Trener z Podkarpacia poprowadził reprezentację Polski do finałów mistrzostw Europy

64
Marcin Włodarski, fot. Konrad Kwolek

Reprezentacja Polski U-17 pokonała Słowację 5:0 w ostatnim meczu II rundy eliminacji do mistrzostw Europy i zapewniła sobie awans do turnieju finałowego. Trenerem naszej kadry jest pochodzący z Krosna Marcin Włodarski.

Polska zajęła drugie miejsce w turnieju w Portugalii, ustępując jedynie gospodarzom, którzy w ostatnim meczu ograli 2:0 Czechów. Bramki dla Polaków w ostatnim meczu zdobyli Mike Huras, Oskar Tomczyk, Filip Rejczyk, Daniel Mikołajewski i Krzysztof Kolanko. W 66. minucie z rezerwy na boisko wszedł Szymon Kądziołka ze Stali Rzeszów.

Turniej finałowy mistrzostw Europy odbędzie się w dniach 17 maja – 2 czerwca na Węgrzech.

To drugi z rzędu awans reprezentacji Polski U-17 do finałów ME. W ubiegłym roku kadra prowadzona przez trenera Dariusza Gęsiora zakwalifikowała się po raz pierwszy od 10 lat. Niestety biało-czerwoni odpadli z turnieju po fazie grupowej, w której ulegli Holandii i Francji oraz zremisowali z Bułgarią.

Dla trenera Marcin Włodarskiego sam awans to jeden z największych sukcesów w karierze trenerskiej.

Niespełna 41-letni trener jest wychowankiem Karpat Krosno. Piłkarskiego rzemiosła uczył się też w Krakowie. Jako zawodnik wielkich sukcesów nie osiągał, grał głównie na poziome 3 i 4 ligi. Buty zawiesił na kołku w 2014 roku. Pracę trenerską również zaczynał w Krośnie, potem był m.in. współzałożycielem Akademii Młodych Orłów w Rzeszowie, a od 2018 roku związał się z młodzieżowymi reprezentacjami Polski, początkowo jako regionalny skaut, a następnie asystent selekcjonera kadry U-18, potem U-15 i U-17.

Marcin Włodarski, FOTO LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT

Od listopada 2021 roku objął funkcję pierwszego trenera kadry U-16, a od lata 2022 roku jest selekcjonerem reprezentacji U-17, z którą radzi sobie świetnie na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest awans do tegorocznych ME.

Wtorek był udanym dniem dla naszych reprezentacji. Kilka godzin wcześniej awans na mistrzostwa Europy zapewniła sobie kadra U-19 trenera Marka Kasprzyka.