Coraz więcej kadrowiczów z Podkarpacia

56
Bartosz Bida

Bartosz Bida

Kolejni młodzi piłkarze z naszego regionu znajdują uznanie w oczach trenerów reprezentacji młodzieżowych naszego kraju. W ciągu ostatnich tygodni w zgrupowaniach lub meczach biało-czerwonych, wzięła udział kolejna grupa zawodników wyszkolonych na Podkarpaciu.


Na szkoleniowe zgrupowanie reprezentacji Polski do lat 17 w zostały zaproszone Marta Olejarczyk (Sokół Kolbuszowa Dolna) i Karolina Bednarz (Resovia). Obie zawodniczki przebywały na obozie w Pruszkowie, gdzie miały szansę na dłużej zadomowić się w zespole Niny Patalon.

Dziewczyny w U-17
Marta Olejarczyk ma już za sobą mecze o punkty w tej drużynie (pisaliśmy o tym tutaj). Karolina Bednarz (na zdj.) w orbicie zainteresowań selekcjonerki była od kilku miesięcy temu. W związku z atroskopią kolana, nie mogła jednak od razu podjąć wyzwania. Jesienią ustabilizowała formę na wysokim poziomie i trener Patalon wysłała jej zaproszenie na zgrupowanie. – Widziałam zapis wideo z zajęć i jestem zadowolona z tego co pokazała Karolina. Myślę, że w dłuższej perspektywie czasu ma szansę zaistnieć w kadrze. W Resovii jest już podstawową zawodniczką mimo, że ma dopiero 15 lat. Z reguły gra na prawym skrzydle, ale zdarzały się sytuacje, że była przesuwana do środka pomocy i tam też sobie radziła – scharakteryzowała swoją podopieczną Sabina Wargacka, trener I-ligowej Resovii.

Karolina Bednarz
Nasi rządzą w U-15
Czterech zawodników pochodzących z Podkarpacia zagrało w oficjalnym meczu reprezentacji Polski U-15. Biało-czerwoni pokonali w Wysokim Mazowiecki drużynę Irlandii 2-1. W spotkaniu wystąpiło trzech byłych reprezentantów kadry Podkarpackiego ZPN rocznik 2002: Kacper Bieszczad, Arkadiusz Baran (obecnie Zagłębie Lubin; poprzednio uczniowie GOSSM Krosno), Michał Rakoczy (Cracovia Kraków, poprzednio Szóstka Jasło) oraz obecny reprezentant Podkarpackiego ZPN Kamil Duszkiewicz (Stal Mielec). Cała czwórka w 2015 w Łodzi zdobyła wicemistrzostwo Polski reprezentując nasz Związek w drużynie prowadzonej przez trenerów Dariusza Lianę i Krzysztofa Husa, a w 2016 roku już bez Michała Rakoczego, wywalczyła brązowy medal. Dziś cała czwórka coraz lepiej radzi sobie w kadrze prowadzonej przez Roberta Wójcika.

Bartosz Bida – nasz człowiek w U-16
Bartosz Bida był jednym z bohaterów dwumeczu reprezentacji U-16 Polski i Irlandii Północnej. Pochodzący z naszego regionu napastnik w pierwszym meczu strzelił dwa gole, a w rewanżu dał dobrą zmianę. – Bartek udanie wkomponował się w naszą drużynę. Na pewno będzie wartościowym uzupełnieniem linii ataku – chwalił zawodnika trener Bartłomiej Zalewski.
Jego podopieczny jeszcze niedawno grał w Stali Rzeszów, której jest wychowankiem. Latem zgłosiła się po niego Jagiellonia Białystok i teraz to w szkółce popularnej „Jagi” szlifuje swój talent. – Niewątpliwie Białystok to dobre miejsce dla jego piłkarskiego rozwoju. Bartek ma tam wszystko by doskonalić swoje umiejętności. Z pewnością ma predyspozycje do tego, by być ważną postacią mojej drużyny – dodał szkoleniowiec.
Dobrych występów pogratulował Bartkowi także Mieczysław Golba – Kto wie, może kiedyś pójdzie on drogą Artura Jędrzejczyka czy Sławomira Peszki, którzy obecnie są w pierwszej reprezentacji naszego kraju. Serdecznie mu tego życzymy i cieszymy się, że tak dobrze zaprezentował się w meczach kadry U-16. Pilnie będziemy śledzili jego postępy, podobnie jak i pozostałych naszych zawodników, którzy przebijają się do kadr narodowych. To tylko potwierdza, że w naszym regionie można wychować piłkarzy formatu reprezentacyjnego. Co cieszy są w tym gronie nasze młode piłkarki. To duża satysfakcja, bo futbol w wydaniu kobiecym na Podkarpaciu to stosunkowo młoda dyscyplina, ale jak widać już są pierwsze efekty naszych działań szkoleniowych – powiedział prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.