Nowe ligi w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej?

1169
fot. Konrad Kwolek

To może być pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej zaproponował zmianę nazw rozgrywek ligowych.

Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej została podjęta intencyjna Uchwała w sprawie przygotowania zmian w nazewnictwie lig w rozgrywkach prowadzonych przez Podkarpacki ZPN.

Uchwała zakłada, że od sezonu 2024/2025 – IV liga stanie się I Ligą Podkarpacką seniorów, klasa okręgowa – II Ligą Podkarpacką, klasa A – III Ligą Podkarpacką, a klasa B – IV Ligą Podkarpacką.

– Jako pierwsi w Polsce chcemy wprowadzić zmianę nazw – opisuje swój pomysł Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego ZPN. – Ekstraklasa jest najwyższą ligą w kraju, a skoro w naszym regionie najbardziej prestiżową jest IV liga, to przecież jest naszą pierwszą. Analogicznie idąc, szczebel po szczeblu, piłkarze grają na dobrym poziomie, więc czego mają grać w A czy B klasach? Dodatkowo nie ukrywamy, że może łatwiej będzie pozyskać sponsora dla I czy II ligi podkarpackiej – zastanawia się Prezes Golba.

Podczas najbliższego sezonu Związek przeprowadzi konsultację w środowisku klubów, a jeśli opinie będą pozytywne, to podczas Walnego Zebrania planowanego na maj 2024 zostaną dokonane stosowne zmiany w Statucie Stowarzyszenia, by w kolejnym sezonie nowe nazewnictwo lig weszło w życie.