Trener Dorna odkrył tajniki „Narodowego Modelu Gry”

54
dsc7920

 dsc7920

 

Blisko 100 trenerów wzięło udział w kursokonferencji poświęconej „Narodowemu Modelowi Gry”. Zajęcia prowadził główny autor publikacji trener reprezentacji do lat 21 – Marcin Dorna, który przyjechał na zaproszenie Mieczysława Golby prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

 

– „Narodowy Model Gry” to rozumieniu autorów instrukcja opracowana przez szerokie grono trenerów i specjalistów z różnych dziedzin, która ma służyć podczas szkolenia zawodników przez wszystkie etapy tego procesu. Podręcznik pod tym samym tytułem zawiera wskazówki dotyczące taktyki oraz sposobu przekazania wiedzy podopiecznym- tłumaczył trener Dorna – „Narodowy Model Gry” oparty jest na kilku kluczowych filarach – opracowaniu schematów i organizacji gry w określonych rozwiązaniach i systemie, stworzeniu profilów indywidualnych zawodników, unifikacji nazewnictwa oraz określeniu faz gry – dodał szkoleniowiec, który ze słuchaczami spotkał się w Hotelu Odeon w Boguchwale.

 dsc7982

Równie atrakcyjną częścią zajęć był trening jaki Marcin Dorna przeprowadził z młodymi piłkarzami SMS Resovii. – Jako, że ci chłopcy dzień wcześniej grali mecz ligowy, zajęcia miały charakter regeneracyjny, jednakże zawierały też elementy taktyczne i szkoleniowe – wyjaśnił szkoleniowiec. Trener szczególną uwagę zwracał na to by zawodnicy dokładnie wykonywali zaordynowane ćwiczenia, zwracali uwagi na szczegóły oraz tempo i intensywność poruszania się z piłką oraz bez niej. Opiekun naszej młodzieżowej reprezentacji starał się im też uświadomić oraz trenerom obserwującym zajęcia, jak ważne jest myślenie i przewidywanie boiskowych wydarzeń. Gdy atakujemy, drużyna ma obowiązek być świadomym tego, że w każdej chwili może stracić piłkę i musi być na top gotowa – dodał trener Dorna.

 dsc7963Zajęcia z jego udziałem odbywające się na Izo-Arenie z uwagą śledził też Mieczysław Golba. – Jestem bardzo wdzięczny Marcinowi Dornie za to, że znalazł czas by poprowadzić tą kursokonferencję. To jeden z najzdolniejszych szkoleniowców młodego pokolenia w naszym kraju i warto czerpać z jego wiedzy i doświadczeń. Sam choć nie jestem trenerem sporo wyniosłem z jego zajęć, podczas nich pokazał jak duże znaczenie ma dokładność podczas ćwiczeń i ich intensywność. To była wartościowa lekcja dla naszych szkoleniowców – podkreślał prezes Podkarpackiego ZPN.
Po zajęciach praktycznych, uczestnicy kursy wrócili do hotelu Odeon gdzie odbył się panel dyskusyjny z udziałem prelegenta, prezesa Golby, Janusza Białka oraz Jana Domarskiego.

 dsc7958