Dziś wielki finał konkursu wiedzy „Poznaj Polskę na Sportowo”. Ekipa z Podkarpacia gotowa

198
Reprezentację województwa podkarpackiego w Wielkim Finale utworzą: Zuzanna Powroźnik, Zuzanna Pusz, Szymon Łój i Ksawery Sypek, którzy wygrali w swoich kategoriach w finale wojewódzkim.

Dziś o godzinie 21.10 na antenie TVP 1 odbędzie się Wielki Test o Piłce Nożnej, który będzie zarazem finałem ogólnopolskim projektu „Poznaj Polskę na Sportowo”.

W studiu TVP test będzie rozwiązywać 16 dziecięcych drużyn, utworzonych ze zwycięzców konkursów we wszystkich województwach. Każda drużyna będzie składała się z dwóch chłopców i dwóch dziewczynek, a kapitanami drużyn będą znani artyści i sportowcy. Wśród nich m.in. Katarzyna Ankudowicz i Bogdan Kalus.

Reprezentację z Podkarpacia tworzyć będą: Zuzanna Pusz, Szymon Łój, Zuzanna Powroźnik i Ksawery Sypek, czyli zwycięzcy finału wojewódzkiego, który końcem października odbył się w Rzeszowie, a którego współorganizatorem był Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.

Podczas trwania konkursu widzowie również będą mogli wziąć udział w teście online w aplikacji i na stronie wielkitest.tvp.pl.

Konkurs będzie podzielony na 5 rund: 4 rundy zasadnicze i runda 5 (Wielki Finał).

W I rundzie na pytania odpowiadać będą uczestnicy z kategorii I (roczniki 2013-2015), a w rundzie II uczestnicy w kategorii II (2009-2012). Będą oni zdobywali punkty dla swojej drużyny, po 1 punkcie za każdą prawidłową odpowiedź. W przypadku równej liczby punktów o kolejności w klasyfikacji drużyn zadecyduje łączny czas udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania.

W rundzie III odpowiadać będą wszyscy uczestnicy w obu kategoriach wspólnie, jako drużyna. Każda prawidłowa odpowiedź, to kolejny punkt dla drużyny, a wyniki będą zsumowane z wynikami 1 i 2 rundy.

Do IV rundy przejdzie 8 najwyżej sklasyfikowanych drużyn i podobnie jak w poprzednich rundach, każda prawidłowa odpowiedź, to dodatkowy punkt, który będzie doliczany do wyniku z poprzednich rund. Te dwie drużyny, które uzyskają najlepsze wyniki w najlepszym czasie, wystąpią w Wielkim Finale, czyli rundzie V.

Wielki Finał to 6 pytań z czterema wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Drużyny będą wybierać pytania z puli sześciu pytań, na które będą musieli odpowiedzieć. Każda drużyna odpowie na 3 pytania. O zwycięstwie w Rundzie V i tym samym również w Etapie III Konkursu zdecyduje liczba zdobytych punktów w Wielkim Finale. W przypadku równej liczby punktów o zwycięstwie zdecyduje łączny czas udzielania odpowiedzi w Wielkim Finale.

Uczestnicy tworzący zwycięską Drużynę – Laureata Etapu III Konkursu, otrzymają Nagrody główne w postaci: Zestawu Kibica Reprezentacji Polski, o wartości rynkowej 2000,00 PLN.

W tym roku odbywa się druga edycja konkursu wiedzy „Poznaj Polskę na Sportowo”. Jego organizatorem jest Polskie Związek Piłki Nożnej, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Konkurs skierowany jest do uczniów klas podstawowych urodzonych w latach 2009-2015, a pytania w konkursie dotyczą wiedzy z tematu piłka nożna.