Mieczysław Golba: Pod względem certyfikacji szkółek jesteśmy w czołówce

121

– Nie bójmy się i idźmy dalej – zwracał się Mieczysław Golba do przedstawicieli klubów piłkarskich, które w środę odbierały z jego rąk gwiazdki w programie Certyfikowanych Szkółek Piłkarskich. Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej zachęcał ich do tego, żeby sięgali po kolejne, wyższe poziomy certyfikacji.

W najnowszym czwartym cyklu programu z Podkarpacia, do certyfikacji zakwalifikowało się, aż 80 szkółek i klubów, 22 kolejne utrzymały swoje gwiazdki z poprzedniego cyklu programu. Część z nich awansowało, czy to z gwiazdki srebrnej na złotą, czy z brązowej na srebrną, cz z zielonej na brązową.

– Cały czas działamy w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej, szkolimy trenerów i efekty tego mamy. Mamy dwie nowe szkółki na Podkarpaciu ze złotą gwiazdką, trzy ze srebrną i trzy z brązową w programie certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN, do tego doszło 18 nowych zielonych. Razem teraz mamy 102 szkółki z gwiazdkami, co oznacza, że jesteśmy w czołówce w Polsce pod tym względem. Wasza praca oraz praca koordynatora Marcina Króla pokazuje, że należy iść dalej. Jeśli mamy dzisiaj zieloną gwiazdkę, idźmy dalej, nie bójmy się, bo będąc już w brązowej, mamy 7 tysięcy złotych na jedną drużynę. Więc jeśli spełnimy to minimum, czyli 3 drużyny, to się uzbiera ponad 20 tysięcy środków na prowadzenie pracy z młodzieżą, na trenerów, na sprzęt. Wiadomo, że są pewne wymogi, ale za tym idą dodatkowe pieniądze. Kolejne gwiazdki, to jeszcze większe pieniądze. Przy srebrnej gwiazdce, gdzie trzeba minimum pięć drużyn, to już jest 13 tysięcy za każdą, co daje 65 tysięcy złotych w skali roku. To są ogromne pieniądze, niejednokrotnie większe od tych, które otrzymujemy z Urzędu Miasta czy Gminy na szkolenie dzieci i młodzieży. Nie wspomnę o złotej, bo tam jest dwadzieścia tysięcy, co przy wymogu sześciu drużyn dalej minimum 120 tysięcy złotych, a może być więcej. Tu warto walczyć o każdą kolejną i to wszystko jest w waszym zasięgu. My będziemy was wspierać, pomagać wam, żeby to było dla was z korzyścią, szczególnie dla dzieci i młodzieży – zwracał się do przedstawicieli szkółek i klubów Mieczysław Golba.

– Warto szkolić młodzież i warto iść dalej, bo dzięki temu poziom piłki na Podkarpaciu podnosi się. Jeszcze kilka lat temu Stal Mielec marzyła o ekstraklasie, dziś ją ma. Mamy też dwie drużyny w pierwszej lidze. Stal Rzeszów, ma szansę na to, żeby grać w barażach o ekstraklasę. Mamy Resovię w 1 lidze, mamy Siarkę w drugiej. Ta ostatnia może nie radzi sobie teraz najlepiej, ale z kolei w 3 lidze mamy na pierwszym miejscu Stal Stalowa Wola, która ma dużą szansę, żeby awansować. Ten poziom sportowy, poziom trenerów, szkolenia, podnosi się – dodał prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Podczas uroczystości pojawił się również wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, który pogratulował prezesowi Mieczysławowi Golbie, że Podkarpacie jest wśród województw z największą liczbą szkółek z gwiazdkami PZPN (4. miejsce w Polsce).

– Wielki szacunek dla was wszystkich, za pasję i poświęcenie, zaangażowanie do tego co robicie z dziećmi z młodzieżą – powiedział M. Warchoł.

Minister przypomniał też klubom, żeby korzystały ze środków z programów rządowych.

– Jest ich wiele. Teraz rozstrzygany jest program „Olimpia”, lekkich hal łukowych, bardzo fajny projekt, gdzie w krótkim czasie można zbudować piękną halę. Dodatkowo jest też program „Natura” z Lasów Państwowych, są „Sportowe Wakacje” i „Sportowa Polska” z Ministerstwa Sportu, program „Klub”, są też środki z Funduszu Sprawiedliwości, które promują szkolenie dzieci i młodzieży. One są dla was i korzystajcie z nich – zachęcał.

Głos zabrał też koordynator programu w województwie podkarpackim Marcin Król, który podziękował przedstawicielom i trenerom szkółek za udaną współpracę.

– Cieszę się, że udało się nam stworzyć fajną drużynę, gdzie wszyscy razem się uzupełniamy. Dużo jest tych telefonów między nami, dużo maili, ale są wymogi i trzeba je wypełniać. Gdyby ktoś potrzebował pomocy w sprawach certyfikacji, to można się ze mną kontaktować, a ja postaram się pomóc – powiedział Marcin Król.

O certyfikacji szkółek piłkarskich PZPN można poczytać m.in. na portalu laczynaspilka.pl TUTAJ