Program Pro Junior szansą dla naszych klubów

45
pis 98

pis 98


Nasze zespoły występujące na poziomie II ligi, mają szanse uzyskać znaczące dotacje do swoich budżetów. Środki pochodzić będą z Polskiego Związku Piłki Nożnej, który zamierza premiować kluby promujące własnych wychowanków.


PZPN stworzył Pro Junior System, w myśl którego nagradzane będą kluby ekstraklasy, 1 oraz 2 ligi za promowanie adeptów swoich szkółek w rozgrywkach ligowych. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za występ zawodnika w reprezentacjach kraju każdej kategorii wiekowych.W sumie związek zamierza przeznaczyć na ten cel 10 milionów złotych.
Ranking klubów będzie oparty na liczbie wychowanków, liczbie rozegranych przez nich minut i rodzaju rozgrywek, w których wystąpią. W 1 i 2 lidze premie otrzyma po pięć najlepszych zespołów z rankingu. Za pierwsze miejsce będzie to odpowiednio 1,3 mln i 750 tysięcy zł.
– Żeby młodzieżowiec lub wychowanek mógł być zarejestrowany w systemie Pro Junior System, musi rozegrać w ciągu sezonu co najmniej 270 minut oraz pięć meczów. Kluby, które zostaną zdegradowane z rozgrywek, nie będą uwzględniane w nagrodach finansowych. Klasyfikacja będzie prowadzona na bieżąco i udostępniana klubom – wyjaśniał prezes PZPN Zbigniew Boniek.
Zadowolenia z powstania tego projektu nie kryje Mieczysław Golba – To super sprawa dla naszych klubów. Myślę, że będą miały sporą szansę zaistnieć w tym rankingu na premiowanych miejscach. Stal Mielec od lat słynie z pracy z młodzieżą. Stal Stalowa Wola i Siarka Tarnobrzeg też nieźle sobie radzą na tym polu – powiedział prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.
Nagrody w Pro Junior System:

Ekstraklasa – 3 mln zł
1. miejsce – 1,4 mln zł
2. miejsce – 1 mln zł
3. miejsce – 600 tys. zł

1 liga – 4,5 mln zł
1. miejsce – 1,3 mln zł
2. miejsce – 1,1 mln zł
3. miejsce – 900 tys. zł
4. miejsce – 700 tys. zł
5. miejsce – 500 tys. zł

2 liga – 2,5 mln zł
1. miejsce – 750 tys. zł
2. miejsce – 625 tys. zł
3. miejsce – 500 tys. zł
4. miejsce – 375 tys. zł
5. miejsce – 250 tys. zł