Mistrzostwa Europy kobiet U-19 w 2025 roku na Podkarpaciu

501
Fot. Konrad Kwolek

Podkarpacie będzie gospodarzem mistrzostw Europy kobiet do lat 19. Informację przekazał Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes PZPN ds. zagranicznych.

– Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę na mocy, której to my na Podkarpaciu będziemy organizować mistrzostwa Europy kobiet do lat 19. To największe wydarzenie sportowe na Podkarpaciu od lat. 8 najlepszych drużyn Starego Kontynentu przyjedzie do Mielca, Rzeszowa, Stalowej Woli i Tarnobrzega – mówi szef podkarpackiej piłki Mieczysław Golba. Mistrzostwa Europy kobiet do lat 19 są organizowane co roku.

Startuje w nich 8 czołowych drużyn wyłonionych w eliminacjach. W tym roku na Podkarpaciu gościliśmy reprezentację Polski U-19, która w Stalowej Woli walczyła o awans do ME w Belgii. Za rok ta impreza odbywać się będzie na Litwie, a za dwa lata w Polsce.

– Przed nami wiele pracy w związku z tym, dlatego podczas ostatniego posiedzenia Zarządu PZPN złożyłem wniosek o powołanie specjalnej komisji ds. zagranicznych, na której czele stanie Michał Listkiewicz – dodaje Golba.

Michał Listkiewicz, to były sędzia i działacz piłkarski, prezes PZPN w latach 1999-2008, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej piłki nożnej. W 1986 roku został powołany na międzynarodowego arbitra FIFA. Sędziował m.in. mecze na mistrzostwach Europy i Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku, a także na mistrzostwach świata 1990 i 1994. Po zakończeniu kariery sędziowskiej był członkiem Komisji Sędziowskiej FIFA i wiceprzewodniczącym Komisji Pucharów Europejskich oraz obserwatorem sędziów UEFA. W latach 90-tych był też sekretarzem generalnym PZPN, a w latach 2007-2012 koordynatorem UEFA ds. mistrzostw Europy 2012.

– To uznany i doświadczony działacz, zna kilka języków. Będzie wiele spotkań z zagranicznymi działaczami, a Michał Listkiewicz ma szerokie kontakty. Jestem przekonany, że to odpowiednia osoba na to stanowisko – powiedział Golba. – Komisja PZPN ds. zagranicznych to zupełnie nowy pomysł. Ma docelowo liczyć od 5 do 9 osób i będzie się zajmować kwestiami m.in. mistrzostw Europy na Podkarpaciu, czy finału Ligi Konferencji Europy oraz pozyskiwaniem środków z FIFA i UEFA dlatego, że przed nami wielkie inwestycje. Komisja zajmować będzie się również nawiązywaniem i utrzymywaniem współpracy z organami związków innych krajów.
– Współpracą z właściwymi instytucjami takimi jak UEFA, FIFA, PKOL, MSiT, MS, MEiN, MSZ, Międzynarodowe Towarzystwa Polonijne, Olimpiady Specjalnej. Do zadań komisji należeć będzie też przyjmowanie delegacji zagranicznych, promowanie i wspieranie polskich działaczy w międzynarodowych strukturach piłkarskich.

„Chcę wykorzystać swoją wiedzę i kontakty za granicą do tego, by obie imprezy były przygotowane perfekcyjnie. Dziękuję za zaufanie Zarządowi PZPN. Trzymajcie za mnie kciuki.” – napisał w specjalnie wydanym oświadczeniu Listkiewicz.