Zmarł Gerard Cieślik

37

Zmarł Gerard Cieślik

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Gerarda Cieślika, legendy reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów. Zmarł dzisiaj w Chorzowie w wieku 86 lat. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy najszczerszego współczucia. Spoczywaj w pokoju, Przyjacielu!

Gerard Cieślik urodził się w 29 kwietnia 1927 roku w Hajdukach Wielkich. Przez całą karierę piłkarską związany był tylko z jednym klubem – Ruchem Chorzów. W barwach „Niebieskich” rozegrał w sumie 249 spotkań, strzelając w nich 178 goli. Trzy razy był z Ruchem mistrzem Polski, raz zdobył również puchar kraju. Po zakończeniu kariery zawodniczej nie rozstał się z Chorzowem, zostając kolejno trenerem, trenerem młodzieży, łowcą talentów, członkiem zarządu. Przyznano mu tytuł honorowego prezesem Ruchu.

W reprezentacji Polski wystąpił 45 razy i zdobył 27 bramek. Legendą stał się jego występ w meczu z ZSRR w 1957 roku. Na wypełnionym po brzegi Stadionie Śląskim biało-czerwoni wygrali 2:1, a Cieślik dwukrotnie pokonał Lwa Jaszyna. Cieślik jest jedynym członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta, który ma na swoim koncie mniej niż 60 meczów w barwach Polski. 

W 1999 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.