Podkarpackie Nike rozdane

88
glowne

glowne
Damian Łanucha(Stal Stalowa Wola) – Piłkarzem Roku, a Janusz Białek (Stal Mielec) – Trenerem Roku – to najważniejsze rozstrzygnięcia Plebiscytu Podkarpacka Nike 2015 organizowanego przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. XIVGala Piłkarska odbyła się w piątek 5 lutego w Hotelu Rzeszów. Tym samym sztandarowa impreza naszego stowarzyszenia po kilku latach przerwy wróciła w podwoje jednej z wizytówek stolicy Podkarpacia.
Młodzieżowcem Roku został wybrany Przemysław Pyrdek (Resovia Rzeszów), Odkryciem Roku uznano Radosława Kanacha (Stal Rzeszów), natomiast Piłkarką Roku ogłoszono Klaudię Korab (MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna). Najlepszym Zawodnikiem Futsalu został wybrany Sebastian Brocki (Heiro Rzeszów), tytuł Trenera Wychowawcy Młodzieży przypadł Henrykowi Łaskarzewskiemu (Orlik Przemyśl), Stal Mielec została Drużyną Roku. Wyboru laureatów dokonała kapituła powołana przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.
Na gali pojawiło się blisko 200 gości, którzy mieli okazję oklaskiwać wszystkich nominowanych w poszczególnych kategoriach. Był to pierwszy w historii przypadek tej imprezy.
– W życiu nie ma czasu na monotonię, jest czas na pracę, ale jest też czas na relaks i wspólnie spędzone chwile. To właśnie dzięki takim uroczystościom jak tagala możemy chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków i nurtujących nas problemów życiowych, których każdemu z nas zapewne nie brakuje. To jedna z niewielu okazji kiedy możemy spotkać się w tym samym miejscu, o tej samej porze – mówił Tadeusz Kulik prezes Podkarpackiego ZPN.

Laureaci i nominowani w Plebiscycie Podkarpacka Nike 2015
Kategoria Najlepszy Zawodnik Futsalu

Laureat: Sebastian Brocki (Heiro Rzeszów)

Trudno dziś wyobrazić sobie drużynę Heiro bez tego 27-letniego zawodnika. Klasyczny pivot, który umie bardzo dobrze zastawić się grając tyłem do bramki, a jednocześnie momentalnie odwrócić się i uderzyć sprawiając problemy golkiperom rywala. 16- goli strzelonych w I rundzie trwającego sezonu pierwszej ligi zapewniło tytuł króla strzelców. Jeśli formę strzelecką utrzyma, wkrótce mogą zacząć pytać o niego kluby z Ekstraklasy.

Pozostali nominowani w tej kategorii:

Paweł Hady (Heiro Rzeszów)

Utalentowany 19-latek nie po raz pierwszy znajduje się w gronie nominowanych w tej kategorii. Ten szybki, dobrze wyszkolony skrzydłowy bez problemu znajduje miejsce w składzie zespołu od kilku sezonów. W tym jest mocnym punktem ekipy, która coraz śmielej walczy o awans do krajowej elity.

Dawid Pigan (Góral Tryńcza)

Zeszłoroczny triumfator. Mocną stroną tego skrzydłowego jest drybling i gra 1 na 1. Dawid to wielokrotny uczestnik młodzieżowych mistrzostw polski, powoływany na konsultacje reprezentacji U-19. Pewny as w talii trenera Roberta Kurosza. O tego zawodnika pytał nawet ekstraklasowy Rekord Bielsko-Biała. Z powodzeniem gra także na trawie w trzecioligowym Sokole Sieniawa. Jedyny przedstawiciel klubu II ligi wśród tegorocznych nominowanych.

Bartłomiej Przybyło (Heiro Rzeszów)

W pierwszej drużynie zadebiutował mając 16 lat. Waleczność to jego domena. Nowy kapitan Heiro z instynktem strzelca. Swoją pasją do futsalu próbuje zaszczepić młodszych kolegów, prowadząc zajęcia z grupami młodzieżowymi. W pierwszej rundzie trwającego sezonu trafił 10 razy do bramki przeciwnika.

Tomasz Skowron (KF Stal Mielec)

Człowiek orkiestra mieleckiego futsalu. Grający prezes i trener zespołu. Jeden z założycieli klubu, wielki pasjonat. To głównie dzięki niemu halowa odmiana piłki nożnej coraz mocniej zdobywa sympatię mieleckich kibiców.

Kategoria Młodzieżowiec Roku
Laureat: Przemysław Pyrdek (Resovia Rzeszów)

Z ziemi włoskiej do Polski… Przemek zaliczył epizod we Włoszech, w drużynie CasaranoCalcio, a po powrocie do Polski od początku rundy wiosennej poprzedniego sezonu stanowił o sile resoviackiej ofensywy. W 2015 roku zdobył 11 goli. Najważniejszym trafieniem, była chyba ta bramka zdobyta w 90. minucie meczu z Motorem, która pozwoliła utrzymać kontakt z lubelską drużyną w III- ligowej tabeli. Talent Przemka został dostrzeżony przez Ekstraklasową Cracovię, z którą na początku tego roku podpisał 4,5 letni kontrakt.

Pozostali nominowani w tej kategorii:

Radosław Kanach (Stal Rzeszów)

Wielokrotnie powoływany do młodzieżowych reprezentacji Polski, a także Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Wychowanek Błażowianki, w której rozpoczął treningi mając zaledwie 5 lat. W 2015 roku stał się kluczowym młodzieżowcem rzeszowskiej drużyny, rozgrywając 19 meczów, w tym 18 w podstawowym składzie. Ciekawostką jest fakt, że Radek jest wicemistrzem Polski…. ministrantów.

Paweł Piątek (Orzeł Przeworsk)

Ten 20-letni napastnik to pewny punkt Orła i najlepszy strzelec tej drużyny. Jest wychowankiem Polonii Przemyśl, ale do Przeworska trafił z drużyn młodzieżowych i rezerw Cracovii. Utalentowany napastnik swoimi dokonaniami zwrócił uwagę skautów wyżej notowanych klubów i niewykluczone, że niebawem zmieni pracodawcę.

Przemysław Stelmach (Stal Stalowa Wola)

18-latek został rzucony w 2015 roku na głęboką wodę, ale nie utonął. Debiut na drugoligowych boiskach co prawda zaliczył w starciu z Rozwojem Katowice, ale prawdziwą lekcję odrobił w meczu z Energetykiem ROW-em. Zagrał od pierwszej do ostatniej minuty w starciu z wiceliderem z Rybnika i pokazał się z dobrej strony. Zdał egzamin i uzyskał zaufanie trenera Jaromira Wieprzęcia stając się podstawowym młodzieżowcem „Stalówki”.

Jakub Więcek (Siarka Tarnobrzeg)

Dwudziestoletni wychowanek Stali Rzeszów, od półtora roku reprezentuje barwy Siarkowców. Króluje w linii środkowej, znakomicie się sprawdza zarówno w grze kombinacyjnej, ma tez bardzo dobry przegląd pola, potrafi podać piłkę na przysłowiowe milimetry. To nie pierwsza nominacja Jakuba w tym plebiscycie, co tylko świadczy o jego harmonijnym rozwoju. Dodajmy, że ostatnio znalazł się w kręgu zainteresowań Górnika Zabrze.

Kategoria Trener wychowawca młodzieży
Laureat
Henryk Łaskarzewski (Orlik Przemyśl)
Do niedawna związany z Motorem Przemyśl, obecnie prowadzi własna szkółkę. Na efekty jego pracy trzeba będzie jeszcze kilka lat poczekać, ale z pewnością za jakiś czas o jego najlepszych wychowankach z pewnością będzie bardzo głośno. Na potrzeby Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej wyszukuje też utalentowanych piłkarzy z terenu dawnego województwa przemyskiego.

Pozostali nominowani w tej kategorii
Grzegorz Cyboroń(DAP Dębica)
Twórca dębickiej akademii, dzięki jego staraniom działa ona coraz prężniej. Dla dzieci w niej ćwiczących, to nie tylko doskonałe miejsce do nauki futbolu, ale także podejścia do sportu i zdrowego trybu życia wogóle. O tym jak uznanym jest fachowcem świadczy fakt, że praktycznie co roku znajduje się w gronie nominowanych. Sam Grzegorz przyznaje, że chciałby w końcu zdobyć Podkarpacką Nike.
Jerzy Szeliga (Stal Rzeszów)
Swoje wielkie piłkarskie doświadczenie przekazuje juniorom Stali Rzeszów. Obecnie pracuje z drużyną występującą w Centralnej Lidze Juniorów. Niesamowicie spokojny i sympatyczny człowiek. Udziela się też na kursach trenerskich organizowanych przez Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.
Michał Czubat (Kadra Tymbarku)
Ze swoimi 10-letnimi podopiecznymi zdobył w minionym roku brązowy medal mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej. O tym jak trudno tego dokonać świadczy fakt, że w imprezie co roku startuje setki tysięcy młodych piłkarzy i piłkarek.
Marcin Włodarski (Akademia Młodych Orłów Rzeszów)
Koordynator Akademii Młodych Orłów w Rzeszowie, którą we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej tworzył od podstaw. Marcin wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę, bo wprowadza w świat futbolu maluchy, które kochają piłkę miłością pierwszą i nieskażoną. W wolnych chwilach lubi odwiedzać siłownię, gdzie zdarza mu się ćwiczyć w towarzystwie prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Z tego co wiemy, panowie rozmawiają wówczas nie tylko o futbolu.

Kategoria Odkrycie Roku
Laureat: Radosław Kanach (Stal Rzeszów)
Jeszcze kilka miesięcy temu, o tym utalentowanym piłkarzu wiedziały tylko osoby znakomicie zorientowane w tym co na Podkarpaciu dzieje się w piłce młodzieżowej. W minionym roku Radek swoją grą zrobił wstęp do poważnej kariery piłkarskiej. Jeśli utrzyma taki progres, niebawem może być go trudno zatrzymać w Stali. W tegorocznym plebiscycie to dla niego druga nominacja, co dodatkowo podkreśla skalę jego talentu.

Pozostali nominowani w tej kategorii
Przemysław Pyrdek (Resovia Rzeszów)
W Resovii, którą właśnie opuścił wypowiadają się o nim w samych superlatywach. To chłopak, który twardo stąpa po ziemi i na pierwszym miejscu stawia piłkę. Jak sam twierdzi na razie pieniądze nie są dla niego priorytetem, ale to, żeby zaistnieć w naprawdę poważnej piłce. W rzeszowskim klubie mu się to niewątpliwie udało czym zasłużył na dodatkową nominację w naszym plebiscycie.
Piotr Laskowski (Cosmos Nowotaniec)
Cosmos to według postronnych obserwatorów najładniej grająca drużyna IV ligi. Każdy kto na co dzień ogląda zespół z Nowotańca, podkreśla rolę jaką w nim odkrywa Piotr Laskowski. Najlepszy strzelec drużyny w walnym stopniu przyczynił się do jej znakomitych wyników w roku 2015. Jedyne co dziwi to fakt, że jego umiejętności jakoś nie mogą dostrzec najlepsze zespoły z naszego regionu. Na pewno by im się przydał.
Kamil Aab(Piast Tuczempy)
Choć ma dopiero 19 lat jest już pewnym punktem beniaminka III liga. Debiutując na tym poziomie rozgrywek strzelił bramkę, w sumie jesienią trzykrotnie wpisywał się na listę strzelców. Jak zapewniają nas w klubie Kamil to pracowity chłopak i wszyscy liczą na jego dalszy sportowy rozwój.
Kamil Słoma (Resovia Rzeszów)
Jesienią miał prawdziwe wejście smoka do pierwszego zespołu Resovii. Szybko stał się jednym z odkryć pierwszej części sezonu. Wybił się nie tylko w III lidze. Jego talent nie umknął też uwadze klubów ekstraklasy. Z naszych informacji wynika, że wiosnę może już spędzić w Ruchu Chorzów.

Kategoria Trener Roku
Laureat: Janusz Białek (Stal Mielec)
W mieleckim klubie pracuje kilkanaście miesięcy i efekty jego poczynań są coraz bardziej widoczne. Stal w poprzednim sezonie ugruntowała swoją pozycję w II lidze, a jesienią okazała się jej najlepszą drużyną. Pan Janusz dba nie tylko o formę swoich podopiecznych, ale i znakomitą atmosferę jaka panuje w jego zespole. Mamy nadzieję, że to będą podstawowe składowe upragnionego awansu do I ligi, o który podopieczni trenera Białka walczyć będą na wiosnę. Jego spokój, opanowanie i znakomity warsztat na pewno im w tym pomogą.

Pozostali nominowani w tej kategorii
Włodzimierz Gąsior (Siarka Tarnobrzeg)
Pan Włodzimierz ma już na swoim koncie tytuł Trenera Roku. Niewykluczone, że za kilka minut wzbogaci swoją kolekcję trofeów o kolejną statuetkę. Od dawien dawna kojarzony z Stalą Mielec, w ostatnich miesiącach udowodnił, że na tym klubie jego trenerskie życie się nie kończy. Świadczy o tym świetna pracą jaką wykonał w Siarce, którą miał bronić przed spadkiem, a walczy z nią o awans na zaplecze ekstraklasy.
Marek Strawa (Piast Tuczempy)
W Piaście zaczyna się wszystko od niego i na nim się też kończy. Żyje w klubie i klubem od rana do wieczora. W tym sezonie wywalczył ze swoim zespołem awans do III ligi. To największy sukces w historii ekipy z Tuczemp, którego po prostu by nie było bez trenera Strawy.
Jaromir Wieprzęć ( Stal Stalowa Wola)
Jeden ze współczesnych symboli popularnej „Stalówki”. Przez lata zdobywał dla niej punkty jako piłkarz, a w ostatnim roku odpowiadał za wyniki drużyny już z pozycji jej szkoleniowca. Pod jego wodzą zielono-czarni należeli do czołowych ekip II ligi. To była pierwsza poważna praca z seniorami naszego kandydata do tytułu Trenera Roku. Początek poważnej kariery trenerskiej wypadł nader obiecująco.
Szymon Szydełko (Reprezentacja Podkarpackiego Związku Piłki NożnejUEFA REGION’S CUP 2015)
Nasz ubiegłoroczny laureat w tej kategorii chce pójść za ciosem i zostać Trenerem Roku drugi raz z rzędu. Na nominację zapracował prowadząc kadrę Regions Cup. Tam akurat nie tyle musiał trenować, co raczej wyselekcjonować najlepszych piłkarzy amatorów z naszego regionu. Udało mu się to znakomicie, bo swoich podopiecznych doprowadził do finału rozgrywek. Niestety zabrakło jednej bramki by wygrać cały turniej. Na pocieszenie pozostał srebrny medal tej imprezy i nominacja w tej prestiżowej kategorii.

Kategoria Drużyna Roku
Laureat: Stal Mielec
Bez wątpienia liderowanie w II lidze trzeba uznać za duży sukces klubu z lotniczego miasta.
Podopieczni Janusza Białka rozbudzili nadzieję podkarpackich kibiców na to, że chociaż jeden z naszych klubów może niebawem wrócić na zaplecze ekstraklasy. A, że o I lidze w Mielcu myślą poważnie, niech świadczą chociażby zimowe transfery przeprowadzone przez Stal. Dodatkowo klub może się pochwalić doskonałym zapleczem, które dostrzegła ekstraklasowa Termalica Nieciecza, która często ostatnio gościła w Mielcu.
Pozostali nominowani w tej kategorii
Reprezentacja Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej UEFA REGION’S CUP 2015
20 minut dzieliło naszą reprezentację amatorów od wielkiego sukcesu, jakim bez wątpienia byłoby zdobycie tytułu mistrza Polski. Nasi reprezentanci co prawda wygrali swoje ostatnie spotkanie turnieju w Policach, lecz wobec niekorzystnego rezultatu na drugim boisku musieli się zadowolić „tylko” drugim miejscem… Do końcowego tryumfu w ostatecznym rozrachunku zabrakło jednej bramki. Mimo tego należy docenić wysiłek podopiecznych trenera Szymona Szydełki, którzy z imprezy wrócili z srebrnymi medalami.
Polonia Przemyśl
Polonia zasłużenie wygrała rozgrywki IV ligi sezonu 2014/15. Na własnym boisku była niepokonana. Beniaminek III ligi w tym trudnym sezonie radzi sobie bardzo dobrze. Po jesieni zajmuje ósme miejsce, a do czwartych Karpat Krosno traci zaledwie trzy punkty. Mieszanka rutyny z młodością w połączeniu z doświadczeniem trenera Pawła Załogi zagwarantowała niezłe wyniki i nominację w naszym plebiscycie.
Sokół Nisko
Od kilku lat Sokół plasował się w środkowej części IV-ligowej tabeli, w tym sezonie jednak chyba w Nisku stwierdzili, że warto spróbować zagrać o wyższe cele i po jesieni są liderem na tym poziomie rozgrywek. Skład lidera w większości oparty jest na okolicznych zawodnikach, a całą armadą świetnie zawiaduje trener Artur Lebioda.
Stal Stalowa Wola
Dzięki sukcesom w Pucharze Polski, „Stalówka” z piłkarskiego kopciuszka, stała się prawdziwym postrachem faworytów. Zawisza Bydgoszcz, Śląsk Wrocław, Piast Gliwice to tylko niektóre zespoły, które zapamiętają klub ze Stalowej Woli na dłużej. Od kilku lat dostarcza kibicom północnej części Podkarpacia drugoligowych emocji. Wiosnę poprzedniego sezonu Stal zakończyła na 7. miejscu, po jesieni aktualnego jest jedno oczko niżej, ale pewne jest, że piłkarze zielono-czarnych wiosną na pewno urwą punkty nie jednemu faworytowi, bowiem każdego z zawodników charakteryzuje stalowowolski charakter.

Kategoria Piłkarka Roku
Laureat: Klaudia Korab (MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna)

Jest wychowanką Sokoła. W swoim zespole odpowiada za kreowanie gry, bez niej trudno wyobrazić sobie poczynania ofensywne zespołu z Kolbuszowej Dolnej. W opinii fachowców to jedna z najlepszych zawodniczek na Podkarpaciu. Jej klasę doceniają bogatsze kluby namawiając ją na grę u siebie, ale póki co Klaudia woli nas cieszyć swoją grą. Oby jak najdłużej.
Pozostali nominowani w tej kategorii
Katarzyna Czyż (Resovia Rzeszów)
W minionym roku wywalczyła z Resovią awans do I ligi. W opinii trener Sabiny Wargackiej jest podporą linii defensywnej jej zespołu. Przydaje się w akcjach ofensywnych, w których udowodniła, że potrafi wcielić się też w rolę egzekutora. My doceniamy ją dodatkowo za to ile serca zostawia na boisku.
Ilona Dobrzańska (MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna)
Pochodzi z Targowisk, studiuje na Politechnice Rzeszowskiej. W Sokole jest jedną z najlepszych piłkarek formacji defensywnej. Ceniona za twardy charakter jaki pokazuje na boisku. Nie boi się i nie odpuszcza żadnej rywalce.
Karolina Kurasz (Resovia Rzeszów)
Szybka, zdecydowana, robi bardzo dużo szumu na prawej stronie pomocy Resovii. Już niejedna rywalka przekonała się jak trudno ją zatrzymać i upilnować. Mimo ciężkiej kontuzji szybko wróciła do formy i dziś jest jedną z czołowych zawodniczek rzeszowskiej drużyny, w której pełni też rolę kapitana.
Luiza Rogowska (DAP Dębica)
Na dziś dzień to najlepsza piłkarka DAP-u, w którym nie brakuje utalentowanych piłkarsko dziewcząt. Na boisku gra w sposób spokojny i przemyślany. Taki typ zawodnika to dla każdego trenera prawdziwy skarb.

Kategoria Piłkarz Roku
Laureat: Damian Łanucha (Stal Stalowa Wola)
W swoim zespole jest prawdziwym królem środka pola, gdzie rządzi i dzieli. To od jego dyspozycji w dużej mierze zależą wyniki Stalówki. Rewelacyjną formę osiągnął w drugiej połowie roku. Wtedy ujawnił skrywane do tej pory możliwości snajperskie. Jego dziewięć goli w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że Stal zajmuje miejsce w szerokiej czołówce II ligi.
Pozostali nominowani w tej kategorii
Sebastian Duda (Stal Mielec)
Sebastian mimo młodego wieku był jednym z najbardziej doświadczonych asów w talii trenera Janusza Białka. Ostoja defensywy, groźny dla przeciwników przy stałych fragmentach gry. Na wiosnę zagra w barwach Wisły Puławy. Wierzymy, że będzie to dla niego tylko przystanek w powrocie do ekstraklasy.
Krystian Getinger (Stal Mielec)
Od kilku lat nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Dynamiczny, dobrze wyszkolony zawodnik, jest jednym z liderów najlepszej obecnie ekipy II ligi.Kiedyś grywał bliżej bramki rywali, teraz bryluje w obronie zespołu prowadzonego przez Janusza Białka. Inklinacje do gry ofensywnej pozostały mu do dziś, co nieraz przydaje się gdy Stal musi przycisnąć rywali.
Andreja Prokic (Stal Mielec)
Andreja to przykład piłkarza, któremu znakomicie służy klimat naszego regionu. To tutaj wypłynął na szerokie wody w barwach Stali Rzeszów. Kilka miesięcy temu wrócił na Podkarpacie i z miejsca stał się czołową postacią Stali Mielec. Swoją grą porwał i zachwycił, więc dziś ma szansę na tytuł Piłkarza Roku. Jesienią dla swojego zespołu zdobył siedem bramek, walnie przyczyniając się do tego, że biało-niebiescy są dziś liderem II ligi.
Konrad Stępień(Siarka Tarnobrzeg)
Nie pierwszy raz gości na naszej imprezie. Był już laureatem XII gali, gdy został wybrany Młodzieżowcem Roku. Teraz startuje w najbardziej prestiżowej kategorii, co tylko potwierdza, że kapituła plebiscytu nie pomyliła się dwa lata temu co do jego możliwości. Dziś jest filarem defensywy „Siarkowców” i na chwilę obecną jednym z jej najlepszych zawodników.

 

{gallery}2016-podkarpackie-nike{/gallery}

{gallery}2016-podkaprackie-nike2{/gallery}