AMBITNE PLANY FUTSALOWYCH REPREZENTACJI

44

 

AMBITNE PLANY FUTSALOWYCH REPREZENTACJI

Ambitne plany futsalowych reprezentacji

 

Reprezentacje Polski w futsalu zakończyły już swoje zmagania w pierwszym półroczu. Plan na kolejne miesiące 2014 roku jest jednak bardzo atrakcyjny.

W sierpniu kadry A oraz U-21 spotkają się na kilkudniowych konsultacjach w górach. Reprezentacja A w dniach 16-21 sierpnia będzie trenowała w Zakopanem, a kadra U-21 od 27 do 31 sierpnia będzie przebywała w Szczyrku. Oba zgrupowania odbędą się w Centralnych Ośrodkach Sportu. – Wybór miejsc zgrupowań nie jest przypadkowy. W COS będziemy mieli znakomite warunki do przgotowań. Każdy zawodnik dostał rozpiskę treningową od trenerów kadry i na początku zgrupowań sprawdzimy, jak przepracował letnią przerwę – zapewnia Kazimierz Greń, przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej PZPN.
Podczas zgrupowań selekcjonerzy obu reprezentacji spośród 20 powołanych zawodników wyselekcjonują czternastkę, która w dniach 12-18 września weźmie udział w tradycyjnym Turnieju Państw Wyszehradzkich z udziałem Czech, Słowacji i Węgier. Wyjazd do czeskiego Brna poprzedzi dwudniowe zgrupowanie w Tychach.
W październiku reprezentację A, której selekcjonerem jest Andrea Bucciol, czeka turniej z dość egzotycznymi, ale wymagającymi rywalami. Swój przyjazd do Polski potwierdziły już reprezentacje Kostaryki i Gwatemali. – Czwartą drużyną miał być Egipt, który jednak w tym samym czasie otrzymał ofertę gry w turnieju w Kuwejcie, gdzie można wygrać spore pieniądze. Szukamy ostatniego rywala, a turniej odbędzie się na terenie województwa pomorskiego – mówi Kazimierz Greń.
Końcówka bieżącego i początek nowego roku dla kibiców futsalu zapowiadają się niezwykle ciekawe. W pierwszej kolejności, bowiem na przełomie listopada i grudnia, do naszego kraju przyjadą aktualni mistrzowie Europy – Włosi. – To będą wielkie spotkania i kapitalny sprawdzian dla naszej kadry. Póki co miejsce rozegrania meczów nie jest znane – mówi Greń.
W styczniu czekają nas kolejne emocje. Wtedy to ruszą preeliminacje do mistrzostw świata, ale oby… bez reprezentacji Polski. – W ostatnich eliminacjach wypadaliśmy fatalnie. Konsekwencją tego jest ryzyko, że swoją walkę o przepustkę na mundialu będziemy musieli rozpocząć już od pierwszej rundy eliminacji. Wszystko ma się jednak wyjaśnić do końca czerwca, kiedy to UEFA poda harmonogram i koszyki eliminacji. Gorąco wierzę, że unikniemy gry w preeliminacjach. Po to też w przeciągu ostatniego roku rozgrywaliśmy tak dużo spotkań towarzyskich. W 20 meczach odnieśliśmy 12 zwycięstw i 3 remisy, co będzie miało przełożenie na europejski ranking – zapewnia Kazimierz Greń.
Jeśli Polakom uda się uniknąć preeliminacji, w styczniu najprawdopodobniej wyjadą na towarzyski dwumecz do Rumunii. Natomiast w lutym do Polski przyjedzie kolejny zespół z absolutnej światowej czołówki – Rosja, która jest aktualnym wicemistrzem Europy. Na marzec zaplanowana jest główna runda eliminacji, w której polski zespół ma za zadanie walczyć o awans do mistrzostw świata.
A jak wyglądają plany kadry U-21? Podopieczni Gerarda Juszczaka na pewno spotkają się na wspomnianym zgrupowaniu w Szczyrku i zagrają we wrześniowym Turnieju Państw Wyszehradzkich. – Później chciałbym, aby nasza młodzieżówka rozegrała jeszcze dwa dwumecze. Rozmawiamy z Rumunią i Słowenią, ale póki co nie ma żadnych konkretów. Jedno jest pewne – od połowy roku obie reprezentacje będą rozgrywały swoje mecze w oficjalnych terminach UEFA, a więc mecze nie będą kolidowały z rozgrywkami ligowymi. To ukłon w stronę klubów – kończy Greń.