Sanok centrum polsko-słowackiej myśli szkoleniowej

70
sanok0

sanok0

Obiekty Wiki Sanok, przez dwa dni (10-11.09) zamieniły się w centrum sportowo-szkoleniowe, na potrzeby organizacji drugiej części projektu „Futbol ponad granicami” dofinansowanego przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Miejsce zostało wybrane nie przypadkowo. Oprócz wspaniałej infrastruktury sportowej, kluczową rolę odegrała odległość od Koszyc.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem szkolenia. Podczas swoich roboczych spotkań trenerzy oraz sędziowie mieli okazję przedyskutować oraz zrealizować zajęcia praktyczne na boisku.

 Jest to bardzo dobry pomysł. Podczas szkolenia, zarówno online, jak i tego stacjonarnego dowiedziałam się, że przykładowo warto zwrócić uwagę na intensywną rozgrzewkę. Wcześniej nie zwracałam na to, aż tak dużej uwagi – powiedziała Timea Brutvanowá, która od pięciu lat jest piłkarskim rozjemcą na słowackich boiskach, zapytana co sądzi o takim projekcie.

sanok8

 Po części szkoleniowej rozegrano dwumecz kadr. Walki i zaangażowania nie można było odmówić żadnej z reprezentacji.

To bardzo intensywny czas, dziękuję przedstawicielom Podkarpackiego ZPN na czele z prezesem Jackiem Adamskim za pomysł i realizację tego projektu. Sędziowie i trenerzy ciągle muszą się rozwijać, a wymiana zdań i poglądów na tematy z sąsiadami zza granicy to jeden z kolejnych kroków do tego wspomnianego rozwoju – mówił podczas wieczornego spotkania uczestników projektu, Marcel Eperješi sekretarz Koszyckiego Związku Piłki Nożnej, koordynujący wyjazd ze strony Słowaków.

sanok5

 Dużą rolę w całości projektu jako tłumacz odegrał Peter Basista, były gracz Stali Rzeszów, a ostatnio absolwent kursu UEFA B organizowanego przez nasz Związek.

Każdy z młodych uczestników projektu oprócz wspomnień wyjechał z Sanoka z pamiątkowym medalem oraz zestawem gadżetów.

Pomimo bariery językowej, wizycie Słowaków w Sanoku towarzyszyła bardzo dobra, rodzinna atmosfera. W końcu, futbol jest ponad granicami…

sanok7

sanok2

sanok4

sanok6

sanok3

sanok1