Jak zadbać o bezpieczeństwo na stadionach ?

52
DSC 5659

DSC 5659

Tytułowe pytanie próbowali zgłębić uczestnicy poniedziałkowej (6.03 br.), ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w murach WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Tematyka „Bezpieczeństwa Stadionowego” zgromadziła ponad 200 osób m.in. policjantów, sędziów, przedstawicieli Służby Więziennej, Polskiego i Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, naukowców i studentów WSPiA oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem dyskusji była WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa przy współpracy Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Konferencja na temat „Bezpieczeństwa Stadionowego” odbyła się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego dr Ewy Leniart, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Marii Kurowskiej oraz Komendanta Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie nadinsp. dr. Krzysztofa Pobuty.

DSC 5628

– Temat konferencji jest bardzo ważny i nie bez powodu podejmuje go nasza Uczelnia – rozpoczął dyskusję prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Nasza Uczelnia od pięciu lat prowadzi nowatorski projekt pod nazwą „Bezpieczna Przyszłość”. Jest to inicjatywa w ramach, której realizujemy szereg zadań związanych z edukacją dzieci, młodzieży i studentów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i prawa. Prowadzimy m.in. Dziecięcą i Młodzieżową Akademię Prawa i Bezpieczeństwa, organizujemy panele eksperckie, staramy się prezentować zadania i role różnych służb mundurowych. Kolejnym etapem jest dyskusja na temat bezpieczeństwa stadionowego. Jest to temat niezwykle aktualny i wzbudzający różne emocje. Mam nadzieję, że uczestnikom dyskusji uda się znaleźć rozwiązania dzięki którym na naszych stadionach i podczas imprez sportowych będzie bezpieczniej – mówił do uczestników konferencji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Mieczysław Golba – Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, Poseł Krystyna Wróblewska, czy Maria Kurowska – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Według Prezesa Golby temat konferencji był bardzo trudny i zarazem ważny. – Dziękuję bardzo za to, że WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa podjęła temat bezpieczeństwa stadionowego i imprez masowych. Bardzo cieszy mnie, że w dyskusję zaangażował się wielu młodych ludzi m.in. studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej jest jedną z największych takich organizacji w Polsce. Dlatego cieszę się, że to właśnie w naszym regionie toczy się taka dyskusja. Mam nadzieję, że prelegentom uda się znaleźć rozwiązania, które sprawią, że na naszych stadionach będzie jeszcze bezpieczniej – powiedział Prezes Podkarpackiego ZPN.

DSC 5647

W dyskusji zorganizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą głos zabrali wykładowcy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. Katarzyna Kaczmarczyk–Kłak, prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA. Swoje referaty przedstawili również praktycy: dr Marcin Dudzik, sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu, mł. Insp. Mariusz Dzioba – Naczelnik Sztabu Policji Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, mjr Mariusz Kocaj – Dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych oraz przedstawiciele Polskiego i Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. PZPN reprezentowali: Mirosław Starczewski – Wiceprzewodniczący Departamentu Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN, Delegat Meczowy ds. bezpieczeństwa szczebla centralnego oraz Robert Dybka – Przewodniczący Wydziału Bezpieczeństwa Świętokrzyskiego ZPN, także Delegat ds. bezpieczeństwa szczebla centralnego. 

DSC 5632

Podczas dyskusji analizie poddane zostały przepisy prawa, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa stadionowego zwłaszcza ustawy o bezpieczeństwie imprez. Prelegenci poruszyli m.in. problematykę cywilnoprawną oraz karną przestępstw stadionowych. Mówiono także o przepisach dotyczących zakazu wstępu na imprezy masowe w kontekście Konstytucji RP i działaniach Policji w związku z zabezpieczeniem meczów piłkarskich. W referatach przedstawione zostały subkultury pseudokibiców, odpowiedzialność dyscyplinarna organizatorów imprez w świetle przepisów PZPN oraz roli, obowiązków i uprawnień osób funkcyjnych na meczach piłkarskich.

DSC 5726

Konferencję zakończył specjalny pokaz technik interwencyjnych w wykonaniu Oddziału Interwencyjnego z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie.

Organizatorem dyskusji na temat „Bezpieczeństwa Stadionowego” była WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa oraz Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.