Futsal – Rok pełen sukcesów

0
36
DSC4320

Futsal, to niezwykle popularna odmiana piłki nożnej, której początek datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku.  

Trzydzieste szóste miejsce Polski w rankingu światowym i siedemnaste w Europie w rankingu FIFA na koniec 2014 roku to najlepszy wynik od sześciu lat.

Dwa lata temu została powołana nowa komisja ds. futsalu przy PZPN. Podjęliśmy wyzwanie odbudowy należnej piłce halowej pozycji w Polsce, Europie i świecie. Zmiany systemowe i personalne przyniosły oczekiwane rezultaty. Co do zmian, to szczególne te drugie, personalne, wzbudzały wiele emocji.  Cóż, pożegnania, rozstania nigdy nie są miłe, ale w tym przypadku były nieodzowne, a jak pokazało życie i wyniki sportowe, te dokonane, były w miarę celne.  Celne, gdyż Komisja Futsalu  kierowała się w swoich decyzjach tylko i wyłącznie merytoryką.

Wyniki osiągnięte przez polskie reprezentacje w 2014 roku, sprawiły, że zaczęto się z nami liczyć w futsalowym świecie. Przestaliśmy być ”chłopcami do bicia”, drużyną, do której podchodzi się na przysłowiowym luzie. Nabrano do nas szacunku.

Przed eliminacjami do mistrzostw Europy, które odbędą się w marcu, to niezmiernie ważny psychologicznie czynnik. Dla nas i dla przeciwników.

2014, to rok ciężkiej pracy i rok wielu sukcesów. Oto fakty:

Reprezentacja A

Styczeń –  Wygrana w Turnieju Czterech Narodów po trzech zwycięstwach:

Polska – Walia 8:1

Polska – Norwegia 3:2

Polska – Mołdawia 5:2

Marzec – dwumecz towarzyski: Polska: Cypr 2: 2 i 6:2.

Kwiecień – dwumecz towarzyski: Polska: Rumunia 3: 3 i 5:4.

Rumunia obecnie sklasyfikowana na 15 miejscu w rankingu FIFA, to ćwierćfinalista tegorocznych mistrzostw Europy rozegranych w Antwerpii.

Maj – dwumecz towarzyski: Polska – Ukraina 5: 1 i 3:1. Ukraina zajmuje aktualnie 8 miejsce w rankingu FIFA. Ukraińcy to także ćwierćfinaliści ostatnich mistrzostw Europy. Trzeba przypomnieć, że z Ukrainą wygraliśmy po raz pierwszy w historii.

Wrzesień – Turniej Państw Wyszehradzkich:

Minimalna porażka z Czechami  4:3, wpadka ze Słowacją 7:4 i wygrana z Węgrami 2:0.Warto pamiętać, że Czesi to aktualnie szósty zespół Europy, a prowadziliśmy z nimi równorzędny pojedynek.

Po raz pierwszy za to wygraliśmy z Węgrami na wyjeździe, przy czym należy pamiętać, że Węgrzy byli naturalnymi faworytami tego pojedynku.

Październik – drugie miejsce w Turnieju Czterech Narodów:

Wygrane z Walią 8:1 i Grecją 6:1 oraz jednobramkowa przegrana z wyżej notowaną w rankingu Słowenią 3:4.

Grudzień – Turniej we Włoszech i kapitalne dwa spotkania.

Polska : Holandia 2:2 i przegrana 3:4 w aktualnymi mistrzami Europy Włochami po bardzo wyrównanych spotkaniach.

Reprezentacja U-21

W historii występów tej drużyny nigdy nie było tak wspaniałych osiągnięć. Dziewięć spotkań, siedem zwycięstw, jeden remis  i jedna porażka.  Przy klasie i sportowym poziomie naszych przeciwników to wynik nie do przecenienia.

Marzec – towarzyski dwumecz z Rumunią: wygrana i remis 7:0, 3:3. Wygrana nad Rumunią, także miała miejsce po raz pierwszy w historii spotkań z tą drużyną.

Maj –  dwumecz ze Słowenią: przegrana 1:3 i zwycięski rewanż 3:2.

Wrzesień – Turniej Państw Wyszehradzkich

Po siedmiu latach wygrywamy te prestiżowe zawody. Wygrywamy pewnie, po trzech wspaniałych zwycięstwach nad drużynami zaliczanymi do europejskiej czołówki.

Polska – Słowenia 3:2

Polska – Węgry 4:2

Polska – Czechy 5:3

Listopad – dwumecz towarzyski z wyżej notowaną w rankingach Belgią i dwie wygrane 4:0 i 3:1.

Reprezentacja U-19

Wygrana w Turnieju Państw Wyszehradzkich rozegranym w Ostrawie. Bezdyskusyjne wygrane z Czechami 7:4 i z Węgrami 4:1, to wyniki które przejdą do historii.

Postawa naszych kadr młodzieżowych, ścisłego zaplecza pierwszej reprezentacji, pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.

Nie popadamy w euforię. Patrzymy na te sukcesy chłodnym okiem, wyciągamy wnioski ze słabszych spotkań. Szukamy nowych rozwiązań na miarę naszych możliwości kadrowych, a te na skutek tytanicznej pracy wykonanej na rzecz rozwoju futsalu krajowego, są coraz większe.

Przed nami kolejne duże wyzwanie. Eliminacje Mistrzostw Europy. Włochy, Białoruś to przeciwnicy z górnej półki. Nie wolno nam też lekceważyć drużyny z preeliminacji.

Na początek mamy sukces organizacyjny. Dzięki wielomiesięcznym staraniom w UEFA, turniej z udziałem naszej drużyny zostanie rozegrany w Polsce w Krośnie w dniach 18-22 marca 2015 r. To kolejny atut i powód do dumy.

Dziękując wszystkim, którzy swoją pracą, zaangażowaniem przyczynili się do tak dobrych wyników naszych reprezentacji, proszę o jeszcze jeden spektakularny wysiłek. Gramy nie tylko dla siebie, nie tylko dla kibiców. Gramy dla Polski. 

 DSC4320
 DSC4332
 DSC4491
 DSC4500

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj