Nasza kadra na Regions Cup chce iść po wygraną. Na początek eliminacje w makroregionie

129

– Chcemy wygrać turniej w Stalowej Woli, zakwalifikować się do rozgrywek ogólnopolskich i powalczyć o złoty medal – tak w skrócie trener Marcin Wołowiec opisuje ambicje zespołu z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, który w weekend w Stalowej Woli powalczy w makroregionalnym turnieju UEFA Regions Cup.

Nasi reprezentanci rywalizować będą z zespołami ze świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Drużyny grać będą przez trzy dni, a tylko najlepsza pojedzie na finał krajowy, zaplanowany już na 6-10 lipca.

Na turniej do Stalowej Woli trener Marcin Wołowiec powołał 20 piłkarzy z 3 i 4 ligi, bo aby grać w tej kadrze trzeba spełnić kilka warunków. To turniej organizowany przez UEFA dla zawodników od 18 do 40 roku życia, którzy nie grają i nigdy nie grali na jednym z trzech najwyższych poziomów rozgrywkowych i nie byli związani z klubami z lig centralnych profesjonalnymi kontraktami, a przez ostatnie dwa lata byli zarejestrowani w ZPN, w którym występują. Potocznie mówi się o tej imprezie, że to mistrzostwa dla amatorów.

– Podobne oczekiwania do naszych mają z pewnością kibice oraz nasi działacze – kontynuuje Marcin Wołowiec. – Jednak budując kadrę napotkaliśmy na szereg przeszkód, między innymi w stosunkach międzyludzkich. Nie wszyscy najlepsi zawodnicy, którzy by mogli reprezentować województwo, mają ochotę grać. Tymczasem my założyliśmy, że to muszą być tacy, którzy chcą, bo to okres ich urlopów i mam nadzieję, że będą mieli z tego fajny pożytek. Tym bardziej, że na takich turniejach pojawia się sporo skautów i piłkarze mogą trafić później do wyższych lig.

Jak to w kadrze kluczowe powinno być zgranie zespołu, a z tym może nie być najlepiej. – Napięty terminarz w tej rundzie i chroniczny brak czasu sprawił, że mieliśmy tylko dwie konsultacje. Najpierw była gra wewnętrzna, na którą zaprosiliśmy blisko 30 zawodników, a później mecz sparingowy ze Stalą Stalowa Wola (porażka 2:4 – przyp. red.) po którym z 22 graczy wybraliśmy 18 plus dwóch, których znałem – opowiada Marcin Wołowiec.

W ostatniej chwili w kadrze nastąpiła jeszcze jedna zmiana – Sebastian Sobolewski z JKS-u Jarosław zastąpił Wołodymira Khorolskija ze Stali Stalowa Wola.

Trener KS Wiązownica i kadry Regions Cup martwi się nieco intensywnością meczów. – To będzie bardzo męczący turniej. W trzy dni zagramy trzy mecze, wszyscy są po sezonie, a niektórym grozi granie dodatkowych 200-250 minut. To ogromna dawka, ale wspólnymi siłami spróbujemy sprawić, żeby ubytek energii był jak najmniejszy i wszyscy bez kontuzji mogli pojechać na urlopy. Chociaż nie! Jeśli udałoby się nam wygrać to już 6 lipca będziemy zaczynać turniej finałowy – śmieje się Marcin Wołowiec.

grafika: Łukasz Latusek

We wcześniejszych latach makroregionalna rywalizacja w UEFA Regions Cup miała format pucharowy.  Tym razem zmagania w makroregionie odbędą się w formie turnieju. – Tak wspólnie zdecydowały cztery nasze związki, bo każdy makroregion mógł sam decydować o sposobie rozgrywek. Było to spowodowane bardzo napiętymi terminarzami w 3 i 4 lidze – tłumaczy Sławomir Ferenc, rzecznik prasowy Podkarpackiego ZPN, który podczas turnieju będzie pełnił funkcję kierownika naszej drużyny.

Puchar Regionów UEFA rozgrywany jest od 1999 roku. Podkarpackie przez 12 edycji jeszcze nigdy nie wygrało krajowego finału, choć kilka razy w nim grało, m.in. w 2013 roku na stadionach w Lesku i Nowotańcu, czy dwa lata później w Policach, gdzie naszej ekipie do mistrzostwa zabrakło dokładnie jednej bramki. Dwa lata temu podopieczni duetu Dariusz Jęczkowski – Michał Szymczak zagrali w turnieju finałowym, który odbył się w Bydgoszczy i zajęli w nim trzecie miejsce. Zwycięzca w kraju jedzie na mistrzostwa Europy, czyli UEFA Regions Cup 2023.

Wstęp na mecze na stadionie przy ul. Hutniczej jest bezpłatny. Transmisje meczów Podkarpackiego ZPN na związkowym kanale YouTube.

Harmonogram turnieju:

24 czerwca (piątek, godz. 17):
Podkarpacki ZPN – Lubelski ZPN
Świętokrzyski ZPN – Małopolski ZPN

25 czerwca (sobota, godz. 16):
Podkarpacki ZPN – Małopolski ZPN
Świętokrzyski ZPN – Lubelski ZPN

26 czerwca (niedziela, godz. 11):
Podkarpacki ZPN – Świętokrzyski ZPN
Lubelski ZPN – Małopolski ZPN

Kadra Podkarpackiego ZPN:

Karpaty Krosno: Mateusz Krawczyk, Mateusz Gul, Kamil Matofij.
Wisłoka Dębica: Patryk Zygmunt, Kamil Rębisz, Mateusz Prokop, Dominik Cabała.
JKS Jarosław: Sebastian Pawlak, Kamil Bała, Karol Ptasznik, Sebastian Sobolewski.
KS Wiązownica: Arkadiusz Staszczak, Jakub Kloc.
Polonia Przemyśl: Mateusz Wanat.
Sokół Kolbuszowa Dolna: Kornel Kołacz, Krzysztof Szymański.
Wisłok Wiśniowa: Dawid Kaszuba.
Ekoball Stal Sanok: Mateusz Padiasek.
Sokół Sieniawa: Jarosław Lis.
Głogovia Głogow Młp.: Dawid Pałys-Rydzik.

Trenerzy: Marcin Wołowiec i Arkadiusz Baran.

Kierownik drużyny: Sławomir Ferenc.