Ukrainki liczą na pełną pulę

108

Mecze Ukrainy w Rzeszowie już za kilka dni. Pierwsza Reprezentacja Ukrainy kobiet gości na Podkarpaciu od środy 15 czerwca i przygotowuje się do meczów eliminacji MŚ ze Szkocją (24.06) oraz Węgrami. Bazą treningową jest Stadion IZO-Arena w Boguchwale, gdzie Ukrainki trenują dwa razy dziennie.

Na wczorajszym popołudniowym treningu (20.06) gościł Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba

Była to okazja by zamienić kilka zdań na temat pobytu na Podkarpaciu, a także przekazać pamiątkową paterę.

W rozmowie z szefem Podk. ZPN – Sergii Novikov – manager reprezentacji – zapewnił, że drużyna czuje się na Podkarpaciu bardzo dobrze i w spokoju może się przygotowywać do najbliższych spotkań.  Na zakończenie spotkania Prezes przekazał życzenia powodzenia w najbliższych meczach.

Zdj. Robert Skalski

A oto, co powiedział o pobycie na Podkarpaciu trener reprezentacji Luis Cortes w rozmowie z oficjalną stroną ukraińskiego związku:
Główny trener kobiecej reprezentacji Ukrainy Luis Cortes podzielił się swoimi emocjami z początku długo oczekiwanej kolekcji niebiesko-żółtych oraz skomentował szanse naszych dziewczyn w nadchodzących meczach eliminacyjnych 2023 roku z drużynami Szkocji i Węgry.

Przypomnijmy, że kobieca reprezentacja Ukrainy pod wodzą Luisa Cortesa  organizuje w Polsce zgrupowanie przygotowujące do eliminacji mistrzostw świata w 2023 roku.

Kolejne mecze niebieskich i żółtych w kwalifikacjach MŚ – 2023 ze Szkocją i Węgrami miały się odbyć odpowiednio 8 i 12 kwietnia. Jednak ze względu na rosyjską agresję i stan wojenny na Ukrainie walki te zostały przełożone na 24 i 28 czerwca. Odbędą się one w Rzeszowie na Stadionie Miejskim. Mecz ze Szkotkami rozpocznie się o 20.15, a mecz z Węgrami – o 20.00.

–  Luis, eliminacje do Mistrzostw Świata 2023 miały się odbyć w kwietniu, ale rozpoczęła się rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę na dużą skalę. Co sądzisz o wznowieniu procesu szkoleniowego io tym, że dziewczyny wciąż potrafiły się spotykać w tak trudnych dla kraju czasach?

– To naprawdę miłe uczucie. Bardzo się cieszę, że wszyscy zawodnicy i sztab szkoleniowy spotkaliśmy się, by reprezentować Ukrainę.

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna. Wysłuchałem opowieści każdej piłkarki, wszystkich członków naszej drużyny. To dla nas bardzo ważne, abyśmy znów byli razem i próbowali walczyć o kraj na boisku, grając w piłkę nożną. Właśnie po to tu jesteśmy.

–  Jaka jest atmosfera w zespole, bo dawno nie widziałeś zespołu?

– Atmosfera jest naprawdę dobra. Minęło dużo czasu, odkąd ostatni raz się widzieliśmy. Nasz obóz szkoleniowy w kwietniu został odwołany z powodu wojny. Ale teraz znowu jesteśmy razem i to jest dla nas bardzo ważne. Piłkarki są szczęśliwi, że tu są – wszyscy razem w bezpiecznym miejscu. Ogólnie w tym niesamowitym kraju (Polska) jest obecnie wielu Ukraińców.

Wiemy, że jesteśmy tutaj, aby grać w piłkę nożną. Jesteśmy tutaj, aby ponownie zagrać ze Szkocją i Węgrami. To będą bardzo trudne walki. Ale jesteśmy tutaj, aby zabawiać naszych fanów. Myślę, że w tych trudnych czasach Ukraina potrzebuje dobrych wieści i szczęśliwych chwil.

–  Co można powiedzieć o warunkach gry zawodników, bo prawie cała drużyna zmieniła kluby od początku inwazji rosyjskiej?

– Nie jest to łatwe, bo większość zawodników pochodziła z nowych drużyn i nowych krajów. Przez jakiś czas nie mieli okazji grać w piłkę nożną. I oczywiście nie jest to najlepsza sytuacja pod względem sprawności fizycznej.

Ale chcę podziękować wszystkim drużynom i związkom, które gościły ukraińskich piłkarzy. Trenowali i grali w różnych klubach, ale doświadczenie zdobywali występując za granicą. To nie jest najlepszy moment w sezonie, ale myślę, że jesteśmy gotowi do walki ze Szkocją i Węgrami. Myślę, że możemy liczyć na dobre wyniki w tych meczach.

–  Pierwszy mecz reprezentacji Ukrainy zagra z drużyną Szkocji – mocną brytyjską drużyną. Czego oczekujesz po tym meczu?

– Wiemy, że Szkocja to bardzo trudny przeciwnik. Poznaliśmy ją już w Hampden Park . Ale wygraliśmy ten mecz do 93 minuty, więc i ten mecz będziemy mieli szansę wygrać. Oczywiście będzie to trudne, bo w Szkocji jest wielu dobrych graczy. Ale nasza drużyna ma też dobrych piłkarzy.

Wszyscy jesteśmy bardzo zmotywowani, ponieważ musimy wygrać, aby mieć szansę na awans do play-offów eliminacji do Mistrzostw Świata. Jeśli pokażemy naszą grę, zagramy we własnym stylu i przejmiemy kontrolę nad pewnymi szczegółami, będziemy mieli szansę wygrać.

Skład  kobiecej reprezentacji Ukrainy

Bramkarze: Kateryna Samson (ETO, Węgry), Kateryna Boklach (Górnik Łęczna, Polska), Iryna Sanina (Kolos Kovalivka).

Obrońcy: Lyubov Shmatko, Yana Derkach (obie Fomget, Turcja), Anna Petryk (Breidablik, Islandia), Olga Basanska (Hayasa, Armenia), Kateryna Korsun (ETO, Węgry), Iryna Podolska (ITC) Węgry), Daria Kravets (Fiorentina) , Włochy), Tatiana Romanenko (Reims, Francja).

Pomocnicy: Yulia Shevchuk, Daria Apanashchenko (obie Fomget, Turcja), Tetyana Kitaeva (AEM, Hiszpania), Natiya Pantsulaya, Veronika Andruchhiv (obie Heniu, Rumunia), Iryna Kotyash (Słowiania, Czechy), Tamila Chimich (Espanyol, Hiszpania ), Victoria Girin (Deportivo, Hiszpania), Nicole Kozlova (Kege, Dania), Julia Khrystyuk (Old Dominion University / Asheville, USA).

Napastnicy: Nadiya Kunina (Linköping, Szwecja), Inna Glushchenko (Słowacja, Czechy), Olga Ovdiychuk (Fomget, Turcja), Roksolana Kravchuk (Słowiania, Czechy), Yana Kalinina (Olympia Szczecin, Polska ).

Mistrzostwa Świata 2023 wśród drużyn kobiecych. Turniej kwalifikacyjny

obszar europejski. Grupa B

16.09.2021 Wyspy Owcze – Hiszpania – 0:10

17.09.2021 Węgry – Szkocja – 0: 2

21.09.2021 Szkocja – Wyspy Owcze – 7: 1

21.09.2021 Węgry – Hiszpania – 0: 7

21.10.2021 Ukraina  – Wyspy Owcze – 4: 0

22.10.2021 Szkocja – Węgry – 2: 1

26.10.2021 Ukraina  – Hiszpania – 0: 6

26.10.2021 Wyspy Owcze – Węgry – 1: 7

25.11.2021 Hiszpania – Wyspy Owcze – 12: 0

26.11.2021 Szkocja –  Ukraina  – 1: 1

30.11.2021 Węgry –  Ukraina  – 4: 2

30.11.2021 Hiszpania – Szkocja – 8: 0

04.08.2022 Węgry – Wyspy Owcze – 7: 0

04.12.2022 Szkocja – Hiszpania – 0: 2

Tabela

DrużynyMPKTZRP BRAMKI
1. Hiszpania61860045—0
2. Szkocja61031212—13
3. Węgry6930319—14
4.  Ukraina441127—11
5. Wyspy Owcze600062—47

24.06.2022 Ukraina  – Szkocja

28.06.2022  Ukraina  – Węgry

09.02.2022 Wyspy Owcze –  Ukraina

09.02.2022 Hiszpania – Węgry

09/06/2022 Hiszpania –  Ukraina

09/06/2022 Wyspy Owcze – Szkocja

Play-offy:  3-11 października 2022.

Rozgrywki międzykontynentalne:  7-15 listopada 2022, 13-25 lutego 2023, 3-11 kwietnia 2023.

Turniej finałowy (Australia, Nowa Zelandia):  10 lipca – 20 sierpnia 2023.

Za https://womensfootball.com.ua/