Reprezentacja Polski U-19 kobiet zagra na Podkarpaciu o awans do mistrzostw Europy

196
Reprezentacja Polski kobiet U-19 podczas turnieju kwalifikacyjnego w Poznaniu. Fot. Jakub Piasecki/PZPN

Na stadionie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli rozstrzygną się losy awansu kobiecej reprezentacji Polski do finałów mistrzostw Europy U-19. Naszą drużynę poprowadzi pochodząca z Leska trenerka Katarzyna Barlewicz.

Na Podkarpaciu w dniach 5-11 kwietnia rozegrany zostanie turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy U-19, które odbędą się w lipcu w Belgii. Będzie to drugi etap kwalifikacji, w którym biało-czerwone zmierzą się z Szwajcarią, Czechami i Serbią. Pięć z sześciu spotkań turnieju odbędzie się w Stalowej Woli, jedno w Boguchwale.

Rywalizacja toczyć się będzie w systemie każdy z każdym, reprezentacja Polski rozegra zatem w Stalowej Woli trzy mecze. Pierwszy 5 kwietnia ze Szwajcarią.

– Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny dostaliśmy organizację meczu reprezentacji Polski. W ubiegłym roku na Podkarpaciu grała reprezentacja Polski U20 mężczyzn, dla której stadion w Stalowej Woli był bardzo szczęśliwy, bo pokonaliśmy Portugalię. Tym razem nie będzie to jeden mecz, a trzy, a właściwie sześć, bo mamy jeszcze mecze pozostałych drużyn. Dodatkowo ranga tych meczów jest bardzo duża. Nie są to mecze towarzyskie, ale eliminacje do mistrzostw Europy. Dla tych drużyn to na ten moment najważniejsze mecze w tym roku. Wierzą, że stadion w Stalowej Woli będzie szczęśliwy również dla naszych pań – mówi Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

– Cieszę się też, że naszą drużynę poprowadzi trenerka z naszego regionu. Pani Katarzyna Barlewicz, która właśnie na Podkarpaciu się urodziła i tutaj zaraziła się piłką nożną. Grała w Sanovii Lesko, kadrze Podkarpacia, potem w Sokole Kolbuszowa Dolna, dzięki któremu wypłynęła na szerokie wody. Jutro lub w czwartek ma wysłać powołania na turniej w Stalowej Woli, więc wkrótce dowiemy się, w jakim składzie przyjedzie nasza reprezentacja. Mecze w ramach turnieju kwalifikacyjnego będą biletowane, ale bilety będą wydawane bezpłatnie. By jednak wejść na stadion trzeba będzie taką wejściówkę mieć. Serdecznie zapraszam na mecze naszej reprezentacji. Wierzę, że kibice z Podkarpacia będą dwunastym zawodnikiem naszej drużyny i jak zwykle wypełnią stadion w Stalowej Woli – dodaje Mieczysław Golba.

W drodze do finałów mistrzostw Europy do lat 19 kobiet trzeba przejść dwie rundy kwalifikacji. W pierwszej Polki w turnieju rozgranym w październiku 2022 roku w Wielkopolsce zajęły drugie miejsce w swojej grupie, w której mierzyły się z Francją, Irlandią i Irlandią Północną. Bezkonkurencyjne w były Francuzki.

W drugiej rundzie Polki trafiły do wyrównanej grupy – ze Szwajcarią. Czechami i Serbią. Uniknęły w losowaniu potentatów (Niemiec, Hiszpanii czy Francji). Z pierwszego koszyka wylosowały bowiem rewelację I rundy Serbię, która niespodziewanie wygrała swoją grupę.

– Jeśli chodzi o pierwszy koszyk, to miałyśmy dużo szczęścia w losowaniu, bo Serbia to teoretycznie najsłabsza drużyna tym zestawieniu. Jeśli jednak chodzi o pozostałe drużyny, to już tak dobrze nie jest. Szwajcaria to najmocniejsza drużyna z trzeciego koszyka i reprezentacje tego kraju, mają już na koncie wiele sukcesów. Grupa jest bardzo wyrównana i każdy może wskoczyć na pierwsze miejsce. Ostatnia drużyna spadnie do niższej dywizji, ale znam swój zespół i jestem przekonana, że to nam nie grozi – mówi Katarzyna Barlewicz, trener reprezentacji Polski U19.

W mistrzostwach Europy w Belgii zagra tylko osiem najlepszych zespołów, zwycięzców poszczególnych grup II rundy kwalifikacji. Szwajcarii w przeszłości trzykrotnie awansowała do półfinałów mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. W poprzednim brały z kolei udział Czeszki, ale to z racji tego, że były organizatorem turnieju.

Z reprezentacji Polski do lat 19 do pierwszej kadry piłkarki mają już bardzo blisko. Katarzyna Barlewicz jest w stałym kontakcie z trenerką Niną Patalon. Obie panie pracowały razem właśnie w kadrze U19. Barlewicz, zanim w 2021 roku objęła tę drużynę, była asystentką Patalon.

Katarzyna Barlewicz ma 33-lata, pochodzi z Leska, gdzie jako piłkarka stawiała pierwsze kroki. Już jako 14-latka trafiła do Sokoła Kolbuszowa Dolna, gdzie debiutowała w seniorskiej piłce na zapleczu ekstraklasy. Potem występowała w takich klubach jak: Cisy Nałęczów, AZS Wrocław (mistrzostwo Polski 2008), Pogoń Szczecin i Zagłębie Lubin, a także w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Pracę trenerską zaczęła w AZS-ie Wrocław, a od kilku lat pracuje z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. W ubiegłym roku znalazła się w elitarnym gronie dwudziestu trenerek zakwalifikowanych do programu Mentorskiego FIFA na lata 2022-23, dzięki któremu ma okazję m.in. bezpośredniej współpracy z uznaną trenerką Beverly Priestman. Angielska trenerka doprowadziła Kanadę do mistrzostwa olimpijskiego w Tokio, a w programie jest przypisaną mentorką Barlewicz.

Program Mentorski to projekt, który powstał na kanwie wprowadzonej w 2018 roku przez FIFA Strategii Piłkarstwa Kobiecego. Jego celem jest stworzenie warunków do dynamicznego rozwoju perspektywicznych trenerek piłkarskich, które w przyszłości mają zaistnieć na arenie międzynarodowej.

Program turnieju kwalifikacyjnego w Stalowej Woli:

5 kwietnia (środa) – w Stalowej Woli

Polska – Szwajcaria, godz. 12.00

Serbia – Czechy, godz. 18.00

8 kwietnia (sobota) – w Stalowej Woli

Polska – Czechy, godz. 12.00

Serbia – Szwajcaria, godz. 18.00

11 kwietnia (wtorek) – w Stalowej Woli

Polska – Serbia, godz. 12.00

11 kwietnia (wtorek) – w Boguchwale

Szwajcaria – Czechy, godz. 12.00