Blisko trzystu trenerów na Konferencji w Jarosławiu z udziałem Bartłomieja Zalewskiego i Marcina Włodarskiego

120

W niedzielę w Jarosławiu odbyła się Konferencja szkoleniowa dla trenerów piłki nożnej. Mimo wakacji wzięło w niej udział blisko trzystu szkoleniowców, w większości z Podkarpacia.

Konferencje tradycyjnie otworzył prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba, a poprowadził ją trener koordynator Podkarpackiego ZPN Henryk Rożek.

Prelegentami byli uznani już w Polsce trenerzy Marcin Włodarski, trener kadry Polski U-17, która podczas tegorocznych mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyła brązowy medal oraz Bartłomiej Zalewski, trener koordynator Talent PRO, który zajmuje się m.in. kadrami U-15, U-16 i U-17, jak również prowadzi kilka innych projektów PZPN, a jednym z jego „koników” jest piłkarstwo amatorskiej.

To właśnie temat piłkarstwa amatorskiego trener Zalewski poruszył w swoich wykładach. Marcin Włodarski przedstawił zaś model gry kadry Polski U-17, której jest trenerem.

Konferencja została podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Prelegenci w godzinach przedpołudniowych, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej przeprowadzili wykłady, a po południu, z pomocą młodych piłkarzy SMS-u Jarosław, odbyła się część praktyczna na boiskach MOSiR-u Jarosław.

Na zajęciach zjawiło się blisko trzystu trenerów, zarówno takich pracujących z młodzieżą, w klubach niższych lig, jak również w ligach centralnych. W komplecie zjawiła się grupa 24 trenerów odbywająca kurs trenerski UEFA A. Ukończenie takiego kursu pozwala na pracę w roli pierwszego trenera w klubach 3 ligi.

Oprócz jakże ważnej wiedzy trenerzy obecni na konferencji mogli również uzyskać dodatkowe punkty do posiadanych licencji trenerskich. Zebranie odpowiedniej liczby punktów jest konieczne do przedłużenia uprawnień do prowadzenia drużyn piłkarskich.

Podczas swojego wystąpienia trener koordynator Henryk Rożek wspomniał, że to nie ostatnia tego typu konferencja dla trenerów piłki nożnej. We wrześniu planowana jest kolejna, tym razem w Dębicy, oprócz tego, co roku odbywa się też konferencja podsumowująca w grudniu.