15 czerwca 2025 roku, a więc dokładnie za 500 dni, odbędzie się inauguracyjny mecz Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 19, które do 27 czerwca zostaną rozegrane na czterech podkarpackich stadionach: w Rzeszowie, Mielcu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli. To pierwsza tak wielka impreza piłki kobiecej, która odbędzie się w Polsce.
Polski Związek Piłki Nożnej ma bogate doświadczenie w organizacji dużych wydarzeń UEFA i FIFA, takich jak: Mistrzostwa Europy UEFA EURO 2012, finał Ligi Europy UEFA 2015, Mistrzostwa Europy UEFA EURO U-21 2017, Mistrzostwa Świata FIFA WORLD CUP U-20 2019 czy finał Ligi Europy UEFA 2021. Wkrótce nasz kraj będzie także gospodarzem Superpucharu Europy UEFA 2024 (Warszawa), finału Ligi Konferencji UEFA 2025 (Wrocław) oraz Mistrzostw Europy UEFA Kobiet do lat 19, a następnie Mistrzostw Świata FIFA Kobiet do lat 20 w 2026 roku.
– Decyzja UEFA o przyznaniu nam organizacji finałów mistrzostw Europy kobiet do lat 19 to dowód uznania naszych wysiłków i zaangażowania w rozwój piłki nożnej kobiet. Przyjęta przez zarząd PZPN „Strategia Piłki Nożnej Kobiet w Polsce na lata 2022-26” jest jednym z najważniejszych dokumentów wskazujących kierunek naszej codziennej pracy w tym obszarze, a turniej kolejnym krokiem milowym na drodze do jej realizacji. Jestem przekonany, że to będzie piłkarskie święto, zorganizowane na najwyższym poziomie – mówi Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Mistrzostwa Europy kobiet do lat 19 rozgrywane są co roku od 2002 roku (z wyjątkiem pandemicznych 2020 i 2021 roku), wcześniej odbywały się ME do lat 18. Reprezentacja Polski wystąpiła w nich tylko raz – w 2007 roku pod wodzą selekcjonera Roberta Góralczyka. Rywalizację zakończyła na fazie grupowej, z jednym punktem w dorobku (remis z Anglią, porażki z Hiszpanią i Francją). Jako gospodarz turnieju w 2025 roku mamy w nim zapewnione miejsce dla naszej drużyny narodowej.
Łącznie w ME weźmie udział osiem zespołów. Uczestnicy podzieleni zostaną na dwie czterozespołowe grupy (losowanie odbędzie się w kwietniu 2025 roku w Rzeszowie), z których ekipy z pierwszego i drugiego miejsca awansują do półfinałów. Drużyny te zapewnią sobie także udział w mistrzostwach świata U-20 kobiet, które w 2026 roku również odbędą się w Polsce.
25 mistrzowskich meczów zostanie rozegranych na czterech podkarpackich stadionach: w Rzeszowie (Stadion Miejski Stal w Rzeszowie), Mielcu (Stadion Miejski w Mielcu), Tarnobrzegu (Stadion Miejski w Tarnobrzegu) i Stalowej Woli (Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej). Finał zaplanowano na 27 czerwca.
W dniach 13-15 listopada 2023 roku odbyła się pierwsza wizyta robocza przedstawicieli UEFA związana z organizacją turnieju finałowego. Podczas trzydniowej wizytacji omówiono różnorodne aspekty związane z organizacją turnieju. Przeprowadzono analizę infrastruktury technicznej stadionów, gotowość stref sportowych, operacji związanych z biletami i obsługą gości, przygotowania parkingów, a także operacji medialnych i telewizyjnych. Dodatkowo zweryfikowano możliwości zakwaterowania dla drużyn, sędzi i przedstawicieli UEFA w sześciu wizytowanych hotelach, oceniając również stan 13 potencjalnych boisk treningowych.
W wizycie roboczej uczestniczyli przedstawiciele UEFA, Polskiego Związku Piłki Nożnej, miast-gospodarzy oraz osoby zarządzające stadionami, na których będą rozgrywane mecze. Podczas wizyty UEFA przekazała swoje uwagi, identyfikując obszary wymagające dalszych działań i prac po stronie wszystkich zaangażowanych podmiotów. Kolejne spotkania i wizyty robocze UEFA zaplanowane są na 2024 rok. Odpowiedzialność za organizację spotkania roboczego oraz realizację ww. projektu we współpracy z UEFA spoczywa na Departamencie Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN.
Współorganizatorem wydarzenia będzie Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.
Źródło: PZPN