Futsal: celem nowego selekcjonera walka o awans do MŚ

36
fut gre

fut gre

W sierpniu będzie wybrany selekcjoner futsalowej reprezentacji Polski. Poprzedni Andrea Bucciol stracił pracę po przegranych eliminacjach do mistrzostw Europy. – Celem będzie awans do MŚ – powiedział PAP szef komisji futsalu i piłki plażowej PZPN Kazimierz Greń.

Finały rozegrane zostaną we wrześniu 2016 w Kolumbii. Polacy w turnieju eliminacyjnym zagrają z Norwegią, Rumunią i Portugalią, która będzie gospodarzem zawodów 10-13 grudnia. – Nowy trener latem będzie miał czas na skompletowanie sztabu przed startem rozgrywek ligowych. Potem poprowadzi zespół we wrześniowym towarzyskim turnieju w Tychach i kolejnych meczach kontrolnych, nad którymi pracujemy – dodał Greń.

Komisja na swoim najbliższym posiedzeniu 15/16 lipca będzie rekomendowała zarządowi federacji wybór konkretnego kandydata, ale to wskazanie nie będzie dla władz PZPN wiążące. – Nie potrafię powiedzieć, czy będzie to szkoleniowiec krajowy, czy zagraniczny, bo nie wiem, kto się zgłosi. Trenera Bucciola nie chciałbym oceniać, ale jeśli po meczach z europejską czołówką w trakcie przygotowań, w turnieju eliminacyjnym zajmuje się ostatnie miejsce będąc w dodatku gospodarzem, to trudno to uznać za sukces – zauważył Greń.

Faworytem „polskiej” grupy teoretycznie będą Portugalczycy zajmujący siódme miejsce w światowym rankingu. Rumunia to 16. drużyna świata, Polska – 36., Norwegia – 53. Wcześniej rozegrane zostaną preeliminacje, ale do tej grupy nie trafi żadna z drużyn biorących w nich udział. Po dwie najlepsze ekipy z siedmiu grup głównych kwalifikacji trafią do baraży, których zwycięzcy zapewnią sobie grę w finałach.

W marcu biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do ME, który był rozgrywany w Krośnie. Polacy zremisowali z Białorusią 0:0 oraz przegrali z Finlandią 2:3 i Włochami 3:6. Finowie prawo gry w Krośnie wywalczyli w preeliminacjach.

Bucciol był selekcjonerem od 22 maja 2013. Zastąpił Klaudiusza Hirscha po nieudanych eliminacjach do poprzednich ME. Polacy w serbskim mieście Zrenjanin przegrali 0:2 z Serbią, 2:5 z Portugalią i 3:4 z Grecją, zajmując ostatnie miejsce. Wtedy Grecy „przebili” się do turnieju z preeliminacji.

Biało-czerwoni w finałach MŚ wystąpili raz – w 1992 roku w Hongkongu. Dotychczas tytuły zdobyły reprezentacje Brazylii (1989, 1992, 1996, 2008 i 2012) i Hiszpanii (2000 i 2004).

Źródło: sport.wp.pl