HIT!!! Reprezentacja Polski kobiet zagra na Podkarpaciu. Golba: To będzie fajny mecz

125

Będzie się działo. Piłkarska reprezentacja Polski kobiet powraca na Podkarpacie – informuje Mieczysław Golba prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. 1 grudnia Biało-Czerwone zmierzą się z Ukrainą w ramach Ligi Narodów UEFA.

– Drodzy kibice mam dla was kolejną fajną informację. Po tym rekordowym roku, w których mieliśmy tak wiele meczów reprezentacji Polski w naszym regionie, będzie kolejny. 1 grudnia, prawdopodobnie na stadionie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli. Ukraińska federacja piłki nożnej zwróciła się do nas, żeby zorganizować mecz pierwszych reprezentacji kobiet właśnie u nas na Podkarpaciu. Ukraina będzie gospodarzem tego meczu, a my dopilnujemy wszystkiego organizacyjnie – powiedział Mieczysław Golba w przesłanym do nas nagraniu.

Tak jak wspomniał prezes to rekordowy rok, jeśli chodzi o liczbę meczów różnych reprezentacji Polski w piłce nożnej na Podkarpaciu. W kwietniu odbył się turniej eliminacji mistrzostw Europy kobiet do lat 19, a w październiku w naszym województwie zagrały kolejno: reprezentacja futsalu, kadra U-18 i kadra U-21.

Drużyna prowadzona przez trenerkę Ninę Patalon zmierzy się z Ukrainą w ramach rozgrywek Ligi Narodów UEFA.

Liga Narodów UEFA w piłce nożnej kobiet w tym sezonie debiutuje. Rozgrywki odbywać się będą od 21 września 2023 do 28 lutego 2024 i bierze w nich udział 51 europejskie krajowe federacje piłkarskie zrzeszone w UEFA. Są one równocześnie eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich 2024 (awans wywalczą dwie najlepsze drużyny).

Rozgrywki Ligi Narodów UEFA

Pierwsza edycja Ligi Narodów UEFA została podzielona na trzy dywizje.

Polska i Ukraina znalazły się w Dywizji B, w której drużyny walczą o awans do Dywizji A. Drużyny podzielone są na cztery grupy po 4 zespoły. Biało-czerwone trafiły do grupy 3, gdzie mierzą się z Serbią, Ukrainą i Grecją. Mistrz grupy awansuje bezpośrednio do Dywizji A, zaś drużyna z drugiego miejsca zmierzy się w barażu o miejsce w Dywizji A w sezonie 2024/25 z jednym z trzecich zespołów Dywizji A sezonu 2023/24. Z kolei drużyna z 4. miejsca spadnie do Dywizji C, zaś drużynę z 3. miejsca czekać będzie baraż o miejsce w Dywizji B w sezonie 2024/25 z zespołem z Dywizji C.

Polki są o krok od awansu do Dywizji A, a co za tym idzie od gry w barażu do mistrzostw Europy. Na inaugurację tej edycji LN UEFA biało-czerwone pokonały 3:1 na wyjeździe Grecję, a 26 września ograły w Gdyni 2:1 Ukrainę. Następnie Polki rozegrały dwumecz z Serbią. W Polsce było 2:1 dla naszej drużyny, a w Serbii padł remis 1:1. Po czterech kolejkach Polska ma 10 punktów, Serbia 7, a Ukraina i Grecja po 3. Jeśli na Podkarpaciu Polska wygra z Ukrainą, to będzie pewna 1 miejsca, niezależnie od wyniku w ostatnim meczu z Grecją 5 grudnia.

Polska i Ukraina grały już na Podkarpaciu

To nie pierwszy mecz reprezentacji Polski kobiet na Podkarpaciu i nie pierwszy między tymi drużynami w historii. Niemal równie 30 lat temu w Przemyślu odbył się mecz Polska – Ukraina, wygrany przez drużynę naszych wschodnich sąsiadów 3:1. W 1999 roku oba zespoły zmierzyły się w dwumeczu w Jaśle i Pilźnie, gdzie padały wyniki 2:1 dla Polski i 2:2.

Ostatni raz pierwszą reprezentację Polski gościliśmy na Podkarpaciu w 2018 roku. W ramach eliminacji do Mistrzostw Świata biało-czerwone spotkały się ze Szwajcarią w Mielcu, gdzie padł bezbramkowy remis.

Jeśli chodzi o Ukrainki, to rok temu 24 i 28 czerwca w Rzeszowie rozegrały one dwa mecze eliminacji mistrzostw świata ze Szkocją i z Węgrami.

Podkarpacie ma ostatnio szczęście nie tylko do tego, by gościć biało-czerwone zespoły, ale też przynosi mu szczęście. Wszystkie wspomniane październikowe mecze Polska wygrywała bardzo wysoko: z Belgią 7:2, ze Słowacją 4:0 i z Estonią 5:0.

– Na ostatni mecz osobiście przyjechał selekcjoner Michał Probierz i chyba wszyscy się cieszą, że tak te mecze są dobrze zorganizowane i świetnie sprzyjają naszej reprezentacji. My oczywiście też się cieszymy, że młodzieżowe i nie tylko reprezentacje przyjeżdżają do nas i jesteśmy otwarci na kolejne takie wyzwania – mówi prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

To nie koniec dobrych wieści, bo już są przygotowywane plany meczów reprezentacji Polski na wiosnę i w tym terminarzu również ma się pojawić Podkarpacie.

– Dogrywany jest powoli mecz reprezentacji, której u nas jeszcze nie było i to jest dla nas bardzo ważne i jak tylko będziemy mieć podpisaną umowę, to ogłosimy to. A będzie to reprezentacja bardzo konkretna – dodał Golba.