Rusza akcja EURO 2025 kobiet U-19 na Podkarpaciu! Za nami warsztaty dla miast organizatorów

279

W czerwcu 2025 roku na Podkarpaciu odbędą się mistrzostwa Europy kobiet do lat 19. Na stadionach w Mielcu, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu odbędzie się łącznie 15 meczów. We wtorek w Rzeszowie odbyło się jedno z pierwszych oficjalnych spotkań organizatorów tego wydarzenia.

Choć do turnieju zostało ponad półtora roku, to już teraz zaczyna się sporo dziać. Za nami pierwsze, ale bardzo ważne spotkanie: Warsztaty dla Miast Gospodarzy Mistrzostw Europy UEFA U-19, na których zjawili się przedstawiciele Mielca, Rzeszowa, Stalowej Woli i Tarnobrzega, osoby głównie z urzędów miast i osoby odpowiedzialne za stadiony. Nie mogło zabraknąć też przedstawicieli Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Mieczysławem Golbą na czele oraz wiceprezesem Wiesławem Ladą i Kamilem Hajdukiem z zarządu związku.

Dyrektor turnieju Marek Doliński z PZPN, wraz z osobami odpowiedzialnymi za kluczowe kwestie organizacyjne Mateusz Andrzejczak i Dorian Dziubiński przedstawili plan działania oraz wytyczne Europejskiej Federacji Piłki Nożnej (UEFA) jeśli chodzi m.in. o stadiony, jak i bazę noclegową.

Przedstawiciele PZPN wizytowali też potencjalne boiska treningowe dla poszczególnych reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach.

Już w listopadzie odbędą się pierwsze wizytacje z UEFA. Przedstawiciele federacji przeprowadzą inspekcję stadionów pod względem spełnienia wymogów organizacji ME.

Mistrzostwa Europy U-19 kobiet na Podkarpaciu odbędą się w czerwcu 2025 roku. Na 15 czerwca zaplanowany jest mecz otwarcia z udziałem reprezentacji Polski, tego samego dnia rozegrane będą też trzy inne spotkania. W mistrzostwach uczestniczyć będzie 8 zespołów z Europy wyłonionych w drodze kwalifikacji. Zespoły rozpoczną rywalizację od fazy grupowej (dwie grupy po 4 zespoły). Po dwie najlepsze drużyny zagrają w półfinałach, których zwycięzcy zagrają finał o mistrzostwo Europy.

Łącznie na Podkarpaciu odbędzie się 15 meczów, 12 w fazie grupowej, dwa półfinały i finał.

Mistrzostw Europy kobiet do lat 19 rozgrywane są od 1998 roku, początkowo jako ME U-18, obecna nazwa obowiązuje od 2001 roku i rozgrywane są co roku.

W tym roku mistrzostwa odbyły się w Belgii, ale Podkarpacie przeszło wstępny test, gdyż w kwietniu było gospodarzem turnieju kwalifikacyjnego ME właśnie w kategorii kobiet do lat 19. Polki pod wodzą trener Katarzyny Barlewicz były bardzo bliskie awansu i wyjazdu do Belgii, ale ostatecznie 1. miejsce zajęła reprezentacja Czech.

Mistrzostwa Europy kobiet do lat 19 odbędą się również w 2024 roku, a ich organizatorem będzie Litwa.