Makroregionalne szkolenie dla trenerów edukatorów odbyło się w Rzeszowie [WIDEO]

79

Na Podkarpaciu zjawili się wykładowcy Szkoły Trenerów PZPN, z zastępcą dyrektora Piotrem Grzelakiem na czele. Kilkudziesięciu trenerów edukatorów z makroregionu południowego, czyli województw Małopolskiego, Opolskiego, Podkarpackiego i Śląskiego nabywało nową wiedzę na tematy technik szkolenia trenerów.

Były to zarówno zajęcia teoretyczne, a także praktyczne na boisku i praca w grupach. Szkolenie otworzył Jan Domarski, szef Rady Trenerów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, a także trener koordynator Henryk Rożek i wspomniany trener Grzelak. Podobnych szkoleń w pierwszym półroczu zaplanowano łącznie cztery w całej Polsce.

– Cel szkolenia jest jeden, ewoluować trenerów edukatorów, żeby oni się rozwijali – mówi Henryk Rożek, trener koordynator Podkarpackiego ZPN. – Tematem nadrzędnym jest praktyka. Towarzyszy nam grupa ćwiczebna Stali Rzeszów i w Nowej Wsi zobaczymy przykładowe zajęcia, będziemy przeprowadzać ich analizę. Każdy z trenerów może się wypowiedzieć w każdym temacie. Ja jako trener koordynator cieszę sie, ze Szkoła Trenerów po raz kolejny przydzieliła nam organizacje tych szkoleń.

– Polski Związek Piłki Nożnej zauważył potrzebę bardziej dokładnego i szczegółowego przyjrzenia się zasadom i sposobom szkolenia, wychodząc z prostego założenia, że lepszy edukator to lepszy trener, lepszy trener to lepszy zawodnik, lepsi zawodnicy to lepsze drużyny. Tego nie da się obejść i nie da się iść na skróty. Konieczność cyklicznego szkolenia trenerów i edukatorów przynosi wymierne efekty – powiedział Piotr Grzelak, zastępca dyrektora Szkoły Trenerów PZPN. – Takich spotkań, jak to jest cztery. To wydarzenie w Rzeszowie jest trzecim tegorocznym szkoleniem. Takich jest łącznie osiem w ciągu całego roku. Kolejne odbędzie się za dwa tygodnie w Szczecinie, mieliśmy wcześniej szkolenia w Białej Podlaskiej i Białymstoku. Tematyka szkoleń obraca się wokół technik warsztatowych i orientacji w procesie nauczania na zawodniku, aby dostosować wszystkie sposoby nauczania, do zmieniającej się okoliczności do okoła nas. W drugim półroczu będzie nowa tematyka i nowe miejsca.

– Na każdych zajęciach i szkoleniu, każdy trener może się czegoś nauczyć, bo my przede wszystkim uczymy się od siebie i każdy stara się coś od drugiego trenera wyciągnąć. Każde szkolenie to wartość dodana i dzięki nim człowiek się nie zatrzymuje. Oprócz tego możemy dzięki takim spotkaniom usystematyzować już posiadaną wiedzę i być lepszym trenerem. Dariusz Liana, trener edukator z Podkarpacia.

Więcej o szkoleniu w Rzeszowie w materiale wideo.