I liga ze zmianami

35
iliga
Grupa II (dawna południowa) I ligi może już w spokoju przygotowywać się do sezonu, na ostateczny terminarz grupy I (d. północnej) jeszcze chwilę poczekamy. TAF Toruń równie szybko jak zgłosił się do rozgrywek, tak wycofał się, ale wciąż jest duża szansa, że do rywalizacji przystąpi komplet zespołów. Na spotkaniu Kazimierza Grenia z przedstawicielami I ligi zapadło szereg ustaleń.
Przede wszystkim drobnej korekcie uległ terminarz. 12. kolejka (czyli 1. rundy rewanżowej) zostanie rozegrana nie w pierwszy weekend nowego roku, a dopiero 17-18 stycznia. W tym miejscu zaplanowana była 13. kolejka, która z kolei przesunięta została o tydzień – na 24-25 stycznia. Tydzień później rozegrana zostanie także 19. kolejka, dotychczas zaplanowana w wielkanocny weekend. Mecze ostatniej kolejki sezonu zasadniczego (po którym będą jeszcze baraże o ekstraklasę) obligatoryjnie ustalone zostały na sobotę 2 maja 2015 na godz. 18:00. Ostateczny terminarz prezentujemy na końcu artykułu.

Zmianie w regulaminie mają ulec dopuszczalne godziny meczów. W piątek grę będzie można zaczynać między 18:00 a 20:30, ale tak jak dotychczas do ustalenia meczu na ten dzień niezbędna będzie zgoda przeciwnika. W sobotę „widełki” zostaną rozszerzone na godz. 14:00-20:30, a w niedzielę obowiązywać mają godziny 14:00-17:00. 

Ekipa TAF Toruń, która „objawiła się” w przedstawionym na początku sierpnia terminarzu już zdążyła wycofać swój akces do I ligi. Przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Kazimierz Greń potwierdził natomiast plotki o tym, że pierwszoligowy status chciałby uzyskać klub z Łowicza, duże zainteresowanie wyraziła w tej kwestii również drużyna z Jezioranów w województwie warmińsko-mazurskim. O ile choć jedna z tych drużyn rzeczywiście dopełni wszelkich formalności, to terminarz grupy I nie ulegnie zmianom (nowe drużyny wskoczą w miejsce dla zespołów pauzujących).

W drugiej części spotkania Sławomir Pieńkosz z Departamentu Rozgrywek Krajowych zaznajomił obecnych z nowymi funkcjonalnościami Extranetu. To poprzez ten system mają się już od tego roku odbywać zgłoszenia zawodników (z pominięciem wizyty w okręgowym ZPN), czy ustalenia terminów meczów. Przedstawiciele pierwszoligowych klubów zaproponowali, by zmianie uległa kwestia ewentualnych reperkusji w sytuacji, gdy jakiś klub spóźnia się z podaniem terminu. Ostatecznie zaproponowano, by każdy klub podawał kalendarz meczów u siebie w danej rundzie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Daty i godziny będzie można zmieniać do dwóch tygodni przed pojedynkiem.

Kazimierz Greń duży nacisk położył na kwestię szkolenia trenerów. Oprócz wrześniowej konferencji w Białej Podlaskiej zapraszał chętnych przede wszystkim do udziału w kursie na dyplom UEFA Futsal B, który w październiku ma rozpocząć się w Krośnie. Zapowiedział także plany zorganizowania drugiego kursu na wiosnę.

iliga