Finał wojewódzki o Puchar Tymbarku rozstrzygnięty

52
Finaly wojewodzkie 2

Finaly wojewodzkie 2

W finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły Akademii Piłkarskiej Stalowa Wola i Szkoły Podstawowej z Kalnikowa w kategorii U-8, Akademii Piłkarskiej Stalowa Wola i Beniaminka Krosno w kategorii U-10 oraz SMS Mielec i UKS ORLIK Harasiuki w U-12. Zwycięskie drużyny U-10 i U-12 będą reprezentowały województwo podkarpackie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Finały województwa podkarpackiego zostały rozegrane 8-9 kwietnia na obiekcie MOSiR-u przy ulicy Hutniczej 15 w Stalowej Woli. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej reprezentował wiceprezes Mariusz Szymański i członek Zarządu Edward Chmura, jednocześnie koordynujacy całą imprezę. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych walczyły dzieci w kategoriach U-8 i U-10, a drugiego zostały wyłonione najlepsze drużyny w kategorii U-12.
W kategorii wiekowej do lat 8, najlepszą żeńską drużyną została Szkoła Podstawowa z Kalnikowa, która wygrała swoją grupę z bilansem bramkowym 8:1, pokonując po drodze Szkołę Podstawową z Pysznicy, Szkołę Podstawową z Grodziska Dolnego i Szkołę Podstawową z Pustkowa. – Było naprawdę super! Cóż można innego powiedzieć, kiedy wygrywa się turniej i zostaje mistrzem województwa podkarpackiego. Jesteśmy pierwszy raz na turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” i jestem zauroczona wszystkim, co tutaj się dzieje. Po wygraniu w swoim powiecie wiedziałyśmy, że czeka nas turniej w Stalowej Woli, więc przygotowywałyśmy się do niego intensywnie. Mimo wszystko wygrana jest dla nas sporą niespodzianką – zdradziła po turnieju zaskoczona opiekunka dziewczynek, Maria Dacyk.

SP Kalników

 SP Kalników  

AP Stalowa Wola U8

     AP Stalowa Wola

Wśród chłopców w najmłodszej kategorii triumfował zespół Akademii Piłkarskiej Stalowa Wola, pokonując w finale UKS 6 Jasło 7:0. Po finale trener zwycięskiej drużyny chwalił organizację turnieju. – Była to świetna zabawa dla nas wszystkich. Jest to największy tego typu turniej w Polsce, którego wartością jest to, że każde dziecko dostaje medale i upominki – zauważył jeden z trenerów drużyny, Karol Wołoszyn. 

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najlepsza okazała drużyna Beniaminka Krosno, która w finałowym meczu swojej kategorii pokonała 6:0 Szkołę Podstawową z Wólki Pełkińskiej. Jeśli chodzi o drużyny chłopców w kategorii U-10, najlepiej wypadła ekipa Akademii Piłkarskiej Stalowa Wola, wygrywając finałowe starcie z APPN Mielec 4:3.
W kategorii U-12 najlepszym spośród żeńskich zespołów okazała się drużyna UKS ORLIK Harasiuki, która pokonała w ostatnim meczu Szkołę Podstawową z Grodziska Dolnego (1:0). Po turnieju opiekun zespołu, Marcin Jednacz, nie krył zadowolenia. – Trzeba przyznać, że niełatwo było odnieść końcowy sukces. W tym roku drużyny bardzo wysoko postawiły poprzeczkę i szybko doczekaliśmy się emocji. Dziewczyny od samego początku walczyły, a w meczu finałowym wykorzystały swoją przewagę. Cieszymy się, gdyż kolejny raz jedziemy do Warszawy na finał ogólnopolski. Znamy już ten smak i myślę, że powalczymy o dobre miejsce. Przez najbliższy miesiąc na pewno będziemy się z dziewczynami częściej spotykać i wprowadzać niuanse taktyczne. Do Warszawy pojedziemy dobrze przygotowani – przekonywał po turnieju trener z Harasiuków.
Wśród chłopców, triumfatorami kategorii U-12 została drużyna SMS Mielec. W dramatycznym finałowym meczu, pokonali oni 2:1 SMS Resovię Rzeszów.
Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z zespołów, które odpadły lub dwóch dodatkowych ze swojego podmiotu. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

Beniaminek Krosno

Beniaminek Krosno

AP Stalowa Wola

       AP Stalowa Wola

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku, zakończyła się właśnie na poziomie wojewódzkim.
TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI
Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziesięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.
Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Marcina Kamińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

SP Harasiuki

UKS Orlik Harasiuki  

SMS MielcSMS Mielec