Rzeszów gospodarzem meczów pierwszej reprezentacji kobiet Ukrainy!

527
26.05.2022. Rzeszow Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow
26.05.2022. Rzeszów Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

Decyzją Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, potwierdzonej uchwałą z dnia 23 maja 2022 r., Podkarpackiemu Związkowi Piłki Nożnej została przyznana organizacja meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet reprezentacji Ukrainy, Węgier i Szkocji. Spotkania odbędą się 24 i 28 czerwca. Tę radosną informację przekazali podczas dzisiejszej, wspólnej konferencji prasowej Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Wiceprezes PZPN – Mieczysław Golba oraz Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek

Ze względu na sytuację wojenną za naszą wschodnią granicę, i brak możliwości organizacji meczów na terenie Ukrainy, które zgodnie z kalendarzem rozgrywek muszą się odbyć pod koniec czerwca, FIFA zwróciła się do PZPN z prośbą o pomoc w organizacji meczów, a piłkarska centrala – mając na uwadze bliskość do granicy z Ukrainą – zdecydowała się powierzyć organizację spotkań w województwie Podkarpackim.

Wymogi infrastrukturalne do organizacji meczu takiej rangi, spełniają w naszym regionie trzy obiekty – Stadion MOSiR w Mielcu, Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli oraz Stadion Miejski „Stal” w Rzeszowie.

I to właśnie w stolicy naszego regionu zostanie rozegrane te prestiżowe mecze, a tym samym Rzeszów, ponownie będzie areną zmagań spotkań na najwyższym poziomie.

– Stadionem wybranym do organizacji wydarzenia jest Stadion Miejski „Stal” w Rzeszowie. Spełnia on wszelkie standardy i wytyczne regulaminowe, które stawiane są przez organ nadzorujący wydarzenie – FIFA – mówił Prezes Podkarpackiego ZPN Mieczysław Golba.

Podkarpacki Związek Piłki Nożnej do tej pory udowadniał, że otrzymane do organizacji mecze i turnieje stały na bardzo wysokim poziomie, a także spełniały oczekiwania piłkarskiej społeczności zarówno samego Rzeszowa, jak i całego Podkarpacia, czego odzwierciedleniem były niemal pełne trybuny Stadionu Miejskiego, tak jak to miało miejsce w 2018 podczas meczu U-20 Polska – Szwajcaria, w 2019 roku przy okazji meczu Polska – Portugalia również reprezentacji do lat 20, a także mecz Polska – Niemcy w minionym roku tej samej kadry.   

– Jest to kolejne, bardzo ważne wydarzenie dla całej piłkarskiej społeczności Podkarpacia. Jesteśmy niezmiernie dumni, że to nam powierzono mecz rangi międzynarodowej i to u nas będą się ważyć losy pierwszych Reprezentacji Kobiet z krajów nam zaprzyjaźnionych.

– Bardzo się cieszę, że podkarpacka piłka staje z powrotem na nogi i to jest tego kolejny dowód. Rzeszów nie dawno otrzymał od Prezydenta Ukrainy tytuł miasta – ratownika. Te mecze organizowane w stolicy naszego regionu, można odbierać jako kolejny krok do pomocy, opieki nad uchodźcami, którzy poprzez sport i doping dla swojej narodowej reprezentacji będą mogli choć na chwilę zapomnieć o trudnych czasach – mówił Prezydent Konrad Fijołek.

– Wierzymy, że dzięki współpracy z Panem Prezydentem przy okazji organizacji wydarzenia sprawi, że na trybunach zasiądą setki kibiców, zarówno z Polski, jak i Ukrainy. Pragniemy w ten dzień zjednoczyć się z naszymi wschodnimi przyjaciółmi. Tworząc żywiołowy doping, chcemy sprawić, by to fantastyczne widowisko pozostało w ich pamięci jako obraz wsparcia w tym ciężkim dla nich czasie wojny i niepewności dnia jutrzejszego – dodał Prezes M. Golba.

Trwają ustalenia Podkarpackiego ZPN pomiędzy federacjami oraz PZPN w celu doprecyzowania szczegółów dwumeczu.

Bilety na oba spotkania – podobnie jak przy okazji meczu Polski z Niemcami – będą dystrybuowane w internecie – trwają przygotowania do uruchomienia platformy rezerwacji.

– Ze względu na rangę meczu oraz bardzo duże koszty organizacji meczu zdecydowaliśmy o tym że wstęp będzie płatny, ale będzie to kwota symboliczna – rzędu 5 czy 10 złotych. Warto w tym miejscu podkreślić, że nikt nie chce na tych meczach zarabiać, a bardziej chodzi o taką odpowiedzialność, bowiem wielokrotnie  przy bezpłatnych biletach osoby rezerwowały miejsca, a w rzeczywistości się nie pojawiały na meczu – uniemożliwiając tym samym udział w meczu innych. Gdy ktoś będzie miał świadomość zapłaty za wejściówkę, to będzie chciał na meczu się pojawić – wyjaśniał Prezes Golba.  

Od początku wojny do naszego kraju z Ukrainy przyjechało ponad 3,5 mln osób, sporo jest także mieszkańcami naszego województwa – do nich również kierujemy nasze zaproszenie

– Planujemy, że znów stadion będzie pękał w szwach. Najpierw rezerwacja będzie możliwa na nową trybunę wschodnią, a gdy zostanie wyczerpana pula biletów, wówczas uruchomimy trybunę zachodnią. Gorąco wierzymy, że będzie to kolejne, wielkie święto piłki nożnej w Rzeszowie, na Podkarpaciu! – zakończył Prezes Golba.

Podczas spotkania Prezes Mieczysław Golba – z okazji awansu klubu Stal Rzeszów S.A. do I ligi – na ręce Prezydenta pogratulował i podziękował za wsparcie miasta w rozwój piłki nożnej.

26.05.2022. Rzeszów Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów