PZPN wprowadza nas w niezwykłą historię Polski na mundialach przy użyciu najnowszych technologii. To najnowocześniejsza wystawa na świecie opowiadająca historię piłki nożnej. „Polska na mundialach” – do końca roku można ją oglądać w Fabryce Norblina w Warszawie.
Wspomnienia związane z ukochanym sportem Polaków ożyją dzięki niesamowitym efektom wizualnym osiągniętym przy użyciu najnowszych technologii oraz współpracy Art of Football Sp. z o.o. z Biblioteką Piłkarstwa Polskiego PZPN, z której pochodzą wszystkie materiały. Organizatorem wystawy jest Polski Związek Piłki Nożnej.
Zagrać w mistrzostwach świata – to marzenie każdego piłkarza. A przywieźć z nich trofeum, to przepustka do nieśmiertelności. Biało-czerwoni stawali na podium dwukrotnie: srebrne medale (przyznawane wówczas za trzecie miejsce) zdobyła drużyna „Orłów” Kazimierza Górskiego w 1974 roku, a także podopieczni Antoniego Piechniczka w 1982. Do legendy przechodzą nie tylko piłkarze zdobywający efektowne bramki, ale także całe drużyny – bo tylko gra zespołowa pozwala na osiągnięcie sukcesu.
Dzięki najnowszej technologii, oglądając wystawę „Polska na Mundialach”, będziesz miał okazję brodzić w deszczu z Ernestem Wilimowskim w legendarnym meczu z Brazylią, bronić rzuty karne razem z Janem Tomaszewskim i strzelać efektowne gole jak Grzegorz Lato na turnieju w RFN. Będziesz mógł zatańczyć argentyńskie tango z kadrą Jacka Gmocha lub zmęczyć się w hiszpańskim i meksykańskim upale razem z drużyną Antoniego Piechniczka. Ale bycie kibicem, to także umiejętność godzenia się z porażkami, które są nieodłączną częścią każdego sportu. Dlatego na wystawie znalazło się miejsce na przypomnienie trzech występów Polaków na mundialach w XXI wieku. Mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor… Wierzymy, że w Katarze będzie inaczej. Przełamiemy wreszcie fatalną serię, a drużyna selekcjonera Czesława Michniewicza, chociażby w barażowym starciu ze Szwecją, pokazała, że te nadzieje nie są bezpodstawne. O tych wielkich i tych mniej chwalebnych chwilach polskiego futbolu jest właśnie ta wystawa. Jedyna w swoim rodzaju.
– Ta wystawa to coś absolutnie wyjątkowego! Każdy kibic powinien ją zobaczyć i udać się w sentymentalną, pełną emocji podróż przez występy reprezentacji Polski w turniejach finałowych mistrzostw świata. Mundial w Katarze jest ku temu świetną okazją. Zarówno dla starszych, jak i młodszych kibiców. Technologicznie wchodzimy w XXII wiek. To pierwszy taki projekt na świecie – podkreśla Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.
Tej wystawy nie byłoby, gdyby nie Biblioteka Piłkarstwa Polskiego PZPN, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Znajduje się w niej już ponad 1500 meczów, w tym najważniejsze spotkania drużyny narodowej. To właśnie z BPP pochodzą wszystkie prezentowane na wystawie materiały. Historia polskiego futbolu utrwalona na taśmie filmowej, w transmisjach telewizyjnych, zdjęciach, artykułach prasowych, biletach czy programach meczowych. Ale także we wspomnieniach piłkarzy, trenerów, działaczy, dziennikarzy i kibiców. Wystawa „Polska na Mundialach” jest promocją Biblioteki Piłkarstwa Polskiego PZPN.
Pełna barw i emocji wystawa, wyreżyserowana przez Magdalenę Mikołajczyk (za produkcję odpowiadają Piotr Sikora oraz Marcin Śmigielski), to szansa, by jeszcze raz przeżyć osiem mundialowych występów Polaków, odkryć ich znaczenie (nie tylko sportowe!), a także poczuć dumę z zawodników grających z orzełkiem na piersi. A żeby emocje zostały z Wami na dłużej – zachęcamy do zrobienia selfie z piłkarską reprezentacją Polski.
Organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównymi patronami medialnymi Biblioteka Piłkarstwa Polskiego PZPN, ŁączyNasPiłka.pl oraz TVP Sport. Patroni medialni to także Radio Eska, Onet, „Przegląd Sportowy” i „Super Express”.
Więcej informacji: www.polskanamundialach.pl.