Ponad 630 trenerów na konferencji Akademii Grassroots na Podkarpaciu [ZDJĘCIA, WIDEO]

0
452
fot. Podkarpacki ZPN

Konferencja Akademii Grassroots na Podkarpaciu dobiegła końca. W kilkugodzinnych wykładach w hali MOSiR w Łańcucie wzięło udział ponad 630 trenerów z regionu i nie tylko. A wszystko odbywało się 15 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Trenera Piłki Nożnej.


Akademia Grassroots to cykl konferencji szkoleniowych, skierowanych do nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów i instruktorów pracujących na co dzień z dziećmi do 13. roku życia. Mogą w niej brać jednak udział wszyscy chętni trenerzy. Dlatego na Podkarpaciu zjawili się zarówno nauczyciele WF, początkujący szkoleniowcy, jak i ci bardzo doświadczeni.


Podkarpacie było kolejnym etapem Akademii Grassroots, która jak co roku stara się dotrzeć do każdego województwa.

Za nami już konferencje w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Frekwencja na każdym z nich była bardzo duża, w niektórych przypadkach rekordowa, ale na Podkarpaciu, jeśli chodzi o liczbę, to jest największa z dotychczasowych. Wkrótce kolejne m.in. w Małopolsce czy na Śląsku – powiedziała Paulina Konarzewska z Akademii Grassroots, która była jedną z wykładowczyń odbywającej się w hali MOSiR w Łańcucie konferencji.

Oprócz niej zajęcia prowadzili: Michał Libich, Marcin Włodarski (trener reprezentacji U17), Błażej Korczyński (trener reprezentacji Polski futsalu), Michał Zieliński (koordynator Futbol Plus), Grzegorz Bugno (Stowarzyszenia na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży „Sprawne Smoki”), Rafał Domarski, Przemysław Matuła i Wojciech Fabianowski (trenerzy AMO). Gościem honorowym był Jan Domarski.

Podczas konferencji odbywały się zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.

Całe wydarzenie otworzył zaś wiceprezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Krzysztof Mączka.

– Na pewno mamy się czym pochwalić na tle, nie tylko regionu, makroregionu, ale całej Polski. Jak dobrze wiemy, Podkarpacki Związek Piłki Nożnej jest jednym z liderów, jeśli chodzi o szkolenie i organizację kursokonferencji na naszym terenie, co cieszy. Duża w tym zasługa naszego koordynatora, trenera Henryka Rożka, który bardzo dużo pracy w to wkłada. Od nas z zarządu zarówno prezes Golba, jak i my pomagamy, zawsze staramy się, aby te nasze kursokonferencje wyglądały profesjonalnie. No i ta liczba ponad 630 osób, które dzisiaj biorą udział, świadczy o zapotrzebowaniu na tego typu kursokonferencje. Oczywiście za to też są punkty dla trenerów, ale to pokazuje, że to szkolenie jest potrzebne, i tak naprawdę, z każdego szkolenia, jak trener coś nowego wyciągnie, czego jeszcze nie wiedział, bo nie ma trenerów, które wszystko wiedzą. Myślę, że to jest plus na kolejne lata pracy, to będzie widoczne u szkolonej młodzieży i w poziomie piłkarskim w naszym regionie. Przez dwa poprzednie lata pandemia trochę zaburzyła nam rytm tych szkoleń, dlatego nadganiamy czas. Będą kolejne szkolenia, najbliższe już w grudniu, ale o tym z pewnością więcej powie trener Rożek, odnośnie daty i miejsca. Na pewno w przyszłym roku będziemy organizować kolejne kursokonferencje, na które już teraz serdecznie zapraszam w imieniu prezesa Mieczysława Golby i całego zarządu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Myślę, że idziemy w dobrym kierunku, jeśli chodzi o szkolenie trenerów – powiedział K. Mączka.

Z frekwencji zadowolony był wspomniany trener Henryk Rożek.

– Cieszę się, że akurat tylu mamy trenerów na Podkarpaciu, którzy chcieli wziąć udział w naszym wydarzeniu – 630 trenerów, a myślę, że było ich nawet więcej, bo patrzyłem na listy i niektórzy się dopisywali. Bardzo mnie to cieszy, jako trenera. Ale muszę powiedzieć, że my jako Podkarpacie wiele tych konferencji robimy. Ostatnio mieliśmy jedną w Krośnie, było 300 osób, drugą w Boguchwale – 250 osób, kolejna będzie, w futsalu – 10 grudnia – na którą już teraz serdecznie zapraszam i apogeum, czyli takie zwieńczenie tych wszystkich naszych szkoleń – 18 grudnia, też już teraz zapraszam, w G2A Arena. Zwykle na tej konferencji jest 900 osób. Mam nadzieję, że i w tym roku kursanci i trenerzy nie zawiodą i będzie tylu trenerów. Mnie jako trenera koordynatora cieszy, że ludzie chcą się dokształcać. Przyjeżdżają nie tylko po punkty do licencji, ale tak jak przed chwilą zszedłem z wykładu Marcina Włodarskiego, przyjemnie było popatrzeć, jak jest 600 osób, a cisza taka, że mucha może przelecieć. Mnie to cieszy i oby więcej takich konferencji – powiedział trener koordynator Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Henryk Rożek.

O opinię zapytaliśmy też jednego z kursantów.

Przede wszystkim szkolenia pozwalają nam sprawdzić, czy to, co robimy na co dzień, ma racje bytu. Dowiadujemy się o nowych metodach szkoleniowych i mimo że uczymy tego samego, to jednak podejście do naszych zawodników, zawodniczek różni się u każdego trenera. Staramy się wyprowadzić taki jeden konsensus, żeby można było sprawnie przeprowadzić ten proces szkolenia. Dużo informacji jest na tego typu szkoleniach, bo jesteśmy od godziny 9, a teraz jest już po piętnastej. Każdy robi na bieżąco notatki i kiedy je na spokojnie przeanalizujemy wieczorem, to na pewno coś nowego z nich wyciągniemy i zastosujemy w praktyce – powiedział Julian Paryś, DAP Dębica.

Podkarpacie było kolejnym etapem Akademii Grassroots, która jak co roku stara się dotrzeć do każdego województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj