovii.

– Bardzo mi miło w tak zacnym gronie odbierać nagrodę. Piłka nożna to dla mnie wielka pasja, gram w piłkę od dziecka, najpierw z chłopakami, bo ja nie miałam takich możliwości, jak dziewczyny teraz. Cieszę się, że dziewczyny mogą, ćwiczyć trenować i spełniać się w swojej pasji. Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia – powiedziała Alicja.

Po raz pierwszy w historii trenerem roku został trener futsalu, a mianowicie Robert Kurosz, dla którego rok 2023 był szczególnie udany, bo awansował z Eurobusem Przemyśl do ekstraklasy, a drużyną SMS JKS Jarosław U-19 sięgnął po tytuł mistrza Polski.

– Jak wszyscy zaczynałem w piłce nożnej na trawie, potem zainteresowałem się futsalem, szedłem dwutorowo i teraz praktycznie skupiam się tylko na futsalu, a ta przygoda z tą dyscypliną trwa już u mnie ponad 15 lat. Pokochałem tę dyscyplinę i cieszy mnie ta praca – powiedział Trener Roku 2023.

Były już podopieczny Kurosza Mateusz Wanat sięgnął po nagrodę Najlepszego Zawodnika Futsalowego Roku. Ten sam zawodnik wygrał tę kategorię również rok temu. Król strzelców 1 ligi w sezonie 2022/23 oraz czołowy strzelec Eurobusu w obecnych rozgrywkach przyznał, że trochę spodziewał się takiej decyzji kapituły.

Podwójne święto podczas gali miał Szymon Łyczko. Wybrany przez kapitułę numerem 1 w kategorii Młodzieżowiec/Odkrycie Roku w sobotę obchodził swoje 18 urodziny. Na pytanie czego mu życzyć z tej okazji, odpowiedział krótko „Sukcesów w piłce”.

Podczas gali statuetkami Podkarpackiej Nike uhonorowano łącznie 54 osoby i drużyny, dodatkowo kapituła przyznała, aż 7 nagród specjalnych.

Po części oficjalnej goście mogli pobawić się podczas koncertu zespołu „Łzy” oraz później podczas tradycyjnego już „Balu Piłkarza”.

Wyniki XX GALI PIŁKARSKIEJ PODKARPACKA NIKE

SPONSORZY GALI

ZDJĘCIA: Konrad Kwolek i Grzegorz Bąk

Więcej zdjęć: www.facebook.com/PodkarpackiZPN