Futsal – Rok pełen sukcesów

46
DSC4320

Futsal, to niezwykle popularna odmiana piłki nożnej, której początek datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku.  

Trzydzieste szóste miejsce Polski w rankingu światowym i siedemnaste w Europie w rankingu FIFA na koniec 2014 roku to najlepszy wynik od sześciu lat.

Dwa lata temu została powołana nowa komisja ds. futsalu przy PZPN. Podjęliśmy wyzwanie odbudowy należnej piłce halowej pozycji w Polsce, Europie i świecie. Zmiany systemowe i personalne przyniosły oczekiwane rezultaty. Co do zmian, to szczególne te drugie, personalne, wzbudzały wiele emocji.  Cóż, pożegnania, rozstania nigdy nie są miłe, ale w tym przypadku były nieodzowne, a jak pokazało życie i wyniki sportowe, te dokonane, były w miarę celne.  Celne, gdyż Komisja Futsalu  kierowała się w swoich decyzjach tylko i wyłącznie merytoryką.

Wyniki osiągnięte przez polskie reprezentacje w 2014 roku, sprawiły, że zaczęto się z nami liczyć w futsalowym świecie. Przestaliśmy być ”chłopcami do bicia”, drużyną, do której podchodzi się na przysłowiowym luzie. Nabrano do nas szacunku.

Przed eliminacjami do mistrzostw Europy, które odbędą się w marcu, to niezmiernie ważny psychologicznie czynnik. Dla nas i dla przeciwników.

2014, to rok ciężkiej pracy i rok wielu sukcesów. Oto fakty:

Reprezentacja A

Styczeń –  Wygrana w Turnieju Czterech Narodów po trzech zwycięstwach:

Polska – Walia 8:1

Polska – Norwegia 3:2

Polska – Mołdawia 5:2

Marzec – dwumecz towarzyski: Polska: Cypr 2: 2 i 6:2.

Kwiecień – dwumecz towarzyski: Polska: Rumunia 3: 3 i 5:4.

Rumunia obecnie sklasyfikowana na 15 miejscu w rankingu FIFA, to ćwierćfinalista tegorocznych mistrzostw Europy rozegranych w Antwerpii.

Maj – dwumecz towarzyski: Polska – Ukraina 5: 1 i 3:1. Ukraina zajmuje aktualnie 8 miejsce w rankingu FIFA. Ukraińcy to także ćwierćfinaliści ostatnich mistrzostw Europy. Trzeba przypomnieć, że z Ukrainą wygraliśmy po raz pierwszy w historii.

Wrzesień – Turniej Państw Wyszehradzkich:

Minimalna porażka z Czechami  4:3, wpadka ze Słowacją 7:4 i wygrana z Węgrami 2:0.Warto pamiętać, że Czesi to aktualnie szósty zespół Europy, a prowadziliśmy z nimi równorzędny pojedynek.

Po raz pierwszy za to wygraliśmy z Węgrami na wyjeździe, przy czym należy pamiętać, że Węgrzy byli naturalnymi faworytami tego pojedynku.

Październik – drugie miejsce w Turnieju Czterech Narodów:

Wygrane z Walią 8:1 i Grecją 6:1 oraz jednobramkowa przegrana z wyżej notowaną w rankingu Słowenią 3:4.

Grudzień – Turniej we Włoszech i kapitalne dwa spotkania.

Polska : Holandia 2:2 i przegrana 3:4 w aktualnymi mistrzami Europy Włochami po bardzo wyrównanych spotkaniach.

Reprezentacja U-21

W historii występów tej drużyny nigdy nie było tak wspaniałych osiągnięć. Dziewięć spotkań, siedem zwycięstw, jeden remis  i jedna porażka.  Przy klasie i sportowym poziomie naszych przeciwników to wynik nie do przecenienia.

Marzec – towarzyski dwumecz z Rumunią: wygrana i remis 7:0, 3:3. Wygrana nad Rumunią, także miała miejsce po raz pierwszy w historii spotkań z tą drużyną.

Maj –  dwumecz ze Słowenią: przegrana 1:3 i zwycięski rewanż 3:2.

Wrzesień – Turniej Państw Wyszehradzkich

Po siedmiu latach wygrywamy te prestiżowe zawody. Wygrywamy pewnie, po trzech wspaniałych zwycięstwach nad drużynami zaliczanymi do europejskiej czołówki.

Polska – Słowenia 3:2

Polska – Węgry 4:2

Polska – Czechy 5:3

Listopad – dwumecz towarzyski z wyżej notowaną w rankingach Belgią i dwie wygrane 4:0 i 3:1.

Reprezentacja U-19

Wygrana w Turnieju Państw Wyszehradzkich rozegranym w Ostrawie. Bezdyskusyjne wygrane z Czechami 7:4 i z Węgrami 4:1, to wyniki które przejdą do historii.

Postawa naszych kadr młodzieżowych, ścisłego zaplecza pierwszej reprezentacji, pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.

Nie popadamy w euforię. Patrzymy na te sukcesy chłodnym okiem, wyciągamy wnioski ze słabszych spotkań. Szukamy nowych rozwiązań na miarę naszych możliwości kadrowych, a te na skutek tytanicznej pracy wykonanej na rzecz rozwoju futsalu krajowego, są coraz większe.

Przed nami kolejne duże wyzwanie. Eliminacje Mistrzostw Europy. Włochy, Białoruś to przeciwnicy z górnej półki. Nie wolno nam też lekceważyć drużyny z preeliminacji.

Na początek mamy sukces organizacyjny. Dzięki wielomiesięcznym staraniom w UEFA, turniej z udziałem naszej drużyny zostanie rozegrany w Polsce w Krośnie w dniach 18-22 marca 2015 r. To kolejny atut i powód do dumy.

Dziękując wszystkim, którzy swoją pracą, zaangażowaniem przyczynili się do tak dobrych wyników naszych reprezentacji, proszę o jeszcze jeden spektakularny wysiłek. Gramy nie tylko dla siebie, nie tylko dla kibiców. Gramy dla Polski. 

 DSC4320
 DSC4332
 DSC4491
 DSC4500