XIX Podkarpacka Nike – Trener Wychowawca Młodzieży 2022 (NOMINACJE)

250
Grafika: Łukasz Latusek

Wyzwania stawiane przed trenerami młodzieży są niejednokrotnie wyższe niż przed trenerami drużyn seniorskich. To oni wyszukują i pielęgnują talenty, które później przygotowują do poważnego grania. Zobacz, kogo kapituła XIX Podkarpackiej Nike nominowała w kategorii Trener Wychowawca Młodzieży 2022.

XIX Gala Piłkarska Podkarpacka Nike 2022 zbliża się wielkimi krokami. Pozostało do niej już tylko dwa tygodnie.


Gala odbędzie się 10 lutego w Hotelu Łańcut, gdzie przedstawimy wszystkich laureatów i wręczymy nagrody specjalne. Galę można będzie oglądać na stronie internetowej www.podkarpackizpn.pl oraz naszym kanale na Youtube – @podkarpackizwiazekpn.

XIX Piłkarska Gala Podkarpacka Nike 2022 – kategoria Trener Wychowawca Młodzieży – NOMINOWANI

Dariusz Liana, kadra Podkarpackiego ZPN, Karpaty Krosno

Dariusz Liana, fot. Konrad Kwolek

Od kilku dobrych lat regularnie zdobywa medale z kadrami Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w prestiżowych turniejach, m.in. o Puchar im. Leszka Jezierskiego, Włodzimierza Smolarka, czy o Puchar im. Kazimierza Górskiego. Ten ostatni wyczyn powtórzył zarówno w 2019 roku, jak i w 2022, co było ogromnym sukcesem kadry Podkarpackiego ZPN, chłopców z rocznika 2009. W 2020 roku marsz po kolejny medal, tym razem o Puchar Kazimierza Deyny, przerwała mu pandemia.

Dariusz Liana ma też sukcesy z młodzieżowymi drużynami Karpat Krosno m.in. w Centralnej Lidze Juniorów. Po rundzie jesiennej obecnego sezonu z pierwszym zespołem Karpat jest liderem 4 ligi podkarpackiej. W jego zespołach młodzieżowych piłkarskie umiejętności zdobywali m.in. Sylwester Lusiusz, Gabriel Kobylak, Karol Knap, czy Kacper Bieszczad, którzy z powodzeniem występują lub występowali na boiskach piłkarskiej ekstraklasy.

Krzysztof Hus, Stal Rzeszów, kadra Podkarpackiego ZPN

Krzysztof Hus, fot. Konrad Kwolek

Były piłkarz m.in. Stali Rzeszów. Z młodzieżą pracuje od blisko dziesięciu lat. Od początku związany z Akademią Piłkarską Stali Rzeszów, a od kilku lat również z kadrami Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wraz z Marcinem Włodarskim współtworzył Akademię Młodych Orłów na Podkarpaciu.


W sezonie 2021/2022 prowadzona przez niego drużyna Stali Rzeszów dwukrotnie wygrała grupę 4 Centralnej Ligi Juniorów U15 i jako pierwsza w historii naszego województwa zagrała w finałach CLJ, zajmując ostatecznie 3. miejsce. Prowadził również kadrę Podkarpackiego ZPN rocznika 2007, z którą zajął 5. miejsce w prestiżowym turnieju o Puchar im. Kazimierza Deyny. Na półmetku tegorocznych rozgrywek Pucharu Deyny jego drużyna jest liderem grupy.

Jego wychowankowie: Patryk Mazur, Michał Synoś, Kacper Plichta i Kamil Bartkowiak przebijają się do pierwszej drużyny Stali Rzeszów, każdy z nich ma też na koncie występy w młodzieżowej reprezentacji Polski.

Jakub Kozner, AP Beniaminek Krosno

Jakub Kozner, fot. Konrad Kwolek

Jako trener pracuje już 11 lat, jest też sędzią piłkarskim. Od początku związany był z Akademią Piłkarską Beniaminek Krosno, gdzie pracuje do dziś. Specjalizuje się w pracy z piłkarkami i odnosi z nimi niemałe sukcesy. Te najgłośniejsze to w turniejach Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku. W przeszłości w duecie z trenerem Marcinem Maculskim sięgał po 1. i 2. miejsce w finałach ogólnopolskich. M.in. za to otrzymali w 2019 roku Podkarpacką Nike w kat. Trener Wychowawca Młodzieży. W 2022 roku Kozner ponownie poprowadził dziewczynki z Beniaminka zwycięstwa w turnieju o Puchar Tymbarku.


Oprócz tego jego zespół dziewczynek z powodzeniem rywalizuje na lokalnych boiskach w rozgrywkach ligowych. Jesienią prowadzony przez Jakuba Koznera zespół dziewczynek Beniaminka wygrał ligę wojewódzką młodziczek oraz zajął 2. miejsce w podokręgu Krosno w lidze… chłopców.