piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArtykułyPonad setka sędziów piłkarskich rywalizowała w turnieju „Sędzia Winter Cup”. Wygrała Stalowa...

Ponad setka sędziów piłkarskich rywalizowała w turnieju „Sędzia Winter Cup”. Wygrała Stalowa Wola [RELACJA, WYNIKI]

Bardzo dobry poziom sportowy, ogromne emocje i znakomita organizacja, tak krótko można podsumować Noworoczny Turniej „Sędzia Winter Cup 2023”. Turnieju sędziów piłki nożnej zorganizowanym przez Kolegium w Krośnie.

W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele wszystkich kolegiów sędziów z Podkarpacia. Swoje reprezentacje wystawili arbitrzy z kolegium w: Dębicy, Jarosławiu, Rzeszowie i Stalowej Woli, a także grupy szkoleniowe z Sanoka, Krosna, Brzozowa i Jasła. Dodatkowo gościnnie w turnieju wzięli udział sędziowie ze słowackiego Preszowa, którzy niejednokrotnie, na zasadzie wymiany, pojawiali się na meczach piłkarskich na Podkarpaciu.

Najlepsi okazali się arbitrzy ze Stalowej Woli, którzy w finale pokonali swoich kolegów po fachu z Jasła. Na najniższym stopniu podium stanęli gospodarze z Krosna, którzy w meczu o 3. miejsce, po karnych pokonali ekipę z Dębicy.

– Na takiej imprezie, tak perfekcyjnie zorganizowanej chyba jeszcze nie byłem

– zachwycał się jeden z uczestników.

Fot. Konrad Kwolek

W turnieju wzięło udział ponad setka sędziów, licznie zjawili się oficjele, a nagród starczyło dla każdego. Jeden z sędziów wyjechał z turnieju na fotelu biurowym, który przekazał do puli nagród jeden ze sponsorów.

– Bardzo cieszę się, że wszystko udało się oraz że uczestnicy byli zadowoleni, że nasz turniej zaszczyciło tyle osób ze środowiska piłkarskiego z naszego regionu, bo przecież przyjechali wszyscy szefowie podokręgów z naszego województwa. Było też wielu działaczy. Bardzo dziękuję im za obecności i za wsparcie. Dziękuję za patronat honorowy posłowi Piotrowi Uruskiemu oraz za ogromną pomoc szefowi podokręgu Krosno Wojciechowi Sokołowskiemu i dyrektorowi MOSiR Antoniemu Dębcowi, Podkarpackiemu Związkowi Piłki Nożnej, sponsorom, a także moim kolegom sędziom za wsparcie przy organizacji w szczególności Leszkowi Śnieżkowi, Rafałowi Krężałkowi, Albinowi Kijowskiemu, Krystianowi Wiklowskiemu i wszystkim, którzy dołożyli cegiełkę do tych zawodów.

– powiedział Grzegorz Gądela, sędzia piłkarski, przewodniczący Kolegium Sędziów w Krośnie i organizator turnieju.

W zawodach, które stały na bardzo dobrym poziomie sportowym nie brakowało też dramaturgii. Jeden z finalistów, drużyna z Jasła, której średnia wieku uczestników przekraczała 38 lat zaczął zawody od falstartu. Jaślanie po dwóch meczach fazy grupowej mieli na koncie tylko punkt i zero bramek. Dopiero wygrane w meczach z Brzozowem i Preszowem otworzyły im drogę do gry na najwyższe cele. W półfinale Jasło po bezbramkowym remisie i rzutach karnych pokonało niezwyciężoną do tej pory Dębicę 5:4.

– To była dla wielu ogromna niespodzianka, że Jasło doszło tak daleko, bo na pewno nie było faworytem i nigdy wcześniej nie udało im się tak daleko zajść. Gdyby wygrali jeszcze finał, to byłaby przepiękna historia

– mówi G. Gądela.

Na zdjęciu: Grzegorz Gądela, organizator turnieju i Wojciech Sokołowski, prezes podokręgu Krosno. Fot. Konrad Kwolek

Finał jednak padł łupem wspomnianej Stalowej Woli, która jednak łatwej drogi do wygranej nie miała, bo grupie B zajęła drugie miejsce po porażce z Dębicą.

Wygrana Kolegium Sędziów ze Stalowej Woli ucieszyła z pewnością nieco bardziej Mariusza Złotka. Były sędzia ekstraklasy osobiście pojawił się na turnieju.

– Obecnie jako szefa Kolegium Sędziów całego Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, to równie cieszyłby sukces każdej z rywalizujących drużyn z naszego regionu, ale nie ukrywam, że przyjemniej, jak wygrywają chłopcy z regionu, z którego ja się wywodzę. Serce biło mocniej, bo rozmawiałem z nimi i przed i po turnieju. Tłumaczyłem, że najważniejsze, żeby wrócić bez kontuzji, zdrowym. Nie robić czegoś na siłę i to się udało. Jeśli chodzi o sam poziom turnieju, to oczywiście widać było, że nie są to piłkarze na co dzień grający w Lidze Mistrzów, ale na pewno nikomu nie można było odmówić zaangażowania i determinacji. W dodatku mecze trzymały w napięciu do samego końca i były na dobrym poziomie. Organizacyjnie z kolei wszystko było dopięte pod każdym względem.

– powiedział Mariusz Złotek, który w przeszłości sam wielokrotnie uczestniczył w turniejach piłkarskich sędziów, wygrywał je i zdobywał indywidualne nagrody.

– Jeszcze kilka lat temu w porze zimowej regularnie odbywały się mistrzostwa Polski sędziów i doskonale to pamiętam, bo przez kilka lat Podkarpacie nie miało sobie równych i co roku zdobywaliśmy złoto, a nie nieskromnie powiem, Mariusz Złotek byłem najlepszym zawodnikiem i najlepszym strzelcem w kilku edycjach. Teraz już od kilku lat już tych mistrzostw Polski się nie robi, głównie ze względów organizacyjnych, bo to było bardzo duże wyzwanie dla organizatora. My bardzo poważnie podchodziliśmy do tych zawodów, były treningi, przygotowania

– dodał Złotek, który w Krośnie z sentymentem odbierał od reprezentacji sędziów Podkarpackiego ZPN puchar, który niedawno zdobyli za zajęcie 1. miejsca w V Mikołajkowym Turnieju Charytatywnym im. Kamila Pastuszki w Kielcach.

Na zdjęciu: Mariusz Złotek, Przewodniczący Kolegium Sędziów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Fot. Konrad Kwolek

Wracając do turnieju w Krośnie, to oprócz drużynowych laurów przyznano też nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem został Paweł Kantor (KS Dębica), który tylko raz został pokonany przez rywali w całym turnieju, a najlepszym strzelcem Jakub Stodolak (KS Krosno), autor pięciu trafień. Większość uczestników stanowili oczywiście mężczyźni, ale nie zabrało też pań. W drużynie z Sanoka wystąpiła Karolina Karaczkowska, zaś funkcje kierowniczek drużyn pełniły: Wiktoria Złotek (Stalowa Wola) i Klaudia Sawicka (Dębica) i Dominka Lonc (Jarosław).

Trzeba podkreślić, że na profesjonalnym poziomie stała też obsługa sędziowska, bo sędzią głównym zawodów był Jan Gawle, który prowadzi m.in. mecze ekstraklasy futsalu. Oprócz niego mecze prowadzili Arkadiusz Kuczaj, Stanisław Urbanek i Sławomir Kielar.

Fakt, że w turnieju brała udział tak liczna grupa sędziów, stał się on doskonałą okazją na wręczenie dodatkowych wyróżnień. I tak odznakami „Zasłużony dla Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej” zostali uhonorowani:

odznaką brązową: Mateusz Gumienny, Dawid Klamut, Wojtek Kolbusz, Krzysztof Kosiek, Marcin Samborowski, Marcin Smoleń

odznaką srebrną: Beata Wosiewicz, Daniel Aleksander, Kamil Dobosz, Mariusz Grela, Albin Kijowski, Rafał Komański, Artur Szelc

odznaką złotą: Tomasz Jagieła.

Poza tym wręczono grawertony za posędziowanie konkretnej liczby meczów z rąk wiceprezesów Podkarpackiego ZPN Jacka Adamskiego i Wiesława Lady, a także panów Wojciecha Sokołowskiego, Mariusza Złotka, Andrzeja Zwierzchowskiego, Krzysztofa Buby, Mieczysława Sokołowskiego i Wojciecha Stefanika otrzymali:

za 300 meczów: Bartosz Bąk, Paweł Kiszka, Grzegorz Szczepek

za 500 meczów: Gerard Gawron, Tomasz Wierdak

za 1000 meczów: Mateusz Mastaj, Piotr Frankowicz, Tomasz Kijowski, Kuba Kozner, Tadeusz Piatek, Mariusz Szczepanik, Lucjan Śmietana

za 1500 meczów: Grzegorz Gądela, Mirosław Guzik, Stanisław Sokołowski, Krzysztof Wojnar

Grawertony dla sędziów piłkarskich. Fot. Konrad Kwolek

Dodatkowe upominki z rąk przewodniczącego Zarządu Kolegium Sędziów, Mariusza Złotka oraz wiceprzewodniczącego Andrzeja Zwierzchowskiego trafiły do krośnieńskich sędziów 4-ligowych: Martina Kijowskiego, Wojciecha Kolbusza i Jakuba Koznera.

Nagrodą specjalną za pomoc w obsłudze i nadzór nad sferą IT w Kolegium Sędziów Krosno otrzymał Marcin Smoleń.

Wyniki meczów turnieju „Sędzia Winter Cup 2023” w Krośnie

Grupa A:

Krosno – Brzozów 3:0

Jasło – Sanok 0:0

Krosno – Jasło 1:0

Brzozów – Sanok 0:0

Krosno – Preszow 0:0

Sanok – Preszow 0:2

Brzozów – Jasło 0:2

Jasło – Preszow 2:0

Krosno – Sanok 2:0

Brzozów – Preszow 1:0

Grupa B

Rzeszów – Dębica 0:2

Stalowa Wola – Jarosław 4:2

Rzeszów – Stalowa Wola 0:1

Jarosław – Dębica 0:3

Stalowa Wola – Dębica 0:1

Rzeszów – Jarosław 3:1

Mecz o 7. miejsce:

Preszow – Jarosław 1:2

Mecz o 5. miejsce:

Brzozów – Rzeszów 1:2

półfinały:

Krosno – Stalowa Wola 1:2

Dębica – Jasło 0:0, w karnych 4:5

Mecz o 3. miejsce

Dębica – Krosno 1:1 k.1:3

Finał

Stalowa Wola – Jasło 2:0

Klasyfikacja końcowa:

1. STALOWA WOLA

2. JASŁO     

3. KROSNO    

4. DĘBICA

5. RZESZÓW

6. BRZOZÓW

7. JAROSŁAW

8. PRESOV

9. SANOK

Więcej zdjęć na Facebooku Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej – TUTAJ

RELATED ARTICLES

Most Popular