Zwycięzcy turnieju o puchar Tymbarku i wicemistrzynie U13 byli gośćmi Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej

180

Drużyny ze Szkoły Podstawowej w Krasnem oraz SMS Stali Rzeszów, a także Beniaminka Krosno były gośćmi prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysława Golby. Powód? Ich ostatnie sukcesy.

Drugi raz w historii turniejów o Puchar Tymbarku doszło do tego, że dwie drużyny z Podkarpacia sięgnęły jednocześnie po tytuł mistrza Polski. Dziewczynki z SP Krasne wygrały kategorię U-12 i tego samego dokonali uczniowie z SMS-u Stali Rzeszów, zwyciężając kat. U-12, ale chłopców. Jakby tych sukcesów było mało, to kilka dni wcześniej wicemistrzostwo Polski U-13 dziewcząt zdobyły piłkarki Beniaminka Krosno.

Podobna sytuacja, że dwie drużyny z Podkarpacia były na 1. miejscu w Pucharze Tymbarku miała miejsce 5 lat temu, kiedy po Puchar sięgnęły zespoły AMO Rzeszów i Beniaminka Krosno.

Tegoroczny turniej był nie mniej emocjonujący od tego z 2018 roku. Mecze finałowe rozgrywano na Stadionie Narodowym, a wśród sędziów rozjemcą finałów był Szymon Marciniak, najlepszy sędzia piłkarski świata, który jako jeden z dwóch na świecie był sędzią głównym finału mistrzostw świata i finału Ligi Mistrzów.

Na Wielkim Finale Pucharu Tymbarku zjawili się znakomici goście: prezydent Polski Andrzej Duda, prezes PZPN Cezary Kulesza, a także wiceprezes PZPN i prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysław Golba. Mecze transmitowane były w TVP Sport, a na stanowisku komentatorski zasiadł trener reprezentacji Polski U-17 Marcin Włodarski.

Drużyna SP w Krasnem, która zwyciężyła rozgrywany w maju finał województwa podkarpackiego, przeszła przez turnieju niczym taran. Wygrała wszystkie swoje mecze. Z kompletem zwycięstw przeszła fazę grupową, a potem kolejno ćwierćfinał i półfinał. W tym ostatnim drużyna trenerów Wojciecha Kunysza i Macieja Śląskiego pokonała rywalki dopiero w rzutach karnych. W finale piłkarki z Krasnego mierzyły się z AP PSP Klimontów. Znakomite spotkanie rozegrała Aleksandra Śliwińska, która zdobyła wszystkie trzy bramki dla swojej drużyny i dzięki temu jej drużyna wygrała mecz 3:1.

Finał chłopców U-12 był niemal identyczny jak ten dziewcząt. Tym razem hat-trickiem popisał się Bartosz Brożyna z SMS Stali Rzeszów, zaś czwartego gola dołożył Adrian Rzeszutko. Rzeszowianie pokonali w finale SP 7 z Leszna 4:1. Wcześniej wygrali m.in. dwa mecze w fazie grupowej, a ćwierćfinał i półfinał przebrnęli, wygrywając spotkania po rzutach karnych. W finale drużyna trenerów Marcina Skiby i Przemysława Kucy zdominowała rywala i wygrała w pełni zasłużenie.

Dodatkowo do podkarpackich zawodników trafiły nagrody indywidualne. Dla Bartosza Brożyny tytuł najlepszego zawodnika turnieju U-12 chłopców, a dla Laury Bąk z SP Krasne tytuł najlepszej bramkarki turnieju.

Znakomity występ zanotowały też dwie inne, występujące w kategorii U-10, drużyny z Podkarpacia. Wśród dziewcząt 7. miejsce zajęła drużyna Aktywny Junior Borowa, k. Mielca, zaś w kat. chłopców 5. miejsce SP 9 z Sanoka.

Wszystkie nasze ekipy, wraz z rodzicami, po rywalizacji w turnieju o Puchar Tymbarku, miały okazję na żywo, z trybun Stadionu Narodowego oglądać mecz Polska – Niemcy.

– Sam występ na Stadionie Narodowym dla tych dzieci był ogromnym przeżyciem, które zapamiętają na zawsze. Jestem z nich dumny – powiedział Marcin Skiba, trener SMS-u Stal Rzeszów.

– Pewnie nikt na nas nie stawiał, ale my wierzyliśmy, że nasze dziewczynki stać na bardzo dużo – dodał Wojciech Kunysz, nauczyciel SP Krasne.

Zaproszenie na spotkanie przyjęła też drużyna Beniaminka Krosno, która, przypomnijmy Puchar Tymbarku wywalczyła rok temu. W sezonie 2022/23 zespół trenera Jakuba Koznera radził sobie nie gorzej, stając na podium kilku ważnych turniejów, a zwieńczeniem całorocznej pracy, było wywalczone podczas turnieju finałowego w Wielkopolsce wicemistrzostwo Polski. Dziewczynki z Krosna spisywały się znakomicie, w czterech meczach straciły tylko jednego gola. W finale jednak minimalnie uległy drużynie z Katowic.

– Gratuluję drużynom z Krasnego i Rzeszowa zwycięstwa w Pucharze Tymbarku. Osiem z dziesięciu dziewczynek, które rok temu wygrały ze mną ten turniej, zagrały w ostatnich mistrzostwach Polski. Rok temu wygraliśmy z Katowicami finał w na Stadionie Narodowym 1:0, tym razem górą były rywalki – mówi dumny Jakub Kozner, trener Beniaminka.

– Sukcesy naszych piłkarzy z Podkarpacia zawsze cieszą mnie najbardziej. Niedawno nasza reprezentacja Polski U-17 z trenerem z Podkarpacia, Marcinem Włodarski i z chłopakami od nas Krzysztofem Kolanko, Filipem Rejczykiem, Szymon Kądziołką i Mateusz Skoczylasem awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Niektórzy z tych piłkarzy nie grają już na Podkarpaciu, ale to chłopcy stąd, z Podkarpacia. A teraz mamy kolejne sukcesy, kolejne piłkarki i piłkarzy. Byłem razem z wami na Stadionie Narodowym i wiem ile was to wszystko kosztowało, ale też widziałem, jaką radość sprawia wam gra w piłkę nożną. Wierzę, że niedługo znów się spotkamy, bo znów przywieziecie nam kolejne Puchary i medale, a za parę lat zagracie w reprezentacji Polski. Drodzy trenerzy, dziękuję wam za waszą pracę. To Wy wyszkoliliście te młode osoby, to również Wasz ogromny sukces – mówi Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

– To było niesamowite wydarzenie, chyba nikt z nas się nie spodziewał, że będziemy mieć, aż dwóch triumfatorów. Puchar Tymbarku, to znakomita inicjatywa. Chciałbym tylko dodać, że nasz finał wojewódzki na stadionie w Stalowej Woli jest jedynym takim, który odbywa się jednego dnia. W tym roku mieliśmy ponad sto drużyn, tysiąc zawodników – mówi Karol Wołoszyn, wiceprezes Podkarpackiego ZPN, koordynator wojewódzki Pucharu Tymbarku.

Szef podkarpackiej piłki, Mieczysław Golba, który jest jednocześnie wiceprezesem PZPN, wręczył zaproszonym drużynom pamiątkowe koszulki, statuetki oraz puchary jednocześnie gratulując znakomitych wyników i życząc kolejnych sukcesów.

Składy drużyn laureatów:

SP Krasne – mistrz Polski 2023 w turnieju o Puchar Tymbarku w kat. U-12 dziewcząt

Laura Bąk, Łucja Chmielowiec, Maja Gwozdek, Antonina Kunysz, Tereza Prochazkova, Aleksandra Śliwińska, Nadia Tereszkiewicz, Nikola Tereszkiewicz, Bianka Waszkiewicz, Magdalena Ziaja. Trenerzy: Wojciech Kunysz i Maciej Śląski. Dyrektor szkoły: Marek Frączek

SMS Stal Rzeszów – mistrz Polski 2023 w turnieju o Puchar Tymbarku w kat. U-12 chłopców

Bartosz Brożyna, Gabriel Hoszko, Oliwier Klepacki, Michał Matuszek, Hubert Nowak, Filip Orłowski, Adrian Rzeszutko, Filip Wojnar. Trenerzy: Marcin Skiba i Przemysław Kuca. Dyrektor szkoły: Ewelina Greszczuk-Sokół

Beniaminek Krosno – wicemistrzynie Polski U-13

Milena Brej, Wiktoria Gorzynik, Maja Jaracz, Zuzia Knap, Olga Kosiek, Magda Lenik, Wiktoria Łukowicz, Kinga Mamroł, Nikola Nycz, Amelia Polak, Emilka Paśko, Lena Polek, Nicola Tyczka, Ola Cichy, kierownik drużyny: Katarzyna Polek, trener: Jakub Kozner.

Podczas spotkania poruszono również temat rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek (26.06) turnieju finałowego o Puchar im. Kazimierza Górskiego. W turnieju spotka się osiem najlepszych reprezentacji wojewódzkich Związków Piłki Nożnej w Polsce z rocznika 2011 i młodszych. Będą to jednocześnie mistrzostwa Polski U-12 kadr wojewódzkich.

Turniej będzie się składał z 14 meczów, które pozwolą wyłonić najlepszą drużynę w kraju. Zawody będą rozgrywane na pięciu stadionach na Podkarpaciu: w Wiązownicy, Przemyślu (stadiony Juvenii i Polonii), Wólce Pełkińskiej i Gniewczynie Łańcuckiej. Wszystkie mecze będą transmitowane na żywo na kanale Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej na YouTube.

Wśród ośmiu zespołów, które w drodze eliminacji dotarły do finału A zagrają:

– Podkarpackie ZPN

– Pomorski ZPN

– Zachodniopomorski ZPN

– Kujawsko-Pomorski ZPN

– Łódzki ZPN

– Opolski ZPN

– Wielkopolski ZPN

– Mazowiecki ZPN

26, 27 i 29 czerwca rozgrywane będą mecze fazy grupowej, a 1 lipca odbędą się mecze o 3. miejsce oraz finał na stadionie KS Wiązownicy.