Turniej Sędzia Winter Cup. Rywalizacja sportowa ze wsparciem dla koleżanki w tle [RELACJA, ZDJĘCIA]

488
Fot. Konrad Kwolek

Blisko dwustu uczestników wzięło udział w II Turnieju „Sędzia Winter Cup” w Krośnie. To największy turniej sędziów na Podkarpaciu z licznymi nagrodami i elementem charytatywnym. Podczas zawodów zbierano pieniądze na pomoc dla koleżanki po fachu Mai Matysiak.

To była już druga odsłona tego turnieju i równie udana co pierwsza. Tym razem główną nagrodę, czyli puchar za 1. miejsce zgarnęli niepokonani w całych zawodach przedstawiciele OBFZ Preszów ze Słowacji, którzy w decydującym starciu pokonali po rzutach karnych gospodarzy z Kolegium Sędziów Krosno, grupa Krosno.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się po raz drugi zrobić ten turniej i po raz drugi bardzo fajnie to wyszło – mówi Grzegorz Gądela, przewodniczący Kolegium Sędziów Krosno i główny organizator turnieju. – Dla mnie najważniejsze jest, żeby uczestnicy czuli się dobrze podczas takiego turnieju, czyli się docenieni i jak widzę ich uśmiechnięte miny, to wiem, że zrobiliśmy to dobrze.

Do rywalizacji stanęło 9 zespołów, osiem z nich stanowiły drużyny reprezentujące poszczególne Kolegia Sędziów lub ich grupy z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, a skład uzupełnia grupa sędziów z zaprzyjaźnionego Preszowa, którzy zawsze chętnie przyjeżdżają na zawody w Krośnie.

Drużyny podzielono na dwie grupy, z których do półfinałów awansowało po dwie najlepsze ekipy.

Niezwykle zacięty był pierwszy z półfinałów pomiędzy Preszowem i KS Jarosław, który zakończył się bezbramkowym remisem, a o awansie do finału zadecydowały karne, które zdecydowanie lepiej wykonywali Słowacy. W drugim półfinale bez historii gospodarze wysoko ograli KS Stalowa Wola.

W finale z udziałem Preszowa znów było bez goli i znów w karnych lepsi byli południowi sąsiedzi Polski.

W połowie zawodów odbyła się część oficjalna turnieju. Była to okazja do uhonorowania wielu zasłużonych sędziów, którzy z rąk przedstawicieli Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej odbierali honorowe odznaki.

Dodatkową atrakcją zawodów była zorganizowana na wzór Turbo Kozaka zabawa Turbo Ref. Każda z drużyn mogła wystawić w niej po jednym swoim zawodniku. Uczestnicy mieli za zadanie trafić do bramki z połowy boiska, obić poprzeczkę z punktu wykonywania rzutu karnego oraz żonglować piłką. Po trzech konkurencjach najwięcej punktów zdobył Alan Buba z Grupy Sędziowskiej Jasło, a podium uzupełnili Jakub Stodolak – Grupa Sędziowska Krosno oraz Denis Havira z Preszowa.

Ważnym elementem całej imprezy była zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Mai Matysiak, sędzi piłkarskiej, która uległa groźnemu wypadkowi i czeka ją powolny powrót do zdrowia. Do pomocy Mai zachęcał m.in. Damian Sylwestrzak, który za pośrednictwem nagrania wideo przesłał pozdrowienia dla uczestników turnieju Sędzia Winter Cup. Część pieniędzy na rehabilitację sędzi zebrano do specjalnych puszek, a część pochodziła ze specjalnych licytacji. Największą sumę osiągnęła specjalna choinka podarowana przez jednego z partnerów turnieju.

– To była nagroda dla uczestników, wygrał ją Darek Nitka z Jasła, ale przekazał ją na licytację i dzięki temu do puli dla Mai wpłynęło kolejne 700 zł. Zresztą, ci którzy ją wylicytowali też przekazali ją na kolejną licytację na kolejna edycję turnieju – wyjaśnił Grzegorz Gądela.

W organizacji turnieju wzięło łącznie ok 40 osób, a do wspólnej akcji włączyło się blisko 80 partnerów.

– Tym wszystkim, którzy mi pomagali, naszym partnerom, uczestnikom i wszystkim gościom serdecznie dziękuję za udział. Frekwencja była znakomita i bardzo mnie to cieszy. Dziękuję w szczególności Podkarpackiemu Związkowi Piłki Nożnej, sponsorom i osobom wspierającym, a także patronom honorowym i medialnym – dodaje Gądela.

Wyniki II Sędzia Winter Cup

Faza grupowa

Grupa A:

Krosno – Brzozów 2-1

Jasło – Sanok 2-1

Krosno – Jasło 5-1

Brzozów – Sanok 0-1

Krosno – Presov 1-2

Sanok – Presov 0-2

Brzozów – Jasło 1-0

Jasło – Presov 3-4

Krosno – Sanok 2-1

Brzozów – Presov 0-2

Grupa B

Rzeszów – Dębica 1-2

Stalowa Wola – Jarosław 0-3

Rzeszów – Stalowa Wola 0-3

Jarosław – Dębica 1-1

Stalowa Wola – Dębica 2-1

Rzeszów – Jarosław 1-1

Mecz o 7 miejsce: Jasło-Rzeszów 0-1

Mecz o 5 miejsce: Sanok- Dębica trwa 2-2 karne: 3-1

Półfinał I: Presov -Jarosław trwa 0-0 karne: 4-1

Półfinał II: Stalowa Wola – Krosno 0-5

Mecz o 3. miejsce: Jarosław- Stalowa Wola 5-0 vo.

FINAŁ: Krosno- Presov trwa 0-0 karne: 4-5

Klasyfikacja końcowa:

1. OBFZ Preszow

2. KS Krosno, grupa Krosno

3. KS Jarosław

4. KS Krosno, Grupa Sanok

5. KS Dębica,

6. KS Rzeszów

7. KS Krosno, gr. Jasło

8. KS Krosno, gr. Brzozów

9. KS Stalowa Wola

Najlepszy Strzelec Turnieju

Jakub Stodolak, Krosno

Najlepszy Bramkarz

Samuel Rijak, Preszow

Najsympatyczniejsi:

Grzegorz Pikuła, Jarosław

Adrian Sajdak, Rzeszów

Sędziowali: Stanisław Urbanek, Mateusz Gumienny, Piotr Frankowicz, Sławomir Kielar.

Wśród gości specjalnych i uczestników zawodów byli m.in.: Jacek Adamski, wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Wojciech Sokołowski – prezes Podokręgu Krosno, Krzysztof Buba, wiceprezes Podkręgu Krosno, Sławomir Ferenc, wiceprezes Podokręgu Rzeszów, a także liczni działacze i sędziowie.

– Dziękuję też posłowi Piotrowi Uruskiemu, który objął nasz turniej patronatem honorowym, posłom Marii Kurowskiej, Piotrowi Babinetzowi i Bartoszowi Romowiczowi, przewodniczącemu Sejmiku Woj. Podkarpackiego Jerzemu Borczowi oraz dyrektorowi MOSiR Krosno Antoniemu Dębcowi za wsparcie – dodał Gądela.

Patronat medialny nad turniejem sprawowali: Trendy Radio, Pasja Na okrągło, Teraz Krosno.pl, Fotografia Lucjan Śmietana oraz Mazur Live Show.

Lista odznaczonych:

Brązową honorową odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej został wyróżniony Grzegorz Gądela

Złotą honorową odznaką Polskiego Związku Piłki Nożnej został wyróżniony Leszek Śnieżek

Brązowymi medalami Polskiego Związku Piłki Nożnej za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej zostali uhonorowani: Wojciech Geldner i Stanisław Urbanek.

Brązową odznaką Podkarpackiego ZPN zostali wyróżnieni: Piotr Frankowicz, Piotr Kochański, Sławomir Rak, Marcin Irzyk, Sławomir Kiełtyka, Maksymilian Nestorowicz, Łukasz Podgórski, Radosław Kuszaj, Jakub Kozner, Tomasz Gogosz, Dariusz Nitka, Piotr Farion

Srebrną odznaką Podkarpackiego ZPN zostali wyróżnieni: Piotr Prajsnar, Wiesław Pyzia, Paweł Pitak, Józef Krzysztyński, Leszek Witkoś, Mateusz Dziok, Marek Kochanik

Złotą odznaką Podkarpackiego ZPN zostali wyróżnieni: Wiesław Tyrcha, Stanisław Sokołowski, Grzegorz Bliźniak, Krzysztof Szul, Tadeusz Piątek, Jan Dykas, Ryszard Pękala i Marek Guzik

Honorową odznaką Podkarpackiego ZPN został wyróżniony Mieczysław Sokołowski

Ponadto specjalne pamiątkowe grawertony otrzymali:

  • za 300 meczów: Przemysław Gancarz, Maciej Kosturski, Tomasz Smoleń
  • za 500 meczów: Michał Pilszak, Dariusz Nitka, Mateusz Dziok, Wojciech Heret
  • za 1000 meczów: Jacek Dziekan za 1500 meczów: Sławomir Rak, Edward Szczurek, Radosław Kuszaj
  • za 2000 meczów: Rafał Komański