PROFBUD CUP 2023. Wspaniały turniej, a w finale Beniaminek Krosno mierzył się z Niceą [WIDEO]

41

Francuski klub OCG Nicea wygrał X Międzynarodowy Turnieju PROFBUD Cup . W finale ekipa z Lazurowego Wybrzeża pokonała gospodarzy Beniaminek Krosno.

To był jubileuszowy i wyjątkowy turniej, w którym wzięły udział zespoły z 10 krajów z różnych stron Europy. Oprócz Francuzów byli też Chorwaci, Portugalczycy, Rumunii, Słoweńcy, Czesi, Słowacy, Ukraińcy i Węgrzy. Do Krosna przyjechali przedstawiciele tak renomowanych klubów jak: Dynamo Kijów, Lokomotiv Zagrzeb, NK Maribor czy polskich Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków,  Górnik Zabrze czy Pogoń Szczecin.

Zmagania w PROFBUD Cup 2023 trwały łącznie dwa dni. W sobotę rozegrano fazę grupową, a w niedzielę w fazie pucharowej rozstrzygały się mecze o konkretne miejsca.

Organizatorzy tradycyjnie zadbali o to żeby turniej miał odpowiednią oprawę. Mecze były transmitowane na żywo, dzięki aplikacji FC.APP można było w czasie rzeczywistym śledzić również wyniki.

Dodatkowo podczas decydujących meczów Podkarpacki Związek Piłki Nożnej rozstawił studio turnieju, w którym Maciej Dziedzic prowadził rozmowy z organizatorami i uczestnikami. Osobiście na turnieju pojawił się też prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba, który wręczał nagrody najlepszym drużynom.

Podczas ceremonii zakończenia turnieju organizatorzy podziękowali wszystkim trenerom, zawodnikom, sympatykom za ten dwudniowy pięknie spędzony wspólnie czas wręczając upominki wszystkim drużynom uczestniczącym w turnieju. Nagrody wręczali: Prezes firmy PROFBUD Paweł Malinowski, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes PZPN Mieczysław Golba, Prezes firmy Nowy Styl Jerzy Krzanowski, trener Reprezentacji Polski U-17 Marcin Włodarski, Prezes firmy DIOXID Grzegorz Malinowski, Bartosz Kubica z COMT Coaching Club, Jacek Adamski z Podkarpackiego ZPN, Dyrektor Katolickiego Liceum z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego ks. Marek Czaja oraz oczywiście założyciel Beniaminka i pomysłodawca turnieju Grzegorz Raus.

Na turnieju pojawił się również Krzysztof Kolanko, pochodzący z Krosna kapitan reprezentacji Polski U-17, a obecnie zawodnik Górnika Zabrze.

Jak się okazało, nawet w tak zacnym gronie drużyn, gospodarz Beniaminek Krosno nie odstawał, a nawet znalazł się w wielkim finale.

W zawodach uczestniczyli piłkarze z rocznika 2013 i młodsi, 24 zespoły w pierwszej fazie podzielono na cztery sześciozespołowe grupy. Już na tym etapie doszło do starcia Nicei z Beniaminkiem. Ten mecz wysoko wygrali Francuzi, ale jak się potem okazało, nie załamało to młodzieży z Krosna, którzy od tego momentu wygrywali mecz za meczem.

Do ćwierćfinału awansowały po dwa zespoły z każdej grupy. Oprócz wspomnianej dwójki o półfinał zagrały: Legia Warszawa, Karpaty Lwów, Jagiellonia Białystok, GKS Katowice, Dynamo Kijów i Śląsk Wrocław.

Zarówno fazie grupowej jak i pucharowej towarzyszył ogromne emocje, bo losy meczu często się odwracały.

Ostatecznie młodzi piłkarze z Nicei, czyli klubu w którego drużynie seniorów w Leagua 1 występuje Polski bramkarz Marcin Bułka, pokonali w finale gospodarzy z Krosna 7:3. Trzecie miejsce wywalczyli gracze Dynama Kijów, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali po rzutach karnych Legię Warszawa.

W turnieju PROFBUD Cup zagrało 277 zawodników i zawodniczek, rozegrano 96 piłkarskich pojedynków, które w sumie trwały 2208 minut, czyli prawie 37 godzin! W Jubileuszowej X edycji padło 441 goli, czyli średnio 4,59 bramki na mecz. PROFBUD Arenę i Krosno podczas tego grudniowego weekendu odwiedziły setki osób!